1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ekonomik Risklerin Önüne Geçilmeli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekonomik Risklerin Önüne Geçilmeli

A+A-

Mevcut ekonomik riskler devam ederken, terör ve jeopolitik riskler de eklenince olumsuz etkilenme devam ediyor. Bunun neticesinde piyasalarda oluşan moral bozuklukları da ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Kendince çözüm yolu arayışına giren ekonomi aktörleri günü kurtarmanın uğraşı içindedir. Gelinen nokta da güven ortamı zayıflıyor. Ancak bütün bunlardan kurtuluşta hükümetin biran önce piyasalardaki tedirginlikleri asgari düzeye düşürmesidir. Zayıflayan güven ortamının güçlendirilmesi piyasalara yeni bir moral olabilir. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından hazırlanan Şubat ayı Ekonomi Bülteni’nde, 2015 yılının son çeyreğinden bu yana Türkiye ekonomisi açısından mevcut ekonomik risklere yenilerinin eklendiğini ortaya çıkarıyor. Jeopolitik risklerin de ekonomik faaliyetleri olumsuz etkilediğine dikkat çekiliyor. Ekonomik Güven Endeksi’nin aylık bazda Ocak’ta yüzde 16,8 Şubat’ta yüzde 7 düştüğünün hatırlatıldığı bültende, “Hangi ülke ve ekonomi olursa olsun, güven ortamının zayıflaması risk primlerini, dolayısıyla fiyatları artırmaktadır. Güven endeksinde bu eğilimin devam etmesi halinde önümüzdeki aylarda enflasyon ve faiz oranlarında düşüş ortaya çıkması mümkün görünmemektedir. Bu durum doğal olarak döviz kurunu da etkileyecektir” uyarısına yer veriliyor.
***
Diğer taraftan bu süreçte sanayinin maliyetlerini artıracak uygulamalardan kaçınılması gerektiği uyarısı yapılıyor. Eğer sanayimiz, gereken tedbirleri almazsa üretim ve rekabet gücünün azalmasıyla karşı karşıya kalacaktır. Bu da ihracatın daralması ve dış piyasalarda pazar kaybı anlamına gelir. Ülkelerin büyümelerine ilişkin bültendeki değerlendirmelerde, dünya ekonomisinin hedeflenen büyümeyi yakalayamadığı yönündedir. “Çin ekonomisindeki yavaşlama, petrol fiyatlarındaki düşüş ve Orta Doğu kaynaklı jeopolitik risklerin artması” şeklinde özetlenebilecek üç temel nedenden dolayı dünya ekonomisinin 2015 yılını hedefin altında bir büyüme oranı ile tamamladığını hatırlatıyor. Büyüme oranındaki düşüş ve alternatif enerji kaynaklarından yapılan enerji üretimi nedeniyle ham petrol fiyatının varil başına 30 dolara kadar gerilediğine dikkat çekildiği bültende, İran’ın küresel izolasyonunun sona ermesiyle petrol arzının artacağı, bu nedenle bu yıl petrol fiyatlarının bu seviyelerin üzerine çıkmayacağı öngörüsünde bulunuldu.
***
Bu nedenle petrol ihracatçısı ülkelerde 2016 yılında da büyüme oranının düşmesinin sürpriz olmayacağı vurgulanıyor. Bütün bunların yanında ülkemizdeki üretimi etkileyen Çin ablukasına karşı tedbirler alınması da kaçınılmazdır. Çin’in ucuz ve kalitesiz malları sanayimizin için en büyük bir tehlikedir. Daha çok bu yönde tedbirler alınmalı ve Çin mallarının ülkemize getirilmesinin önüne geçilmelidir. TİSK, ekonomik risklerin süreceği endişesi içindedir. Türkiye’nin bir an önce bu tabloyu değiştirecek politika ve tedbirleri uygulamaya koyması uyarısında bulunuyor. Sonuç olarak ülkemizdeki var olan ekonomik risklerin önüne geçilerek, zayıflayan güven güçlendirmelidir. Bunun başka da yolu yok gibi gözüküyor. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.