1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Enerji Bağımlılığına Karşı Kooperatifler
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Enerji Bağımlılığına Karşı Kooperatifler

A+A-

Kooperatifler ortak ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaç ve istekleri müşterek sahip olunan ve demokratik olarak kontrol edilen bir işletme modelidir.
Aynı zamanda toplumsal kalkınmayı geliştiren ve ticari işletmeler için temel sağlayan özgün bir modele dayanmaktadır.
Bu işletmeler ortakların sahipliği, ortaklarına hizmet etme ve ortaklarınca yönetilme, kendi kendine yetme, kendi kendine sorumluluk, demokrasi, eşitlik, adalet ve dayanışma birlikleridir.
Hemen hemen bütün ülkelerde mevcut olan kooperatifler, birçok farklı biçimde ve tüm sektörlerde faaliyet göstermektedirler.
Dünya genelinde 1 milyardan fazla insana hizmet ettikleri tahmin ediliyor.
İhtiyaç duyuldukları her yerde kurulabilmeleri avantajına sahip olmaları nedeniyle kooperatifler yoksulluğun azaltılmasında etkin bir araçtır.
Ayrıca birçoğu, sosyal ve ekonomik destek sistemlerine, eğitim, sağlık, sigorta, kredi ve diğer gerekli hizmetlere erişim sağlamada önemli katkılarda bulunmaktadır.
2008 yılında kooperatiflerin toplam ciroları 1,6 trilyon dolara ulaşırken, en büyük 300 kooperatifin ciro toplamı ise dünyanın 9. büyük ekonomisinin gayrisafi yurtiçi milli hâsıla rakamıyla başa baştır.
***
ABD’de olduğu gibi birçok ülkede kooperatifler enerji alanında hizmet verirken, istihdama ve ekonomiye de önemli katkılar yapıyor.
Dünya genelinde başarılı olarak uygulanan kooperatifçilik modelinin örnekleri ülkemizde ve şehrimizde de mevcuttur.
Ekonomiye ve istihdama büyük oranda katkılar yaparken, faaliyet gösterdikleri yerlerde de kalkınmayı hızlandırıyor. İşte bütün bu özelliklerinden dolayı da pahalıya mal olan enerji yatırımlarında kooperatifçilik modeli uygulanabilir.
ABD’de 900 kırsal elektrik kooperatifi ülkede elektrik dağıtım hatlarının nerdeyse yarısına sahiptir ve 37 milyon insana hizmet etmektedir. ABD’de olduğu gibi birçok ülkede kooperatifler enerji alanında hizmet veriyor.
Ülkemizde enerji bağımlılığına karşı kooperatifçilik modeli tartışmaları gündeme gelirken, bu konuda çalışmalar yapılmasına dikkat çekilmesi önemlidir.
Hatta Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yenilenebilir enerji için kooperatif kurulmasına imkân tanındığını bildirmesi de güzel bir gelişmedir.
Bakan Bülent Tüfenkci, yenilenebilir enerji için kooperatif kurulmasına imkân tanıdıklarını belirterek, “Yenilenebilir kaynaklar üretime dönüştürülerek, enerjide dışa bağımlılığın ciddi oranda azaltılmasına katkı sağlanacak” diyor.
Bakan Tüfenkci, yenilenebilir enerji konusunda kooperatif kurulmasına vatandaşlarında katılmasını istiyor.
Bu sayede enerji ithali için dışarıya ödediğimiz paranın ülkemizde kalmasının önemine işaret ederek, kazananın ülkemiz olsun diyor.
***
Yenilenebilir enerji konusunda köylerde ve kırsal alanlarda yaşayan küçük üreticilerin kooperatifçilik sisteme dâhil olması ülkemize olumlu katkılar sağlayacağı bir gerçektir.
Köylerde ve kırsal alanlarda yaşayan insanlarımızın bir araya gelerek, rüzgâr ve güneş gibi yerli kaynaklardan faydalanarak kooperatif kurmaları gerekiyor.
Zaten Bakanlıkta yenilenebilir enerji konusunda yatırım yapacakların önünü açtığı gibi, kooperatif kurmaları dâhilinde gerekli izinle birlikte gerekli olan yardım ve desteği de verecektir.
Böylelikle kurulacak olan kooperatifler sayesinde enerji ihtiyaçlarımızı karşılarken, hem de ulusal anlamda enerji üretimine destek verebiliriz.
Yenilenebilir enerji konusunda kurulacak olan kooperatifler yerli kaynakları üretime dönüştürürken, cari açığın en büyük nedeni olan enerjideki dışa bağımlılığının da ciddi oranda azaltılmasına katkı sağlayacaktır.
Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.