1. YAZARLAR

  2. Berat Eren

  3. Hayırlı Olsun
Berat Eren

Berat Eren

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayırlı Olsun

A+A-

65. Hükümet güven oyu aldı, hayırlı olsun. Süreç Sayın Davutoğlu’nun AK Parti kongresinde genel başkanlıktan ayrılmasıyla başladı. Yerine Sayın Binali Yıldırım Genel Başkan oldu, daha sonra Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan hükümeti kurma görevini aldı. Sonra eski başbakan istifa etti ve yeni başbakanın kabinesi Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı, yeni bakanlar görevi devir teslim aldılar, daha sonra hükümet programı okundu ve mecliste güven oylaması yapıldı. Bunun sonucunda yeni hükümet güven oyu almış oldu.
***
Yeni Bakanlar Kurulu görev dağılımı şu şekilde oldu: Başbakan Binalı Yıldırım. Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli, Mehmet Şimsek, Numan Kurtulmuş, Yıldırım Tuğrul Türkeş, Veysi Kaynak. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya. Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekci. İçişleri Bakanı Efkan Ala. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı. Maliye Bakanı Naci Agbal. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Orman Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu. Sağlık Bakanı Recep Akdağ. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Aslı.
***
Anlaşılan o ki; hızlı icraat yapan, seri karar veren bir hükümet olacak. Hükümet çok süratli bir şekilde kuruldu, program okundu, güven oyu alındı. Bu performans inşallah Türkiye’nin meselelerini çözme konusunda da kendisini hissettirir… 65. hükümetin programı incelendiğinde aşağıdaki hususların ortaya konduğu görülür ve bu durum bir kaç temel başlık halinde özetlenebilir: 1-Programda üreten bir ekonomi modeli benimsenmiş, bu konuda gereken ön çalışmalar yapılmış olduğu tespit edilmektedir.
2-Terör Türkiye’nin en önemli sorunudur. Bunun bitirilmesi hususu ciddiyetle ele alınmaktadır. Bu hayati bir meseledir. Bununla birlikte paralel devlet yapılanması bir mili güvenlik meselesi olarak görülmektedir.
3-Yeni anayasa çalışması ve başkanlık sistemi Türkiye’nin geleceği ve siyasi istikrarı için çok önemlidir. Türkiye de iki başlılık ortadan kalkmalıdır.
4-Dış politikada bütünlük sağlanmalı, Suriye Irak gibi ülkelerle yanı başımızdaki sorunlar, PYD DAEŞ gibi örgütlerle ilişkiler, Avrupa, Amerika, Rusya ve diğer ülkelerle diplomasi iyi götürülmelidir.
***
Temennimiz, hükümet programındaki hedeflere en iyi şekilde ulaşılmasıdır. Aslında, bu meseleler bir siyaset ve ideoloji meselesi değil memleket meselesidir. Türkiye hükümetinin başarısı Türkiye’nin başarısı, bu ülkenin başarısı, dünya üzerindeki mazlumların başarısıdır. Enteresan bir tevafuk; Sayın Başbakan, hükümet güven oyu alır almaz İstanbul’a gitti ve fetih kutlamaları törenlerine katıldı. 563 yıl törenleri ecdadı anmak, anlamak, günümüz gençliğine fethin ruhunu aktarmak ve bütün dünya ya bir mesaj vermek, bakımından anlamlıdır. İnşallah, bu güzel tevafuk maddi manevi yeni fetihlere, büyük başarılara vesile olsun ve bu milletin önü açılsın. Allah bu milletin yardımcısı olsun…


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.