1. HABERLER

  2. SÖYLEŞİ

  3. Mehir Vakfı hizmette sınır tanımıyor
 Mehir Vakfı hizmette sınır tanımıyor

Mehir Vakfı hizmette sınır tanımıyor

Mehir Vakfı Genel Müdürü Aygül Erdem ile 1996 yılından bu yana gerçekleştirilen faaliyetler üzerine konuştuk. 20 yıllık süreçte 10 binin üzerinde çiftin düğününü yaptıklarını söyleyen Erdem, gönüllülük esasına dayalı hizmet yürüttüklerini aktardı.

A+A-

Çiftlere 100 kaleme yakın ürün yardımı yaptıklarını belirten Erdem, düğünlerin yanı sıra yardıma muhtaç ailelere de eşya desteğinde bulunduklarını ifade etti. Günümüzde aile kavramının tehdit altında olduğunu hatırlatan Erdem, çiftlere ilmi yayınlarla da yol gösterdiklerini kaydetti.

Mehmet Ali Eskipostalcı

Merhaba Aygül Hanım. Söyleşimiz öncesi sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1977 Bozkır doğumluyum. Evliyim ve 2 çocuğum var. 1999 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Mezuniyetim sonrası birçok kurumsal firmada yöneticilik yaptım. Daha sonraki süreçte ev tekstili toptan ve perakende satışı üzerine 2008 yılında kendi işyerimi açtım ve burada faaliyetlerime devam ediyorum. Geçtiğimiz yıl AK Parti’den milletvekilliği aday adaylığında bulundum ve bu vesile ile Mehir Vakfı ailesi içerisinde yer aldım. Bir yıldır da burada gönüllü olarak görev yapıyorum.

Mehir Vakfı kaç yılında kim tarafından kuruldu? Kısaca açıklayabilir misiniz?
Vakfımız 1996 yılında Mustafa Özdemir başkanlığında ve eşi Fadime Özdemir önderliğinde kuruldu. 20 yıl önce Fadime Hanım’a düğün yardımı için 2 çiftin talepte bulunması sonucu vakfımız kuruldu. Vakfımız sonraki süreçte faaliyet alanlarını hızla genişletti, yılda 500 çiftin düğününü yapmayı planladı ve çok şükür bunu da başardı. 20 yıl boyunca 10 bini aşkın çiftin düğünü vakfımız aracılığıyla gerçekleştirildi. Mehir Vakfı Türkiye genelinde alanında faaliyet gösteren ilk tek vakıf olma özelliğine de sahip.

mehir-vakfi-hizmette-sinir-tanimiyor-(66).jpg

Yaklaşık çeyrek asırlık süreçte 10 bini aşkın düğünü gerçekleştirmeniz oldukça başarılı bir sonuç. Peki, vakfınızın amaçları hakkında neler söylemek istersiniz?
Vakfımızın en büyük amacı maddi imkânsızlıklar içerisinde olup da düğününü yapamayan ve evlenmek isteyen 18-40 yaş arası çiftlerimizin düğünlerini yapmak, onların eşya ihtiyacını karşılamak. Biz aileye çok önem veriyoruz. Günümüzde ailelerin büyük tehdit altında olduğunu biliyoruz. Çeşitli mecralarla aile yapıları bozulmaya çalışılıyor. Bu noktada biz evlenen çiftlerimize ailelerinin huzuru ve mutluluğunu artırmak için vakfımızın yayınlarından hediye ediyoruz. Bunun için süreli yayınımız olan İslam Hukuku Araştırma Dergi’mizin 26. sayısını geçen ay çıkardık. Bunun yanı sıra Prof. Dr. Saffet Köse hocamızın kaleme aldığı ‘Genetiğiyle Oynanmış Kavramlar ve Aile Medeniyetinin Sonu’ kitabımızın baskısı 120 bine ulaştı. Prof. Dr. Organ Çeker hocamızın ‘Osmanlı Hukuk-ı Aile Kararnamesi’ de 3. baskısını gerçekleştirdi. Bu yayınlarımızla da evlenen çiftlerimize destek olmaya çalışıyoruz. Aile kurmak kadar yaşatmak da önemli. Kitaplarımızı okuyup da boşanma eşiğinden dönem çok çiftimiz var. Bunlar bizim için son derece önemli.

mehir-vakfi-hizmette-sinir-tanimiyor-(35).jpg

Evlenecek çiftlere maddi desteğin yanı sıra manevi olarak da katkı sağlıyorsunuz. Vakfınız evlenecek çiftlerin dışında herhangi bir yardımda bulunuyor mu?
Yeni eşya yeni mutluluk getirir sloganı kapsamında tüm ilçelerimizde ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımızın belediye ve kaymakamlıkları aracılığıyla eşya ihtiyacını gidermeye çalışıyoruz. Bunun yanı sıra yurt dışında Bayırbucak ve Telafer’e de yardım eli uzatıyoruz. Bu bölgelere acil ihtiyaç maddelerini gönderiyoruz. Vakıf gelirlerimiz de tamamen hayırseverlerin destekleriyle gerçekleşiyor. Toplamda 5 adet depomuz var ve depolarımız malzemelerimizle dolu. Vakfımız yaşanan krizlerden hiç etkilenmeden yoluna emin adımlarla devam ediyor.

Vakfınızda 100 kaleme yakın ürün yardımında bulunduğunuzu belirttiniz. Bunu biraz açarsak bu yardımlar içerisinde neler yer alıyor?
Evlenecek çiftlerimizin evlerinde ne ihtiyacı varsa biz onu vermeye çalışıyoruz. Bunların içerisinde bayanların ve erkeklerin gelinlik, damatlık, giyim, takı, ayakkabı ürünleri yer alıyor. Bunun yanı sıra ev tekstil ürünlerimiz, mobilya grubundan ürünlerimiz ve zücaciye grubundan ürünlerimiz verdiğimiz yardımlardan bazıları. Beyaz eşya yardımlarımızı ise anlaşmalı olduğumuz belediyeler aracılığıyla toplu düğün organizasyonlarında yapabiliyoruz. Ayrıca toplu düğünlerde gelinlerimize altın bilezik hediye ediyoruz. Gelin ve damat adaylarımız Cuma ve Cumartesi günleri normal alışverişe gelir gibi buradan ihtiyacı ne varsa gelip seçebiliyor.

mehir-vakfi-hizmette-sinir-tanimiyor-(64).jpg

Söylemiş olduğunuz gibi bir evde neye ihtiyaç varsa çiftlere onu temin ediyorsunuz. Peki, evlenecek olup da size müracaat eden çiftleri neye göre belirliyorsunuz?
Bize müracaat eden çiftlerimizin ilk başta 2 asgari ücret altında geçim sağlıyor olması ve 18-40 yaş arasında ilk evliliklerini yapıyor olması gerekiyor. Bunun yanı sıra çiftlerimizin bize ikametgâh ilmühaberi, nüfus kayıt örneği, bağlı olduğu muhtarlıktan fakirlik ilmühaberi, kimlik fotokopisi ve nikâh cüzdanı fotokopisi getirmesi zorunlu. Bu belgeler sonucu biz de evlenecek olan çiftlerimize yardımcı oluyoruz.

Son olarak soracak olursak, önümüzdeki süreçte gerçekleştireceğiniz faaliyetleriniz neler?

Doğu Anadolu Bölgesi yaşanan terör olayları nedeniyle tahribat altında. Biz de zedelenen kardeşlik bağlarımızı yeniden güçlendirmek adına 2016 yılı içerisinde Cizre’de 150 çiftin, Silopi’de 150 çiftin, Şırnak’ta 150 çiftin, Mardin’de 250 çiftin, Nusaybin’de 150 çiftin, Sur’da 150 çiftin, Şanlıurfa’da 250 çiftin ve Diyarbakır’da da 250 çiftin düğününü yapmayı planlıyoruz. Bunun için çalışmalarımız hızla devam ediyor. Ayrıca bireysel düğünlerimiz de devam edecek.
mehir-vakfi-hizmette-sinir-tanimiyor-(54).jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.