1. YAZARLAR

  2. İsmail İkiz

  3. 1 Hadis 1 Film 1 Organizasyon
İsmail İkiz

İsmail İkiz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

1 Hadis 1 Film 1 Organizasyon

A+A-

“Yaratıcıdan bağımsız bir sanata hiçbir zaman inanmadım. Sanatın anlamı yakarışın ta kendisidir. Yapıt ise duadır.”

Andrey Tarkovski

***

Selçuklu Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 3.’sü gerçekleştirilen ‘1 Hadis 1 Film’ Kısa Film Yarışmasının kazananları Selçuklu Kongre Merkezi'nde ödüllerini aldılar. Yarışmada; “Nöbet” adlı eseriyle Mehmet Rüştüoğlu birinci, “Bir Şey Yap Güzel Olsun” adlı eseriyle Ömer Dişbudak ikinci ve “Maske” isimli eseriyle Dora Doğru üçüncü olurken, “Mutlak Değer, Sadaka, Ey İnsan, Hırsız, Vahdet, Birliğe Çağrı ve Süheyla” isimli eserler de Selçuklu Belediyesi mansiyon ödülünün sahipleri oldular.

Yarışmayı ilk yılından beri takip ediyorum. İmkân oldukça etmeye de devam edeceğim. Sektöre yeni bir, ilahi, soluk getiren bu yarışmanın birçok manada katlanarak devam etmesini isterim. Yarışmanın sinema sektörüne yeni yeni isimler kazandıracağına inanıyorum. Alanında ilk midir bilemem ama örnek olduğu kesin. Yarışmayı organize eden ve yarışmaya emeği geçenleri tebrik ederim. Umarım bu tarzda yarışmaların nitelik ve nicelikleri artar. Ayrıca organizasyonun, Selçuklu Belediyesini markalaştırma yolunda, güzel bir adım olduğuna inanmaktayım.

Bu tip yarışmalar, amatör sinemacıların filmlerini profesyonellere izlettirmeleri için en kestirme yol. Yarışmanın kazananı arasında olmasalar bile tüm yarışmaya başvuranlar, katıldıkları yarışmaların ödül törenlerine katılmalı ve jüri üyeleri ile görüşüp, eserleri hakkında yorum almalılar. Tabi bu yorumlara yani jüriye ulaşmak organizatörler tarafından iyi bir çalışma yapılmışsa mümkündür. Bırakın kazanamayanı kazanan yarışmacı bile jüriyle iki kelime edemiyorsa, yarışmacılar birbirleriyle tanışma imkânı bulamıyorlarsa organizasyonun gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Ayrıca amatör sinemacıların filmlerinin topluluk önünde gösterilmesi, seyircinin kitle halindeki anlık tepkilerini yönetmenin görebilmesi, eser sahipleri için muhteşem ve paha biçilmez bir an. Filmler bu tip organizasyonlarda mutlaka halka, katılımcılara izletilmeli, eser sahipleri onurlandırılmalıdırlar. Bu vesileyle bir kez daha bu tip festivallerin sayısının artmasını diliyor, Selçuklu Belediyesini ve emeği geçenleri tebrik ediyorum.

***

“Modern sanatın seçtiği yol yanlıştır, çünkü hayatın anlamını arama adına salt kendini onaylama peşinde koşmaktadır. Bu yüzden bu yaratıcı uğraş, kendi bireyci eylemlerinin bir kerelik değerini haklı göstermeye çalışan eksantrik kişilerin garip bir çabasına dönüşmüştür. Ne var ki, bireyin kendini sanatta kanıtlaması imkânsızdır, çünkü sanat daha farklı, genel ve yüksek bir düşünceye hizmet eder. Sanatçı, kendisine neredeyse mucize sonucu bahşedilmiş sayabileceğimiz yeteneğinin bedelini ödemek zorunda olan bir hizmetkârdır. Günümüz insanı hiçbir şey feda etmeye yanaşmıyor; oysa gerçek bireyselliğe varmanın tek yolu özveriden geçer. Ne yazık ki, bu gerçeği giderek unutuyoruz, dolayısıyla insan olma duygusu da yitip gidiyor.”

Andrey Tarkovs

 

Kültür Sanat Günlüğü

*  30.12.2017 tarihlerinde 19.00’da Mevlana Kültür Merkezinde sema Gösterisi…

* Konya Şehir Tiyatrosu, Eyüp Toru’nun yazdığı, Çağatay Çiftçi’nin yönettiği “Abdülhamid Ateş Çemberi” adlı oyunla 2, 9, 16, 23 ve 30 Ocak 2018 tarihlerinde saat 19.30’da Mevlana Kültür Merkezinde… Online Rezervasyon: sehirtiyatrolari.konya.bel.tr

* Sanat Yönetmenliğini Öğr. Gör. Nuran Acar’ın yaptığı “İki Yakada 2 Aşk” Rumeli Türküleri Konseri 27 Aralık 2017 Çarşamba 19.30’da Dilek Sabancı Konservatuvarında…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.