1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. 1 Kasım Hazırlıkları Yoğunlaşıyor…!
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

1 Kasım Hazırlıkları Yoğunlaşıyor…!

A+A-
Ülkede terör gündemdeki ilk sırasını korurken 1 Kasım’da yapılacak milletvekili seçimleri için de hazırlıklar yoğunlaşıyor. AK Parti ve CHP ekranlarda bayram muhabbetleriyle halkla buluşmak için sürekli reklam verirken diğer partiler de ziyaretlerle ve açıklamalarla çalışmalarını sürdürüyorlar. Çalışmaların odağında “Bir oy bir oydur” sloganı her siyasi parti için büyük önem taşıyan bir slogan haline gelirken siyasiler küçük hesaplarda bile ince eleyip sık dokumaya başladılar. Her siyasi parti hangi il de az bir oy farkıyla seçim kaybettiyse onu kendi lehine çevirmenin yollarını arıyor. 7 Haziran seçimlerinde yaşananlardan ders çıkarmaya çalışanlar 1 Kasım seçimleri için yeni sloganlar ve yeni vaatler açıklarken çalışma şekillerini de değiştiriyorlar. Ancak, son anketlerden aldığımız bilgiler çok da iç açıcı görünmüyor. AK Parti tek başına iktidar için kolları sıvarken diğerleri de oy oranlarını artırma planları yapıyorlar. Ancak zaman kısa olduğu için çalışmaların ne kadar verimli olacağı da tartışmaların odağını oluşturuyor.
***
Kimse kendini yeterince anlatamayacak ya da 7 Haziran’da aldıkları sonuçlarına göre gereken değerlendirmeyi yapamayacaklar. Çünkü en küçüğünden en büyüğüne gözlemlerimiz onu gösteriyor. 1 Kasım seçimlerinde bana göre gözlerin odaklandığı 1. Parti, AK Parti olurken en çok dikkat toplayan 2. Parti ise HDP olarak görülüyor. Ak Parti tek başına iktidar hedefiyle çırpınırken, HDP elde ettiği başarıyı koruyabilmenin gayreti içinde görünüyor. Ancak ikisi için de tehlike henüz geçmiş değil. HDP’nin oy kaybının önüne geçemeyeceği ve baraj sınırında olacağı göze çarparken AK Parti’nin de yeterince ivme kazanamadığı izlenimi var. MHP’ye bakacak olursak bir dargın bir barışık misali gidiyor ve bazen oy kaybına uğrarken bazı çıkışlarla da varlığını hissettirmeye çalışıyor. Ancak kazandıkları kaybettiklerini karşılayamayacak gibi görünüyor. Bu konuda dersine daha çok çalışması gerekiyor.
***
HDP’nin rüzgârı ters yönde estiğinden çok fazla yapacağı bir şey yok gibi… CHP ise vaatlerle yürüdüğü yolda bazı akıllı davranışlarla puan topluyormuş gibi bir görüntü çiziyor. Abinin pardon AK Parti’nin konumuna bakınca her ne kadar ders almış ve yeni bir gayretin içinde imiş gibi görünse de kurumsallaşmayı tam başaramadığından ve öze dönmede yeterli gayret ve çaba gösterilemediğinden elde edilmesi beklenen başarı sağlanabilmiş değil. Bu arada terör konusunda yapılan hatalardan faturasını yine bu millet çekiyor. 1 Kasım’da inşallah daha büyük hatalar yapılmaz ve güvenlik tam sağlanır ve demokratik bir seçimle iyi bir sonuç alınıyor diye temenni ediyoruz. Aksa halde vay bu ülkenin haline… 1 Kasım’da durum ne olacak derseniz yüzer gezer oyların belirleyici olacağı bir seçim gibi görünüyor ve siyasilerin geçmişten ders alarak akıllı tutum ve davranışlarla sonuca gitmeleri gerekiyor. Vatan ve millet için hayırlısı olsun diyoruz.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.