1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 1 Mayıs’ı unutmadılar
1 Mayıs’ı unutmadılar

1 Mayıs’ı unutmadılar

Birleşik Kamu İş İl Temsilcisi ve Eğitim İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, 1 Mayıs’ta tam kapanmadan dolayı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü erken kutladıklarını belirtti.

A+A-

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ile ilgili düzenlenen Gedavet parkındaki basın açıklamasına Birleşik Kamu İş İl Temsilcisi ve Eğitim- İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, yönetim kurulu ve sendika üyeleri katıldı. Açıklamaya ADD Konya Şube Başkanı Sinan Düzenli, yönetim kurulu üyeleri, CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, il yönetim kurulu üyeleriyle ilçe başkanları da katılarak destek verdiler.

Tüm emekçileri ezilenlerin haklarını haykırmaya çağırdıklarını belirten Özgür Ulaş Yiğit, “Emeğin ve üretenlerin uğradığı haksızlıklara, zulme ve sömürüye karşı, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde tüm emekçileri ezilenlerin haklarını haykırmaya çağırıyoruz. Pandemi, bir sağlık sorunu olmaktan öte tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de emekçiler adına siyasal, ekonomik ve toplumsal bir probleme dönüşmüştür. Koronavirüs, ekonomik ve sosyal anlamda bir kaos durumu oluşturmuştur. İktidar tarihimizin en büyük ekonomik krizini ülkemize yaşatmaktadır. Salgın sebebiyle ve yaşanan kriz ortamında işçiler, emekçiler ve kamu çalışanları zor durumlara düşmüştür. AKP salgının başından itibaren sermayeyi koruma tercihini ortaya koymuş, zaten sınırlı olan destekler büyük oranda işverenlere verilmiştir. Salgınla birlikte ülkede zengin ve yoksul arasındaki uçurum derinleşmiş, emekçiler açlığa terk edilmiştir. Siyasi kirlenmişliğin, rantın, yolsuzluğun, rüşvetin yaygınlaştığı koşullarda elbette tarihin en büyük siyasi, ekonomik ve toplumsal sorunları yaşanacaktır. Salgın ve ekonomik kriz; kapanan işyerleri, üretimini azaltan fabrikalar, işsiz kalan milyonlar ve yoksulluk oluşturmuştur” dedi.

'Açlık ve yoksulluk sıradanlaştırıldı'

Özgür Ulaş Yiğit, ülkenin getirildiği noktada açılığın ve yoksulluğun sıradanlaştırıldığına dikkat çekerek, “Salgın tehdidi ve hastalanma korkusunun yerini işsizlik korkusu aldı. Bu ortamda emekçiler iş bulamamakta, ekonomik sıkıntılar yaşamakta, evine ekmek götürememektedir. Krizi derinleştiren, ekonomik-mali açmazları büyüten, uzun vadeli kalkınma planlamayan, kamucu politikaları terk eden, istihdamı, işsizliği öncelemeyen, sağlam ve sürdürülebilir kamu hizmeti sunmayan iktidar, geçmişte olduğu gibi bu bugün de krizin yükünü emekçilere ödetmek istemektedir. Ülkemizde enflasyon, zamlar, faizler, adaletsiz vergi dilimleri, döviz kurundaki artış ve işsizlik sürekli artmaktadır. Açlığın ve yoksulluğun ülkemizde adeta sıradanlaştığı koşullar yaşanmaktadır. Ülkemizde çok ciddi bir sağlık sorununa dönüşme riski taşıyan korona virüsü; eğitimi, iş hayatını ve toplumsal yaşamı olumsuz etkilemiştir. En ön cephede mücadele veren sağlık emekçilerinin çalışma koşulları ivedilikle düzeltilmelidir. Covid-19 tüm emekçiler için meslek hastalığı sayılmalıdır. Tüm emekçilere öncelikli aşı hakkı tanınmalıdır. Devlet halkına destek vermelidir” görüşünü savundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.