1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. 10 Numara Zarar
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

10 Numara Zarar

A+A-

 

Mesleğe başladığım yıllarda tanıştığım ve halen dostluğumuzu süren Mesko Petrol Kurucusu Mustafa Koçak, petrolcü arkadaşlarıyla biraya geleceklerini söyleyerek beni davet etti.

Bende davete icap ederek Mesko Petrol Akaryakıtın tesislerine gittim.

Orada Mustafa Koçak’la birlikte uzun süredir görüşemediğim Zeki Sayıcı (Sayıcı Petrol ve PÜİS Yüksek Konsey Başkanı), Nazif Bilir (Bilirler Petrol), Uğur Selvi (US/PET Petrol Ürünleri), Oğuz Koçbeker (Ata Petrol), Hidayet Atiker (Atiker Petrol),  Petrol Ofisi eski Müdürü Nuri Koçak, Ali Uyar (Selçuk Ecza Deposu İdari İşler Müdürü), Mesko Petrol Akaryakıt yöneticilerinden Sinan ve Çetin Koçak’la karşılaştım. 

Biraz sohbetten sonrası güzel bir öğle yemeği yedik.

Daha sonra akaryakıt sektörünün sorunlarına değerlendirilerek, çözüm yolları konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Burada dikkatimi geçen konu ise araçlarda mazot yerine kullanılan 10 numara yağ idi.

Bu konuda Mustafa Koçak’ın bize anlattıklarını sizlere aktarmadan geçemeyeceğim,

Koçak, 10 numaralı yağın çevreyi kirlettiği gibi araçlarda zamanla arızalar oluşturduğunu belirterek, “Araçlarda mazot yerine kullanılan 10 numara yağ ve balıkçıların aldığı özel tüketim vergisiz (ÖTV) mazot, sektörle birlikte ülkemiz ekonomisine zarar veriyor” diyor.

Hemen hemen oradaki herkes Koçak’ın bu görüşüne katıldığı gibi, sektörü olumsuz yönde etkilediği ve vergi kaybına neden olduğu konusunda hem fikirdiler.

Piyasada 10 numara yağ olarak bilinen, fakat içeriğinde solvent, atık yağ vs gibi birçok karışım bulunan yağın, yasak olmasına rağmen araçlarda yakıt olarak halen kullanılıyor olması kafama takıldı.

Araçlarda bu yağın kullanılmasının nedeni ucuz ve her yerde bulunmasından kaynaklanıyor. 10 numaralı yağın kullanıldığı araçlarda zamanla arızalar meydana gelirken,

yine bu yağdaki karışımların yüksek kükürt oranlı olması ile çevreyi de kirlettiği bir gerçek. Yol boylarında düzensiz şekilde satılan bu karışımlar akaryakıt sektöründe kayıt içi faaliyet gösteren akaryakıt bayilerine de zarar vermekte.

Zararları bununla kalmayan 10 numaralı yağ ve ÖTV’siz mazot, bazı kötü niyetli kişiler tarafından suiistimal ediliyor. ÖTV’siz mazotun ve 10 numaralı yağın piyasada satılması vergi kaybına neden olduğu gibi beraberinde haksız rekabeti de getiriyor. Netice de sektör her yönden olumsuz etkileniyor.

Peki bunun karşısında ne yapılmalı?

Öncelikle ilgili kurumlar denetimlerini artırmalıdır.  10 numaralı yağ konusunda araç depolarında kontrol yapılmalıdır. Yine 10 numara yağ ve ÖTV’ siz satılan mazot konusunda acil tedbirler alınmalıdır. Araç sahiplerinin 10 numaralı yağı almamaları gerekiyor.

Sonuç olarak söyleyebileceğim ise, ülkemizi ve kendimizi hem ekonomik hem de vicdanen rahatsız edecek olan 10 numaralı yağı araçlarımızda kullanmaktan vazgeçmemiz en iyisi olacaktır.

Ne dersiniz? Lütfen araçlarınızda 10 numaralı yağı kullanmaktan vazgeçin!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.