1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

A+A-

Kamu hizmeti gören, milletin/halkın sesi gazeteciler her şeyden evvel özgür ve serbest olmalı, şiddet, baskı ve sansüre maruz kalmamalıdır. Ülkemizde genel/ulusal ve yerel gazetecilerin çalışma düzeni, özlük hakları, can güvenliği gibi bazı sorunları sayabildim, elbette ki daha da fazla sorunları vardır. Bu sorunları giderecek devlet yöneticileridir.  Ancak yöneticilerimiz bir güne mahsus söz ve nutuk/söylevde bulunurlar, ondan sonra ciddiyetle sorunların giderilmesi için somut çalışmaları yapamazlar. Yine de bir gün de olsa basın ve yayın çalışanları emekçileri ve gazetecilerimizi hatırlamış ve anmış oluyoruz. Günlerini tebrik ediyor, Allah’tan sıhhat ve afiyetler niyaz ediyorum.

Meram Tıp Fakültesi’ne

belediye otobüsü ile ulaşım

Otobüsler şehirden gidişlerinde hastane kavşağını geçtikten sonra indirme durağı var, Hastaneden şehre dönüşte durak yok, yakında iki durak olduğundan durak konulmuyor. Bu konuda 06.10.2020 tarihinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ulaşım Daire Bşk. Dilekçe verdim. Aldığım cevap olumsuz oldu.  

Hasta ve yakınları mevcut duraklara yürüme zorunda kalmaktalar. Köyceğiz’e gidiş yolunda durakta kısmen az da olsa yolcu olabilir velakin şehre dönüşteki yolda bulunan durakta yolcu çıkmamakta veya çıksa da yolcu sıhhat ve sağlıklı olduğu için yürüyebilir.

Bu iki durak birbirine yakın doğru ancak durağın biri Başak Koleji’nin önünde, Köyceğiz’e gidiş, şehir merkezine gidiş yolunda ise karşısında durak var, mevcut duraklar iptal edilebilir, iki durak yerine tek durak yeni hastane kavşağına yakın konulabilir, Koronavirüs-pandemi nedeniyle İlgili kolejde öğrenci olmaması, ayrıca yeni durak konulması halinde trafiği aksatması söz konusu olamaz.

Hasta ve yakınlarına öncelik verilmeli diye düşünmekteyim. Otobüs işletme yetkililerini durak düzenlemesi için göreve davet ediyor ve gerektiğini arz ediyorum.

KOSKİ Genel

Müdürlüğü

Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’ne; 24.09.2020 tarihinde verdiğim dilekçeme aldığım cevaptan alıntı yapmak suretiyle açıklama ve yorum yapacağım. İlgili kuruluşun; 06.10.2020 tarih ve 11446 sayılı yazısında, “İdaremiz tarafından ihale edilmek suretiyle yağmur suyu rögarlarının temizliği bir program dahilinde yapılmaktadır.” Genel Müdür Ahmet Demir imzalı yazıda denilmektedir.

Soruyorum? Rögarların temizliği bir program dahilinde yapıldığına göre vatandaş olarak ne zaman? Nasıl? Hangi tarihlerde yapılıyorsa? Duyarlı bir şekilde de takip ettiğim halde hiç karşılaşmadım, rastlamadım diyebilirim. Yoksa kimsenin göremeyeceği gece saatlerinde mi yapılıyor da haberimiz mi olmadı, göremedik mi, rastlayamadık mı?

Eski Tekel binası

Mevcut bina Alâeddin Bulvarı, Mevlana Caddesi üzerinde İş Bankası’nı geçince bitişiğinde bulunan bu bina şahsa mı kuruma mı ait bilinmemektedir. Yıllardır atıl kalmış ve boş bulunmakta, görüntü ve çevre kirliliği yapmaktadır. Büyükşehir veya Meram Belediye yetkililerimizden; bu ekonomik ve paspaye olabilir, bez veya muşamba gibi afişle de olsa bir dış cephe giydirmesi yaptırılabilir diye umut ediyorum. Yapılmasını arz ediyor ve bekliyorum.

Selam ve dua ile kalın sağlıcakla.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar