1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. 10 Ocak’ta Hatırlanmak
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

10 Ocak’ta Hatırlanmak

A+A-

Her yıl olduğu gibi, bu yıl da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü hep birlikte kutladık. 

Birçok meslektaşımız o günü bile haber peşinde koşturarak geçirdi. İşin doğası da budur.

Birkaç tatlı sözle birlikte her zamanki bir gün gibi geçti.

***

Oysa sadece bir güne has değil de,  her zaman aranmak ve hatırlanmak güzel olsa gerek.

Bizler, insanların haber alma özgürlüğünü en kutsal haktır anlayışı görerek tarafsız, objektif ve hukuki çerçeveler içerisinde gecemize gündüze katarak her gün çalışırız.

Bu görevi yaparken de gücümüzü yine halkımızdan alırız. 

Çünkü biliriz ki halkımız bizden doğru bilgilendirme, eğitme ve aydınlatmanın yanı sıra gerçekleri haberimizde ve yazılarımızda yer vermemizi diler.

Bu işi yaparken de ahlaki değerlere ve basın etiğine bağlı kalmayı, kaynağı belli haberleri dile getirmemizi, bunu toplumla paylaşırken tarafsız olmamızı, hukukun evrensel standartları ile kişi hak ve hürriyetlerine saygıdan taviz vermememizi, ifade özgürlüğü ve demokrasiyi daha da güçlü kılan bir anlayışla görevimizi yerine getirmemizi ister.

Zaten bu ilkelere uymadığımız takdirde gazetecilik yapmış olmayız. Ondan dolayı da bütün meslektaşlarımız titizlikle bu ilkeler çerçevesinde bir kamu görevi olan gazeteciliği icra eder.

Hem de gecesini gündüze katarak.

***

Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir” der.

Atatürk’ün dediği gibi, yürüttüğümüz gazetecilik mesleğinde toplumun aynası olup, onlara doğruyu, güzeli ve yapılan yanlışları aktarmaya devam ettikçe mutlu oluruz.

Sonuçta, zamana ve mekâna bağlı kalmaksızın çok zor koşullarda ve ekonomik zorluklar içinde gazetecilik mesleğini yerine getirmeye çalışan bütün meslektaşlarımın bu güzel günlerini kutlarken, 2017 Türkiye’sinde terörün sona ermesini, ekonominin daha da güçlenmesini, halkımızın mutlu ve huzurlu olarak yaşamasının yanında, basının ve basın çalışanlarının her türlü sorunlarının çözüldüğü ve özgür olarak mesleğini yerine getirmesini dilerim.    

Sadece 10 Ocak’ta değil, her zaman hatırlanmak güzeldir.

Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.