1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. 10 Yıl Önce 10 yıl Sonra
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

10 Yıl Önce 10 yıl Sonra

A+A-

Siz sormadan ben söyleyelim: 2009’da neysek 2019’da da aynı olamayacağız maalesef, toplum olarak. Neden mi çok değiştik çok.

Gelin madde, madde inceleyelim geldiğimiz durumu.

#Güce tapmazdık, tapar hale geldik. Şimdi güçlü kimse o her yerde haklı, her yerde ulaşılmaz, her yerde işini götürüyor.

#Güçsüzü ezmezdik, ezer hale geldik. Güce ulaşabilmek adına en yakınlarımızı dahi ezer, kullanır hale geldik. 

Kapitalist düzen güçlü olmanın yolunun her yerde güçsüzü ezmek olduğunu vurguluyor. 

Beynimize işleniyor, çocuklarımız böyle yetişip böyle büyüyor.

#Kul hakkına girmezdik, girer hale geldik. “Kul hakkı nedir ya, ben kendi yoluma bakarım felsefesi, bencillik, yalnız kendi menfaatlerimizi gözetme, ya değilse güce nasıl ulaşılır ki öyle değil mi?” İşte bu düşünce sosyal hayatı dinamitlerken kimsenin, kimseye güveninin kalmamasını sağladı. Allah korkusu da ‘din simsarlığı’ yapan din tüccarları eliyle uzaklaştı içimizden. 

***

#Eğilmezdik, dik duramaz hale geldik.

Ortalık eğilip bükülenden geçilmiyor. Artık kimse bükemediği bileği öpmekle kalmıyor. Bükemeyeceğini anladığı anda başlıyor, yalakalığa, ne delikanlılık kaldı, ne de delikanlı.

Şimdi biraz açalım ne demek istediğimizi.

Ekonomik olarak çöktük. Kenarda kıyıda neyimiz varsa türlü oyunlarla elimizden aldılar.

Tarımı bilinçli bir şekilde bitirdik. Fabrikaları sattık çoğunluğu yabancıya satılan fabrikalar üretimi durdurularak kapatıldı. Sağlık sektörü hastalara müşteri gözüyle bakmaya başladı.

Eğitim öğretimin hali içler acısı. Diplomalı işsizlerin sayısı hiç de azımsanacak ölçülerde değil. Çeşitli vakıflar cemaatler eliyle dinden de uzaklaştırıldık. İnsanlarımız neye, kime inanacağını anlayamaz hale geldi.

2009’da daha mı mutluyduk ne? Gerimi dönsek.

***

Teknoloji bağımlısı insanımızla 2009'dan 2019'a kadar olan sürede geçirdiğimiz buhranları anlayamazken, resimlerine bakarak aaa buda böyle imiş, sorularıyla beynimizin yakıyoruz.

Kullandığımız cep telefonlarının hangisi yerli veya milli. İşletim sistemlerinin hangisi bize ait. İletişim platformlarının hangisi yerli. Ben söyleyeyim hiç biri...

Ama sosyal medyada yayınladığımız bütün özenti fotoğraflar bize ait. Neye, kime özeniyoruz...

Avrupa’da bilmem kim bir akım başlatıyor hurra hepimiz arkasından. E kardeşim sormazlar mı adama: Avrupa eğitimde birinci sırada, teknolojide birinci sırada, sağlıkta birinci sırada,

İnsan haklarında birinci sırada, silah ve güvenlik sanayinde birinci sırada, otomotiv ve teknolojisi sanayisinde birinci sırada, yazılımda ve yapay zekada birinci sırada.

Neden arkasından giden yok.

Çok mu lazım senin 2009’daki halin, yukarıda yazdığımız maddelerde ilerleyişini göster de alkışlayalım, mutlu olalım senin adına, kendi adımıza, milletimiz adına.

Ya değilse değil 2019, 3019'a kadar yaşasan bir değişim olmayacak...

Ne sende, nede eşsiz ülkemizde. Allah ıslah etsin diyorum. Saygılarımla.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.