1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. 145 Yıl da Neyin Nesi!
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

145 Yıl da Neyin Nesi!

A+A-

İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi oy sayımları AK Parti’nin itirazları sebebiyle devam ederken CHP’li aday Ekrem İmamoğlu’nun “145 yıldır biz demokrasi için mücadele ediyoruz'” şeklindeki sözleri mide bulandırdı. Cumhuriyet öncesini kabul etmeyen bir zihniyetin temsilcisinin bugün çıkıp ‘145 yıl önce verilen mücadeleyi sahiplenmesinin’ sırrı neydi acaba?

İmamoğlu, Norveç’in İsveç'ten ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesini kastediyor olmamalıydı. Hakkında yapılan yoğun eleştiriler üzerine “1. Meşrutiyetin ilanını kastettim” diyen eskinin Müdafa’sı, bugünün İmamoğlu’su, Osmanlı’nın yaşadığı kanlı darbenin taraftarı olduğunu ortaya koymuş oldu. Osmanlı düşmanlarının maşaları Sultan Abdülaziz’i tahttan indirmekle kalmayıp vahşice öldürürken iki bileğini de keserek olaya intihar süs vermek istemişlerdi. Sultan Abdülaziz’in yerine tahta kardeşi Sultan 3. Murat çıkarılmışsa da üç ay sonra Sultan 2. Abdülhamit devletin idaresini ele almıştı. İmamoğlu o devrin hangi tarafını destekliyor bilemeyiz ama kendisi ‘1. Meşrutiyet ilanını işaret ettiğine göre’ 2. Abdülhamit taraftarı olmalıdır! Acaba öylemi? ‘Abdülaziz devrinde çıkarılan Hersek ayaklanması, Bulgar isyanları ve Girit sorunlarını mı kastediyor?’ diyeceğiz ama kendisi Meşrutiyetçiliğini ilan etti.

Kişinin, Osmanlı’nın yıkılış sürecinin en önemli devresi olan 1870’li yıllarda mücadelenin hangi tarafını desteklediği son derece önemlidir. Zira devlet düşmanlarının hedeflerine doğru en büyük adımları attığı dönemdir. Ve hiç endişeniz olmasın tarih kaldığı yerden devam ediyor!

CHP’de Osmanlı’yı

seven var mı?

İmamoğlu’nun sözlerinden farklı anlamlar çıkarıp, ‘CHP’den de bir Osmanlı müdafisi çıktı’ diye düşünmeyin! Bilecik Belediyesi’nin CHP’li yeni başkanı Semih Şahin göreve gelir gelmez, belediyenin duvarlarındaki Osmanlı minyatür ve motifleri kazındı. Osmanlı’dan, bilhassa Sultan Abdülaziz ya da Sultan Abdülhamit gibi isimlerden hazzeden bir CHP’li görmek genelde hayli zordur. Daha yakın bir zamanda da CHP’nin Genel Başkanı Kılıçdaroğlu üstelik bir Yörük programında “Bu milletin Osmanlı’dan çok çektiğinden” dem vurmamış mıydı?

Temel Bey’in

cami tepkisi

Milli Görüş Hareketinin lideri merhum Necmettin Erbakan 1990’lı yıllarda ‘Taksim’e Cami Projesini’ gündeme getirdiğinde CHP âlemi ‘Yaptırmayız’ diye ayağa kalkmıştı. Refah Partisi’nin kapatılma gerekçelerinden biri de Taksim’e cami yapılması projesiydi. Keza Refahyol hükümetinin düşürülme gerekçelerinin başında da bu cami meselesi yer alıyordu.

Bugün Taksim’e cami inşaatı devam ediyor ve SP, Taksim’de yapımı süren camiye ‘Erbakan’ın açık beyanları ve teşebbüsleri münasebetiyle’ karşı çıkmadı. Ama aynı SP’nin Genel Başkanı Karamollaoğlu, Çamlıca Camii’nin gereksizliğinde bahsedebiliyor.CHP İstanbul adayı İmamoğlu gibi soyadını İslami bir terimden alan SP Genel Başkanının, ihtişamlı İslami eserler inşa etmenin Osmanlı mirası bir gelenek olduğunu, hatta daha eski devirlerde de İslam’ın yükselişini simgelemesi bakımından görkemli camiler, medreseler yapıldığını bilmiyor olması mümkün mü? Bırakın abidevi eserleri, İslam dünyasının üç temel şehirlerinden olan Ahlat Mezarlığı’nda göklere doğru uzayan sanat şaheseri mezar taşlarından da mı habersizdir?

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.