1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. 15 Temmuz Kalkışması Hain Darbe Girişimi
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

15 Temmuz Kalkışması Hain Darbe Girişimi

A+A-

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili politikacıların ve yazarların ne dediklerine, ne mesaj verdiklerini öncelikle mevzu edeyim.

Merhum Mehmed Şevket Eygi bey; 15 Temmuz kalkışmasından 5 yıl önce dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı şöyle uyarmıştı: “Muhterem beyefendi! Dikkatinizi çekebilecek miyim acaba? Çok kısa yazacağım: Altınızdaki zemin sessizce ve sinsice kazılmakta ve oyulmaktadır. İleride çok vahim ve telâfisi mümkün olmayan sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Siyasette maalesef vefa yoktur. Vefalı, sadık ve dost görünen herkese güvenmeyiniz. Türkiye’nin bugünkü yapısı tekelci ve sekter bir sistemi kaldırmaz. Elden geldiği kadar ve olumlu tarafıyla çoğulcu ve çeşitliliğe dayanan yapı ayakta tutulmalıdır. Tekelci kadrolaşmayı durduramazsanız, bu kadrolaşma sizin kariyerinizi bitirebilir.” (Millî Gazete, 2011)

Cumhurreis yaptığı bir konuşmada 15 Temmuz darbe girişiminin bir işgal girişimi olduğunu söylemekte, Politikacılara da Milli mutabakat ruhu çağrısı yapmakta iken sonraki konuşmalarında muhalefet politikacılarına “Boş teneke gibi gürültü çıkaranların ittifakı milletimizde karşılık bulmaz” diyebilmektedir.

Bu sözlerle nasıl milli mutabakat ruhu sağlanacak? Vatan ve millet deyince nasıl bir ve beraber olunacak? Nasıl milletin derdi ile dertlenilecek? Ayrıştırıcı dil, kutuplaştırma, kamplaştırma ve üslup belki seçmeni kemikleştirir, keskinleştirir veya konsalide edebilir ama ülke sorunlarını çözmez, içerde birlik ve beraberliği sağlayamayacağı gibi  iç politika da ülkeyi zayıf düşürür.

Dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ 15 Temmuz darbe girişimi konusunda; “Türkiye’deki  bütün darbelerin arkasında Amerika vardır. ABD ve FETÖ 15 Temmuz darbesinin asli failidir. ABD FETÖ’yü kullandı” demişti. Dolayısıyla bir hakikati dile getirmişti.

Abdurrahman Dilipak, Yeni Akit'teki 15 Temmuz darbe girişimini değerlendirdiği yazısında;

“Darbe girişiminin uluslararası ayağı, sermaye, medya, YÖK ayağı hala yeterince soruşturulmadı. En çok Bylock, ankesörlü telefon oldu. Darbe olacağı belliydi, niçin tedbir alınmadı. Öğle vakti MİT’in haberi olmuştu. FETÖ’cülerin o dönem her yere hakim olduğunu Türkçe Olimpiyatları’nın yarı resmi hale geldiğini ifade eden Dilipak, “AK Parti ile adeta bütünleşmişlerdi. AK Parti yönetimi de tabanı da bu yeni dindarlığı çok sevmişlerdi” değerlendirmesinde bulundu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, sosyal medya hesabından 15 Temmuz darbe girişiminin 5. senesinde açıklamada bulunarak, iktidarın 15 Temmuz'u ikbali için kullandığını, ayrıca; 15 Temmuz sürecinin “Geçmişten intikam alma hırsıyla kurumların ve kurumsallığın lağvedilmesinin bir ülke için nasıl büyük bir tehlike olduğunu bizlere göstermiştir” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “15 Temmuz’un tüm karanlık noktalarını ortaya çıkarmak, o gece devleti sokaktan toplayan milletimize borcumuzdur. 251 şehidimizi de FETÖ’nün devlete sızmasına göz yumanları da asla unutmayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in paylaşımı şöyle: “Millet iradesi karşısında hiçbir gücün duramayacağını bir kez daha hatırlatıyor, demokrasi kahramanı şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.”  

İslam coğrafyası kan ağlarken, işgale uğramışken, katliamlar yapılırken, yerinden yurdundan edilirken, göçmen durumuna düşürülürken, millet olarak nasıl bayram yapalım.

Kurbanınız kabul, geçmiş bayramınız kutlu olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar