1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. 153 yıldır acıları dindiriyor
153 yıldır acıları dindiriyor

153 yıldır acıları dindiriyor

Fotoğraf sergisinde konuşan Türk Kızılay Selçuklu Şube Başkanı Zekeriya Kartal, Türk Kızılay’ı, bugün 9 bölge afet yönetim merkezi, 19 yerel afet yönetim merkezi ile olası bir afete en geç 2 saat içinde ulaşma kabiliyetine sahiptir” dedi.

A+A-

Hayriye Eroğlu

Türk Kızılay Selçuklu Şubesi Türk Kızılay’ın 153. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Nene Hatun Parkı'nda fotoğraf sergisi açtı. Açılan fotoğraf sergisinden dünden bugüne Kızılay çalışmalarını ve Kızılay’ın tarihçesi fotoğraflarla anlatıldı.  Türk Kızılay Selçuklu Şube Başkanı Zekeriya Kartal, kuruluş yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kızılay 153 yıldır büyüyen bir ‘iyilik’ hareketidir. Milyonlarca gönüllünün tarih boyunca verdiği su ile büyüyen bu ‘iyilik çınarı’ bugün kurduğu çağdaş sistemlerle dünyada ‘iyilik’ var olduğu sürece insan acısını dindirmeye devam edecektir. Kurulduğu ilk günden bu yana bilgi, deneyim ve operasyonel güç bakımından kendini donatan, insani yardım serüveninde baş aktör olarak yer alan Türk Kızılay’ın, bugün 9 Bölge Afet Yönetim Merkezi, 19 Yerel Afet Yönetim Merkezi, Acil Haberleşme Sistemleri, tam donanımlı haberleşme araçları ile olası bir afete en geç 2 saat içinde ulaşma kabiliyeti, yüzbinlere acil barınma ve beslenme imkânı verebilecek kapasitesi bulunuyor.”

Yurt dışında da etkili

Suriye’de, Irak’ta, Somali’de, Endonezya’da, Yemen’de, Gazze’de ve daha birçok ülkede başarılı insani yardım operasyonu yürütüldüğünü dile getiren Kartal, “Ülke sınırları içinde ise her yıl milyonlarca insana yardım eli uzatmayı sürdürüyor. Kızılay, yardım elini ülke sınırlarının dışına da uzatıyor. Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Orta Doğu’dan Afrika’ya, Güney Asya’dan Kafkaslara kadar dünyanın neresinde bir insan acısı varsa onu dindirmek için çaba gösteriyor. Uluslararası arenada gerçekleştirilen bu yardım çalışmaları Türkiye’nin tanıtılmasına da kuşkusuz büyük katkı sağlıyor. Ülke genelindeki şubeleri, temsilcilikleri, yüz binlerce üyesi ve gönüllüsü ile Türk Kızılay, tüm bu çalışmaları yardımsever halkımızdan aldığı güç ile gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye devam ediyor.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.