1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. 19 Mayıs Özgürlüktür
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

19 Mayıs Özgürlüktür

A+A-

“Bağımsızlık ve özgürlük benim karakterimdir” diyen Atatürk’ün ne demek istediği henüz tam olarak anlaşılmış değildir.  Nasıl anlaşılsın ki, halkından yüz yıl ilerde olan bir görüşün anlaşılması olanaksızdır. Bu yüzden Atatürk kendisinden sonra gelecek yüzyıl sonrasına hitap etmiştir, yoksa o güne değil.

Bağımsızlık ve özgürlük bireyin kendi aklına sahip çıkarak ve kendi aklını kendi dünyasında değerlendirme sanatıdır. Yani geçmişte gençliğin özgürlük isteriz diye özgürlüğünü istediği makamın tasarrufuna havale etmek ve tanınmış özgürlüğünden dolayı tanıyana minnet borcu olarak görmek değildir. 

Özgürlük ve bağımsızlık bireyseldir, bireyin aklının dünya pazarında kimseye emanet etmeden, biat etmeden ve aklının özgürlüğünü kendisinde yaşaması ve yaşatmasıdır. Ona kendisini geliştirmesi için bütün imkanlarını seferber etmesidir. 

Günümüzde ise politik olarak akıllar ucuzluk pazarında itaatkar birer köle olarak alınıp satılmaktadır.

***

Aklını ve bedenini hürleştirmiş bir birey olarak, bizlere armağan edilen, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını anlayarak anlatmak isterim.

Her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin, resmî bayramıdır.

19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır ve bugün İtilaf Devletleri'nin işgaline karşı, Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilir. 

Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

Başbuğ bu bayramı gençliğe armağan ederken, düşüncelerini tam anlamıyla biz Türk halkına anlatmakla birlikte, çocuklar ve gençlere armağan ettiği bayramlardan, çocuklara ve gençlere verdiği önem anlaşılmaktadır. Sözde değil, özde icraatların insanı olan başbuğu bir kez daha bize armağan ettiği bir bayramla anarken, Atatürkçü Türk gençleri olarak hepimizin birer Atatürk olduğu bilinciyle, Türk Ulusunun, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.