1. YAZARLAR

  2. Osman Nevres Yılmazlar

  3. 2 Şubat Sulak Alanlar Günü
Osman Nevres Yılmazlar

Osman Nevres Yılmazlar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

2 Şubat Sulak Alanlar Günü

A+A-

Her yılın Şubat ayının 2. günü “Dünya Sulak Alanlar Günü” olarak ülkemiz dahil olmak üzere; Ramsar Sözleşmesine üye 170 ülke tarafından: Sulak alanların önemi, korunması ve akılcı kullanımı konularında kamuoyu bilincini geliştirmek maksadıyla değişik temalarla ve çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü nedeniyle bir açıklama yaparak sulak alanların önemine dikkat çekti. WWF’in Yaşayan Gezegen Raporu’na göre, 1970-2012 yılları arasında omurgalı canlı popülasyonlarında yaşanan en büyük azalma % 81 ile sulak alan türlerinde meydana geldi ve bunların %25’i şu an yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Küresel iklim değişikliği ve istilacı türler de bu süreci tetikliyor. WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, “Türkiye’nin Avrupa ve Ortadoğu’nun biyolojik çeşitlilik bakımından en zengin sulak alanlarına sahip olduğuna dikkat çekerek,sulak alanlarımız ciddi risk altındadır,sulak alan kayıplarımız devan ediyor.Sulak alanların ekolojik yapılarını düzenli izleyecek ve gerekli tedbirleri alabilecek yerel idari mekanizmaları oluşturmamız gerekiyor” dedi.

Ülkemiz Ramsar sözleşmesini 1994’de, Biyo Çeşitlilik Sözleşmesini 1996 da imzaladı.

Son 30 yılda atılan adımlar kaybı durdurmaya yetmedi.

Sulak alanları koruyarak yaşanan kaybı durdurmak için son 30 yıl içerisinde çeşitli adımlar atıldı. Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi, Ramsar Sözleşmesi gibi çeşitli uluslararası sözleşmeler imzalandı, ulusal eylem planları hazırlandı, komiteler kuruldu. Ancak bugüne kadar atılan adımlar ne yazık ki sulak alan ve biyolojik çeşitlilik kaybını bir miktar frenlemiş olsa da tamamen durdurmaya yetmedi.

Yağmur ormanlarından sonra biyolojik olarak en üretken ekosistemler olan sulak alanlar, gerek ekolojik dengenin sağlanmasında, gerekse biyolojik çeşitliliğin korunmasında büyük önem taşımalarının yanı sıra yöre ve ülke ekonomisine çok büyük katkıları olan ekosistemlerdir. Suyu depolama, balık, saz gibi su ürünlerini barındırma, sel ve taşkınları önleme, havzadaki su rejimini düzenleme, azot fosfor gibi besin tuzlarını alıkoyarak filtre görevi görmeleri sebepleri ile büyük önemlere sahiptirler.

Türkiye su zengini mi?

Yılda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 8-10 bin metreküp olan ülkeler “su zengini”, 2000 metreküpten den az olanlar “su azlığı çeken” , 1000 metreküpten az olanlar ise “su fakiri” ülkeler arasında kabul ediliyor.

Türkiye yarı kurak iklim kuşağında yer almakta olup, kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı yaklaşık olarak 1.519 metreküp civarında olup su zengini bir ülke değildir. Türkiye İstatistik Kurumu 2030 yılı için nüfusumuzu 100 milyon olarak öngördüğü dikkate alınırsa 2030 yılında bu rakamın 1.120 metreküp/yıl civarında olacağı hesaplanmaktadır.  Bu sebeple Türkiye’nin gelecek nesillerine sağlıklı ve yeterli su bırakabilmesi için kaynakların çok iyi korunup, akılcı kullanılması gerekmektedir.

Bu bakımdan, sulak alanların korunması ve geliştirilmesi, halkımıza yeterli su arzını sağlamak için gerekli en mühim sorumluluklarımızdan birisidir. Bu görevi yerine getirebilmek için Türkiye, Sulak Alanların Korunması Sözleşmesine (Ramsar Sözleşmesi) 1994 yılında taraf olmuş ve 23 yıllık süreçte toplam büyüklüğü 184.487 hektar olan 14 sulak alanını (Sultan Sazlığı, Seyfe Gölü, Burdur Gölü, Manyas (Kuş) Gölü ve Göksu Deltası, Akyatan Lagünü, Kızılırmak Deltası, Uluabat Gölü ve Gediz Deltası, Yumurtalık Lagünü, Meke Gölü, Kızören Obruğu, Kuyucuk Gölü ve Nemrut Kalderası) sözleşme listesine Ramsar Alanı olarak dahil etmiştir.

2021 Yılı Şubat ayı itibariyle İlimiz ve Konya Kapalı Havzası’nda sulak alanlar ne durumda?

Gerekli önlemleri almadığımız taktirde neler olabilir? Bir sonraki yazımızda paylaşacağız.

Hoşça kalın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.