1. YAZARLAR

  2. İsmail İkiz

  3. 2. Sufi Sinema Günleri
İsmail İkiz

İsmail İkiz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

2. Sufi Sinema Günleri

A+A-

“Aynada gördüğün sûret senindir, aynanın değil.”

Mevlanâ Celâleddîn-i Rûmî

***

“Aynadaki Sensin” söylemi ile hareket eden 2. Sufi Sinema Günleri geçtiğimiz Pazar günü yapılan ödül töreni ile son buldu. Onur Ödülü başarılı yönetmen Mecit MECİDİ’ye verilirken, senaryo ödülü “Bir Tutam Karanfil” ile Bekir ve Büşra BÜLBÜL çiftinin oldu. Sinema Düşüncesine Katkı Ödülü İhsan KABİL’e ve Mevlana Hazretlerinin torunu Esin ÇELEBİ BAYRU’ya verilirken Hülya KOÇYİĞİT de Onur Ödülünü aldı.

AK Parti Konya Milletvekili Ahmet SORGUN, Karatay Belediye Başkanı Hasan KILCA, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdussettar YARAR, KOTEV Başkanı Ercan USLU, Film Yapımcısı Elif DAĞDEVİREN, Yazar Sadık YALSIZUÇANLAR, gibi değerli isimlerin katkıları ile meydana gelen Festival 2. yılında da Konya’nın manevi zenginliğinden beslendi ve şehre kültürel bir değer kattı.

Festival kapsamında paneller, atölye çalışmaları, söyleşiler, sergiler, tiyatro gösterileri gerçekleştirildi. Sinema Düşünürü Enver GÜLŞEN, “7 Güzel Adam”ın senaristlerinden Nevin ŞAHİN, Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali Komite Başkanı Eda SÜRMELİ, Kanadalı Yönetmen Kaz RAHMAN, Eşrefoğlu Rumi’niin torunlarından Yazar Mehmed Safiyyüddin ERHAN, Yönetmen Nuray KAYACAN gibi isimler bu vesile ile ilgililerle buluşma imkânı buldular. Bursa Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Ömer Naci TOPÇU’nun yönettiği “Vuslat - Dinle Neyden” oyunu da festival kapsamında sahneye alındı. Oyunun çocuk oyuncusu Çınar Sanat Genç Atölyesinden Eray TAVUŞ’da başarılı ve gelecek vadeden oyunculuğu ile göz doldurdu.

Festival birçok yönü ile dolu dolu geçti. Bu tip festivaller, sinema günleri devamlılığı ile başarısını artırması muhtemeldir. Sektörden başarılı insanların Konya’ya gelmeleri, Konya’yı tanımaları kültürel ve manevi dünyamız için önemliydi. Konyalı sanatsever ve Konya’da yaşayan birçoğu öğrenci olan sinema, televizyon vb. dünyalarının ilerideki bireyleri için bu insanlarla buluşma imkânı bulunması zor bir nimet olduğu açık. Dolayısıyla Sufi Sinema Günlerine emek veren, destek olan, katılan herkese teşekkür borçluyuz.

Etkinliğin eksiklerine gelecek olursak, sosyal medyanın yeterince aktif ve doğru kullanılmadığı söylenebilir. Bu sebeple de festivalde belki de ana hedef kitle olan gençlerden bazı sanat dertlileri haricinde çok azını görmek mümkün olabildi. 2 Mayıs’ta başlayıp 5 Mayıs’ta sonlanan Sufisin’in içeriğinin daha dengeli dağıtılması mümkün olabilirdi. Aynı saate organize edilen etkinlikler, yakın saatlerde çok uzak mekânlarda yapılan söyleşiler birçok katılımcıyı takip etmek isteyenleri zorladı. Ve Sufisin’in ilk yılında olduğu gibi ikinci yılında da tercüme sorunu yaşandı. Başarılı yönetmen Mecit MECİDİ’nin söyleşisi çok daha verimli geçebilecek iken vasat seviyede kaldı. Yeteri kadar soru cevap yapılamadı. Ne yazık ki ilk yılda da aynı sorun yaşanmıştı.

Umarım festival, ilerleyen yıllarında özellikle tercüme sorunu olmak üzere diğer sorunlar da çözülür ve diğer nice yenilikler ile sanat dünyamıza zenginlik katamaya devam eder.

“Konya Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali” dolu dolu programı ile bu sene de Devlet Tiyatrosu Sahnesini seyirciyle doldurdu. Emek verenlere teşekkür eder, devamını dilerim.

***

“Dinle neyden, duy neler söyler sana/ Derdi vardır ayrılıklardan yana.”

Mevlanâ Celâleddîn-i Rûmî

 

Kültür Sanat Günlüğü

* Çocuk Oyunu “Gökkuşağı Ülkesi” 9 Mayıs - 18 Mayıs tarihleri arasında Konya DT Sahnesinde…

* “Kral Şakir Uzayda Şamata” 25-26 Mayıs 2019 Cumartesi, Pazar; 1.Seans: 12.00 / 2.Seans: 15.00 Selçuklu Kongre Merkezinde…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.