1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. 2004 Metro Balonu Patlamıştı, 2015 Metro Balonu da mı Patladı?
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

2004 Metro Balonu Patlamıştı, 2015 Metro Balonu da mı Patladı?

A+A-
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in 2004 yılında ilk kez Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmeden önce seçim beyannamesinin en önemli yatırım müjdelerinden birini oluşturan Metro Projesi’nin sadece seçim balonu olduğu, bilgiye dayanmadan yapılan bu açıklamayla metronun yapılmasının mümkün olmayan bir proje olarak açıklandığı ortaya çıkmıştı. Yani 2004 yılındaki metro balonu patlamıştı ve AK Parti’nin dahası Recep Tayyip Erdoğan’ın gücü ve Konya’ya bakışı dolayısıyla da vatandaşlar bu patlak balonu kısa sürede unutup hazmetmişti. Ancak 2015 seçimleri öncesi -ki 13 yıl aradan sonra- Konya’nın metroya ihtiyacı olduğu anlaşılmış ve bu yönde hazırlanan projenin -ya da biz buna düşünce aşaması diyelim- hayata geçirileceği açıklanmıştı. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir yatırıma gücü yetmeyeceği için de projenin Bakanlık tarafından gerçekleştirilmesi Bakanlar Kurulu kararıyla netleştirilmişti. 
***
Metro tanıtım toplantısı ve sonrası Konyalılar büyük bir heyecanla ‘Artık bizim de metromuz olacak biz de rahat ulaşım imkânlarına kavuşacağız’ diye sevinmişti. Konyalıların sevinci birçok kez olduğu gibi bu kez de kısa süreceğe benziyor. Halk tabiri ile sevincimiz kursağımızda kalacak gibi… Tantanalı ve şaşalı törenlerle tanıtılan ve kasım kasım gerilerek anlatılan METRO projesi ya da düşüncesi yerinde sayarken bir haber geldi ki sormayın. Bakanlık ihale hazırlıklarına başladı. Ama ne için? Hafif Raylı Ulaşım Sistemi için… Yani metro için yine ses yok. Metro önceliğimiz olması gerekirken yine hafif raylı sistemle idare edileceğiz gibi bir görüntü sergileniyor. Fakat bu kez durum eski tramvayların sıcak yaz aylarındaki sıkıntısını dile getirdiğimizde klimanın bedeli tramvaylardan fazla diyenler sonra klima ihalesine çıkanlar gibi olmayacak.
***
Çünkü artık Konya’nın bir Başbakan’ı var. Konya’ya sahip çıkan bir Başbakan’ı var. Davutların Ahmet lakaplı Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun olduğu bir dönemde böyle bir projenin sözde kalacağına inanmıyoruz. Ama yine de hatırlatmakta fayda umuyoruz. Çünkü olayın üstü örtülmeye çalışılırsa sözde kalmasa bile gecikebilir, askıda kalabilir, unutturulabilir falan filan… Hani derler ya bin nasihatten bir musibet yeğdir diye… İşte biz de geçmişte verilen sözlerin unutulduğunu bildiğimizden bu kez unutulmasına izin vermeyeceğiz. Hafif Raylı Ulaşım Sistemi’nden önce metronun ihale edilmesini istiyoruz. En azından ikisi birlikte ihale edilsin ve bu konuda yetkililerden bir açıklama gelsin. Bizim amacımız bugüne kadar olduğu gibi bugünde yarın da hiçbir zaman bağcıyı dövmek olmadı olmayacak. Bizim derdimiz üzüm yemek. Konya’mıza Konyalılara hizmet için karınca kararınca katkıda bulunmaya çalışmak. Kısacası biz METRO’muzu istiyoruuuuuuz…
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.