1. YAZARLAR

  2. Mevlüt Boyalı

  3. 2012 ve Konya Ekonomisi
Mevlüt Boyalı

Mevlüt Boyalı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

2012 ve Konya Ekonomisi

A+A-

Ekonomi uzmanlarınca, 2012 yılının kriz yılı olduğu Avrupa piyasalarında yoğun olarak yaşanacağı düşünülen ekonomik sıkıntının haliyle tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alabileceği hemen hemen her platform da gündeme getiriliyor.

Türkiye ekonomik anlamda iç piyasa da olduğu gibi dış pazarda da ibresini yükselten ülkeler arasında. İstikrarlı büyümenin meyvelerini 2012 yılında da toplayacağımız kanaatindeyim.

Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da ihracat yapan, isimlerinden gururla bahsettiğimiz çok sayıda firmamız var.

Tabi ihracat yapan firmalarımızın Avrupa, Amerika, Ortadoğu ve Rusya’da oluşabilecek ekonomik krizlerde pazar kaybı ve sıkıntı çekmemesi için pazarlarını geniş tutmaları çok önemli. Ne kadar ihracatımızla övünsek de dış pazarlarda rekabet koşullarında daha acemiyiz. Konya firmaları dış pazarda marka olmayı kendi ürününü pazarlamayı, pazar oluşturmayı daha yeni yeni öğreniyor. Bu yüzden kriz dönemlerinin haricinde de pazarı geniş tutabilmek çok önemli. Dünya böyle ekonomik çalkantılar içindeyken Konya ekonomisi kış ayları olması sebebiyle ticaret açısından durgun günler geçiriyor.  

Konya sokakları bom boş

Kış ayları olması nedeniyle soğuk hava koşulları ticareti de zorluyor ulaşımı da. Vatandaş zaruri ihtiyaçlarının haricinde dışarı çıkmıyor, bu nedenle esnaf iş yapamamaktan yakınıyor. 

2012 yılı Konya iç piyasası için çok umutlu başlamadı. Büyük küçük birçok firma ekonomik sıkıntı içinde olduğunu söylüyor. Tahsilat yapamıyor, iş üretemiyor, siftah etmeden dükkan kapatanlar bile var. Birçok esnafımızda 2012 yılı böyle geçecek diyor ama karamsar düşünmemek lazım, havalarında biraz ısınmasıyla Konya piyasasının tekrar canlanacağını düşünüyorum. Tabi piyasaların yavaşlamasına çok sayıda etken var. Konya’da asgari ücrete yakın maaşla çalışan insanımızın çok olması, bir evde tek kişinin çalışması, bu aylarda esnafın iş yapamamasına neden oluyor. Kış ayları hepimiz açısından masraflı aylar bu yüzden insanlar temel ihtiyaçlarınındışına çıkamıyor. Ama ümitsiz olmamalıyız. Konya iç piyasasının şubat ayından sonra canlanacağını düşünüyorum.

 

^^^^^^^^^^^^

 

Benim bir dedem vardı

Dedemi çok severdim, arkadaş gibiydik onunla… Herkesle de öyleydi rahmetli. Dürüstlüğü ve çalışkanlığını hep örnek aldım kendime. Küçükle küçük, büyükle büyükdü, o eski adamlardandı. Küçükken evde elektrik gitti mi karanlıkta bize kıssadan hisseler anlatır, bizimle ilgilenir en önemlisi bize yani bütün evlatlarına değer verirdi. Hep bunu hissederdim onda.

Dedemi ebediyete uğurlayalı tam bir yıl oldu, 83 yaşındaydı. Ansızın rahatsızlandı hastane de yoğun bakıma yattı, doktorlar yarı ümitli yarı ümitsiz iyi olur dediler ama 15 gün tedavi gördü hastanede. 30 Ocak 2011 gecesi telefonum çaldı ve dedenizi kaybettik dediler. Onunla geçirdiğim anlarım yaşamım bir film karesi gibi gözümün önünden geçiverdi o anda. Olmaz diyordu içim kabullenmiyordu ama yapacak bir şey yoktu artık dünya onsuz yoluna devam edecekti. Şimdi ne mi yapıyorum? Manevi alemim de onu yaşatmaya çalışıyorum. Hepimizin vardır illaki kaybettiği en yakını babası, annesi belki kardeşi belki arkadaşı insan kaybedince anlıyor birçok şeyin kıymetini. Büyüklerini kaybedince anlıyor büyüdüğünü ama ölüm gösteriveriyor insana o soğuk yüzünü. Bu yüzden diyorum şu üç günlük dünyada bırakalım küslüğü, dargınlığı, çekişmeyi, sevelim tüm insanları, hayatı paylaştıklarımızla gittiğimiz sonsuza mutlulukla gidelim, son nefesimize kadar acısıyla, tatlısıyla yaşadığımız hayatı hep iyiliklerle yaşayalım. İyilik düşünelim iyi olalım… Yarın çok geç olabilir.  

Dedem Mevlüt Boyalı’yı ebediyete uğurlamanın birinci yılında rahmet ve saygıyla anıyorum. Selametle…

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar