1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. 2012’de Gündem Ekonomi Olmalı
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

2012’de Gündem Ekonomi Olmalı

A+A-

Acısıyla tatlısıyla 2011 yılını bitirmek üzereyiz. Yeni yıla sayılı günler kaldı. Yeni umutlar ve beklentiler içindeyiz.  2012’de ekonomi nasıl olacak ve nasıl olmalı tartışmaları yapılıyor.

Esnaf ve sanatkâr, sanayiciler, çiftçiler, vatandaşlar olarak kısaca hepimiz daha iyi bir ekonomi politikası uygulanmasından yana hem fikiriz.

Ülkemizin Avrupa’daki krizden olumsuz yönde etkilenmemesi hepimizin ortak isteğidir.

Umarız öyle de olur. Ancak tedbiri elden bırakmamalıyız. Avrupa’daki krize rağmen gerekli mikro reformlar yapılmadığı takdirde, ekonomimizin süratle bozulabileceği ihtimalini de gözden kaçırmamalıyız. Belki de Avrupa bu krizden kurtulup ekonomilerini toparlayacaktır.

Bu durum Türkiye’yi ileride daha etkili bir ekonomik aktör haline getirecektir.

Kendimizi bu anlamda yapılandırmalı ve bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz. Başta hükümete ve bizlere görevler düşüyor. Öncelikli olarak hükümet piyasa sisteminin daha düzgün çalışmasını kolaylaştırmalıdır. İş dünyasının önündeki engelleri temizleyerek yardımcı olmalı ve kamu maliyesinde disiplini sağlamalıdır.

KTO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk’ün yaptığı bir açıklamadan bir bölümü sizlere aktarmadan geçemeyeceğim: “Gelecek hedeflerimize ulaşma açısından önem taşıyan büyümemiz, gelişmiş ülkeler ile aramızdaki gelir farkını kapatmamız açısından da motivasyonumuzu artırmaktadır” diyor. Öztürk, iş dünyasının 2012 yılında hükümetten beklentilerinin başında ekonomi politikalarının moral düzeltici ve motivasyon artırıcılığına devam edilmesiyle birlikte, iş dünyasının önünün açılması yönünde tedbirler alınmasının sürdürülmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Öyleyse hükümet 2012 yılındaki uygulayacağı ekonomi politikalarında daha gerçekçi ve samimi olmadır. İş dünyasının taleplerine gereken önemi vermelidir. Bunun yanında vergiler daha makul bir düzeye getirmeli ve üreticinin, esnafın rahat bir nefes alacağı bir anlayışla hareket edilmelidir.

Hükümetin iş dünyasının taleplerini yerine getirmede hiçbir engeli yoktur. Biraz daha ekonomiye önem vererek, gerçek gündem olarak ele almalıdır.   

2012 Türkiye’sinde gündemin ilk maddesi ekonomi olmalıdır. Türkiye’nin sanırım buna ihtiyacı var.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.