1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. 2013’te Ekonomik İstikrar Sürdürülmeli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

2013’te Ekonomik İstikrar Sürdürülmeli

A+A-

İyisiyle kötüsüyle bir yılı daha geride bıraktık. 2012’de ülkemiz ve şehrimiz açısından önemli olaylar gelişti. Özellikle ekonomide büyüme iddiasına göre yeterli düzeyi yakalayamadık. 
Peki, 2012 Türkiye’sinde ekonomide neler değişti birde ona bakalım. Hükümete göre ekonomimiz iyi durumda. Hatta ülkemiz her alanda büyüyor ve gelişiyor. Dünyanın 16. Büyük ekonomisi durumunda olup, 2023 yılında da dünyanın en büyük ilk 10 ülkesi arasında yer alacağı yönünde iddialıdır.
Kalkınan, milli geliri artan ve bu artan milli gelirin vatandaşının cebine yansıyan, dünya da her alanda sayılı ülkelerini içinde yerini alan ve en önemlisi işsizliğini çözen, yeni anayasayı çıkaran ve terör olaylarının son bulduğu bir ülke oluruz. Bütün bunların gerçekleşmesi için ülkemizin önünde hiçbir engel yoktur. 2013’te ekonomik ve siyasal istikrarın devamı önemlidir. Hepimizin ortak isteği de bu doğrultudadır.
Umarız hükümet ekonomide ve siyasette istikrarı daha sağlıklı yürütür.
&&&
Newsweek Dergisinin ekonomik, siyaset, sağlık ve hayat kalitesi gibi kriterleri dikkate alarak yayınladığı “Dünyanın En İyi Ülkeleri” listesinde 52. sırada yer alıyoruz.
Gelişmiş ülkelerde kadın-erkek ayrımcılığı yoktur. Biz ne kadar gelişmiş bir ülkeyiz?
Dünya ekonomik forumu tarafından hazırlanan küresel cinsiyet ayrımcılığı endeksinde Türkiye, 128 ülke arasında 121, bir başka deyişle sondan 7. Sırada yer aldı.
Eğitim alanında ise dünyanın birçok ülkesinden gerideyiz. Türk Halkının yüzde 18’i yoksuldur. Yoksullukta Avrupa'da 38. sıradayız. İşsiz sayımız 6. 5 milyona yakındır.
Konjektürel olarak, dünya ile beraber ülkemizde ekonomik anlamda büyümektedir.
İyi de bu büyümeden halkımız neden payını alamıyor. Devletimiz zenginleştikçe halkımız fakirleşiyor. Yapılan araştırmalarda yaşanacak ülkeler arasında 169 ülke içinde 83. sırada iken, mutlu ülkeler arasında da 78. sırada yer alıyoruz. Büyük bir nüfus potansiyelimiz var. Bu yıl itibariyle nüfusumuz 72.15 milyon olarak belirlendi. Nüfus büyüklüğü bakımından dünyada 19. ülke konumundayız.
Buna rağmen neden en iyi ülkeler sırasında gerilerdeyiz. Yaşam süresi, hayat kalitesi, sigara ve alkol tüketimi ile spor yapma alışkanlıklarının değerlendirildiği ‘En Sağlıklı Ülke’ araştırmasında Singapur, İtalya ve Avustralya ilk üçe yerleşirken, Türkiye ise, 145 ülke arasında 44’üncü sırada yerini aldı. Sonuç olarak halkımız ekonomik anlamda bir büyüme varsa da yeterince yararlanamadı. Bunun nedenleri araştırılarak ekonomik anlamda reformlara devam edilmelidir.
&&&
Türkiye’nin yüzde 6 büyümeye ihtiyacı var. Türkiye’nin ekonomik büyümesi 2012 yılında, 2010 ve 2011 yıllarına göre ciddi biçimde yavaşladı. Ekonomimizi yönetenlerin açıkladığı Orta Vadeli Mali Planı özünde olumludur. Ülke olarak, yüzde 4-5 büyüme ile yetinmemeliyiz. 2013’te büyüme beklentimiz yüzde 4 ise de, Türkiye’nin orta ve uzun vadede mutlaka en az yüzde 6 civarında bir büyümeye ihtiyacı vardır.
Sonuçta 2013’te sağlıklı ve düzenli bir ekonomide istikrar önemlidir. Umarım ülkemiz, 2013’te ekonomisiyle birlikte siyasal istikrarının düzenli olarak götürür ve hükümetinde iddia ettiği gibi dünya ekonomileri içinde büyüyüp 10 büyük ekonomi içerisine gireriz.
Ne derseniz? Hepimizin isteği bu değil mi? Yeni yılın her şeyin gönlünüzce olduğu bir yıl olması dileğimle kutlarım.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.