1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. 2016 Nefes Alınan Yıl Olsun
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

2016 Nefes Alınan Yıl Olsun

A+A-

   İyisi ve kötüsüyle 2015 yılını geride bırakarak 2016 yılına girdik. Birçok acı ve tatlı olayları yaşadık ve bir yılı daha geride bıraktık. 2015 yılının en önemli olaylarından birisi de seçimlerdir. Bu seçimlerden dolayı da olumsuz etkilenen siyasal ve ekonomik istikrar olmuştur. Bunu yanında komşu ülkelerdeki iç savaşlar, artan terör olaylarından dolayı ülkemizin rekabet gücü olumsuz etkilenmiştir. Tabi ki buna bağlı olarak da yüksek enflasyon ve oluşan yüksek faiz ortamı da ayrı bir sorun olmuştur. Diğer taraftan kurlarda ve tarım ürünleri fiyatlarındaki yüksek oranlı artışlar enflasyonun yüzde 10'lara dayanmasına neden olmuştur. Gelinen noktada enflasyonla mücadeleden sonuç alınamayan, finansman maliyetlerinin düşürülemediği bir yıl olmuştur. Sanayi ve üretim açısından 2015 yılına baktığımızda ülkemizdeki politik gelişmeler, sürekli dalgalanan döviz kurlarının yanında, geleneksel ihracat pazarındaki iyi olmayan ortamla birlikte yükselen kredi faizleri sanayicileri bir hayli zorlamıştır.

***

Bütün bunların yanında hemen hemen bütün sektörlerde ayakta kalma mücadelesi verilmiştir. Neyse ki 2015 yılını son aylarında yapılan seçimler sonucu yeni bir hükümetin kurulmasıyla yeniden siyasal ve ekonomik istikrar sağlanmaya başlandı. 2015 yılını böylesine olaylarla geride bırakarak 2016 yılına girdik. 2016 yılında çözülmesi gereken sorunlara gelince, iş dünyasının finansal sıkıntıları, reel sektör ve işsizlik açmazı, eğitimdeki kalitesizlik, terör olayları, komşularımızla ve ihracat pazarındaki sıkıntılar, ülkemizdeki Suriyeliler gibi birçok sorunları sıralayabiliriz. Öncelikle AK Parti hükümetinin de bu sorunları çözmesi görevidir. Yapılması gereken milli bir ekonomi politikasının takip edilmesidir. Güçlü üretim ve güçlü ekonomi hedefine ağırlık verilmesidir. Piyasalara bir canlılık getirilmesidir. Her yeni yıl, yeni bir umut ve beklenti yılı ise, 2016 yılında da umarım herkesin umudu ve beklentisi gerçekleşir.

***

 

Yeni yılla birlikte ülkemizde ekonomik anlamda bir iyileşmeler sağlanır ve vatandaş olarak bizler mutlu oluruz. Hükümetin yapacağı icraatlar ve takip edeceği politikalar bu mutluluğumuza katkı yapacaktır. Çalışanın, emeklinin ve halkımızın geçimini sağlayabileceği daha iyi yapı oluşturulur. Ülkemizin her türlü sorunları çözüme kavuşturulur.  Hepimizin beklentisi bu yöndedir. Umarım geçen 2015 yılı kötü bir yıl olarak anılarınızda kalmaz. Hep iyi yönleri hatırlanır. Sonuçta, 2016 yılı terörün ve belirsizliklerin sona erdiği, toplumsal huzur ve barışın sağlandığı, ekonomik olarak her kesimin rahatladığı, huzur ve güven içinde yaşadığı bir yıl olur. Yeni yılınızı kutlarken, bizlere, ülkemize iyilik ve güzellikler getirmesi dilerim. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.