1. YAZARLAR

  2. Samet AKTAŞ

  3. 2019’da Daha Çok Çalışmalıyız
Samet AKTAŞ

Samet AKTAŞ

Gazeteci-Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

2019’da Daha Çok Çalışmalıyız

A+A-

Koca bir yılı daha geride bıraktık. Öncelikle 2019 yılının hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Yeni yılda, dünyada barışın hâkim olduğu, çocukların ölmediği, zulümlerin bittiği, akan gözyaşlarının dindiği, hayvanların katledilmediği, bir yıl olması öncelikli dileklerimin arasında yer alıyor.

Ekonomik istikrar şart

Yeni yıl doğal olarak beklentileri de artıyor. Bu yüzden ekonomik açıdan yatırımların tüm hızıyla devam etmesi gerekiyor. Unutmayalım ki üretimin olduğu her yerde ekonomik kalkınma daha da artar. Esnafından tutunda, tüm iş adamlarımız yatırıma ağırlık vermelidir. Döviz yüzünden bir duraklama dönemi yaşansa da Türkiye’de üretim potansiyeli var. Burada iş adamlarımıza da büyük görevler düşüyor. Devletin yeni asgari ücretle birlikte işverenlere de her işçi için 100-150 lira destek verdiğini unutmayalım. Sigorta için yapılan kolaylıkları unutmamak gerek. Tabi patronlar bu verilen desteklerden bahsetmez o da ayrı bir konu. Bazıları hatta işçi çıkarma peşinde. İşte böyle zihniyete sahip olan patronlar yüzünden piyasada çok fırsatçı oluyor. Kimisi mal vermiyor, kimisi satmıyor, kimisi stok yapıyor.  Ben battım diyen inşaat şirketi sahiplerinin altında 1 milyon liralık Mercedesler görüyorum. Piyasa da etkilenmeyen yok mu? Elbette var.

Ayağı yorgana göre uzatalım

Mesela adamın 100 konut yapma kapasitesi varken, kredi alıp 500 konut birden yapmaya kalkarsa o adam batar arkadaş. Sen 500 konutun aniden satabileceğine nasıl inanıyorsun? Maliyetler artmadı mı? Elbette arttı. Neden? Çünkü inşaat malzemesi satanlar da fırsatçılık yaptığı için. O yüzden ayağı, yorgana göre uzatmak gerek. Yani gelir, gider denge ilişkisini kurmak önemli. Bu her sektör için geçerli. Şu piyasadaki fırsatçıları temizlersek, emin olun ki her şey daha yolunda gider. Devlet de kemer sıkma politikasına uymalı. Gereksiz meclis, belediye, harcamaları kesilmeli. Hangi vekil, hangi belediye başkanı hizmet için nereye ne kadar harcamış tespit edilmeli.

İşsizlik yüzde 10-11 seviyelerinde devam ediyor ama tembel bir toplum olmaktan kurtulmamız içinde çalışmamız lazım. Şu iş beğenmeme lüksünü bir kenara bırakalım. O kadar çok görüyorum ki, vatandaşlarımız iş beğenmiyor… Oysaki bir TÜRK daima çalışkan olmalıdır. Bu dengesizliği çözmek için en önemli unsur birlik ve beraberlikten geçiyor.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum