1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 2020’de maaşlar enflasyona yenildi
2020’de maaşlar enflasyona yenildi

2020’de maaşlar enflasyona yenildi

Türk Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Metin Töke, yeni yılda öncelikle sağlık çalışanlarının ekonomik kayıplarının telafi edilmesini istediklerini söyledi.

A+A-

Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Kamu Görevlileri Sendikası (Türk Sağlık-Sen) Konya Şube Başkanı Metin Töke, 2020 yılını değerlendirerek, yeni yıldan beklentilerini açıkladı.

2020’de Covid-19 salgını nedeniyle sağlık çalışanlarının fedakârlıkları, çektikleri cefa, verdikleri mücadele ve Türkiye’nin sağlığı için hayatlarını ortaya koymalarının herkesin aynı fikirde buluştuğu ortak nokta olduğunu kaydeden Metin Töke, fakat mesele sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmeye, taleplerini yerine getirmeye gelince herkesin aynı hassasiyeti göstermediğini, ortak bir tavır sergilenmediğini iddia etti.

Ekmek küçüldü

Töke, maaşların enflasyona adeta tuş olduğunu ifade ederek, “Kasım ayı enflasyonu TÜİK’e göre yüzde 14,3 iken alınan zam ise yüzde 9,98 de kaldı. Memurun şu an itibariyle yüzde 4 den fazla kaybı var. Ortalama memur maaşı ile geçen yıl 14,9 gram altın alınabilirken şu an 9,6 grama kadar düştü. Sağlık çalışanlarının buna ilave olarak döner sermaye gelirleri adeta sıfırlandı. 10 yıl önce alınan döner sermayenin mumla arandığı bir zaman yaşanmakta. Tavandan diye sunulan ek ödeme yavandan çıktı. Nöbet ücretleri komik seviyelere mahkum edildi. Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan fedakâr çalışanlara bir katkısı olmadığı gibi huzursuzluk ve çalışma barışını bozan bir hal aldı. Kısacası çalışanın ekmeği küçüldü, cebi delindi. Ağır ekonomik kayıplarla birlikte esnek mesaiden mahrum edilen, izinleri iptal olan sağlık çalışanlarına yapılanlar tükenmişlik sendromuna neden oldu. Kısacası 2020 her anlamda kötü izler bırakan bir yıl olarak kayıtlara geçti” dedi.

Türk Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Töke, yeni yıldan beklentilerinin kayıpların telafi edilmesi olduğunu vurguladı. (Konya’nın Sesi)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.