1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘2020’yi sorunsuz atlattık’
‘2020’yi sorunsuz atlattık’

‘2020’yi sorunsuz atlattık’

‘2020’yi sorunsuz atlattık’

A+A-

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Konya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri ile Konya modeli oluşturduk. Birçok konuda kararlar alarak ve merkezi hükümetle en iyi şekilde uyum içinde çalışarak bu süreci dezenfeksiyondan, sosyal yardıma kadar sorunsuz şekilde yürüttük.” dedi.

 

Konya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 yılının ilk meclis toplantısı Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Meclis toplantısına başkanlık eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 2020’nin bir taraftan korona ile mücadele çalışmalarının yürütüldüğü, bir taraftan da alt yapı ve hizmetlerin devam ettiği bir yıl olduğunu söyledi. Koronavirüs ile mücadelede hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, hastalara acil şifa dileyen Başkan Altay, “Başta sağlık çalışanlarımız, emniyet güçlerimiz, belediye başkanlarımız, çalışanlarımız, vefa sosyal destek gruplarımız, sivil toplum kuruluşlarımızın gayretiyle bu süreci en iyi yöneten ülkelerden birisi olarak öne çıktık. Özellikle Şehir Hastanelerin açılması, yoğun bakım yatak sayılarımız ve sağlık alt yapımız bu konuda çok önemli artı oluşturdu. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. “

Konya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri ile Konya modeli oluşturduklarını ifade eden Başkan Altay, “Birçok konuda kararlar alarak ve merkezi hükümetle en iyi şekilde uyum içinde çalışarak bu süreci dezenfeksiyondan, sosyal yardıma kadar sorunsuz bir şekilde yürüttük. Bir taraftan da projelerimiz devam ediyor. 2020 yılında Konya’nın uzun süredir üzerinde konuştuğu artık herkesin gündeminde olan Karatay ve Eski Sanayi’nin taşıması konusunda çok önemli bir adım atıldı ve dört etap olmak üzere inşallah bu ay sonuna kadar tüm ihaleler tamamlanmış olacak. Böylece Eski Sanayi ve Karatay Sanayimizin taşınması konusunda bir adım atılmış oldu. Alaaddin Caddesi’nde düzenlemeler gerçekleştiriyoruz ve yine Mevlana Çarşısı’nın yıkıldı ve Altın Çarşı ile ilgili de inşallah bu ayın 15’inde Sayın Bakanımız Murat Kurum beyin gelişiyle de o süreci de başlatmış oluyoruz. Şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Suyu tasarruflu kullanalım

Başkan Altay, su tasarrufunun önemine de dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti: “Konya Ovası’nın suya ihtiyacının ne derece önemli olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Tarımsal üretimde suyun ne kadar önemli olduğunu koronavirüs döneminde gördük. Tüm dünya kendi kendine yetebilen bir ülke olup olmadığını tartıştı. Özellikle Konya, tarımsal üretimde pandemi döneminde çok önemli bir farkındalık oluşturdu.”

Yardımlar sürüyor

Altay, Konya Büyükşehir Belediyesi olarak sosyal destekle ilgili çok önemli bir mesafe kat ettiklerini de söyleyerek, “2010 yılından itibaren Türkiye’de Sosyal Kart uygulaması olan Büyükşehir Belediyemiz, sadece 2020 yılında ilçe belediyelerimizle birlikte 138 bin aileye 49 milyon liralık sosyal yardımda bulundu. Ayrıca eğitim yardımlarımız kapsamında; 10 bin 575 çocuğumuza da eğitim yardımlarımızı sunmaya devam ediyoruz. Ocak ayından itibaren iş yerleri kapatılan esnaflarımızdan kira alınmaması, işi aksayanlardan da yüzde 50 kira alınması kararı çalışıyoruz. Yine iş yeri kapalı olduğundan dolayı işsiz kalan ya da iş yeri kapalı olan vatandaşlarımızın da iki ay boyunca evlerinden, suyu ücretsiz kullanmaları imkanı sunduk.” şeklinde konuştu.

Tarımsal desteklerin süreceğini ifade eden Altay, KOSKİ’nin milli ve yerli Coğrafi Bilgi Sistemi'ne geçtiğini hatırlatarak, 2020 yılında toplam 432,3 kilometre şebeke yatırımı yaptıklarını anlattı.

Bakan Kurum geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un 15 Ocak Cuma günü Konya’ya geleceğini de ifade eden Başkan Altay, “İnşallah 15 Ocak Cuma günü de Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum Bey Konyamızda ziyaretlerde bulunacak. Merkezde bulunan eski stadyum alanına yapmış olduğumuz Millet Bahçemizin temeli atılacak. Alaaddin Caddesi’nde yapmış olduğumuz cephe iyileştirmesi çalışmalarının birinci etabının açılışını ve ikinci etabın taş koyma törenini gerçekleştireceğiz. Yine Emlak Konut tarafından yapılan bir caminin açılışı ve TOKİ tarafından gerçekleştirilen Meram Kaymakamlığı’nın temel atma törenini gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ayrıca Mevlana Çarşı’sının temel atma törenini ve Altın Çarşı’nın yıkım işlemlerine başlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.