1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. '2023 vizyonu' bizleri umutlandırıyor
2023 vizyonu bizleri umutlandırıyor

'2023 vizyonu' bizleri umutlandırıyor

Konya Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Türkiye'nin 2023 vizyonunda ortaya konulan ekonomik hedeflerin iş dünyasını umutlandırdığını belirterek, ''Ancak 2023 vizyonunu ortaya koyarken bugünden bir takım yapısal değişimleri gerçekle

A+A-

Öztürk, yaptığı açıklamada, KTO olarak ülkemizin 2023 vizyonunda ortaya konulan ekonomik hedefler doğrultusunda çalışacaklarını söyledi.

2023 yılına kadar Anadolu'da yeni yatırım merkezlerinin oluşturulmasını isteyen ve en önemli adresin Konya olması gerektiğini anlatan Öztürk, şunları kaydetti:

''Ülkemizin 2023 vizyonunda ortaya konulan ekonomik hedefler, iş aleminin temsilcileri olan bizleri son derece umutlandırmaktadır. 2023'te kişi başı milli gelirde 25 bin dolara ulaşmış bir Türkiye, ihracatta 500 milyar doları yakalayan bir Türkiye, aynı zamanda bugün yaşadığımız pek çok sosyal sorunu da beraberinde aşmış olacak. Ancak 2023 vizyonunu ortaya koyarken bugünden bir takım yapısal değişimleri gerçekleştirecek adımlar atmalıyız.''


-YENİ SANAYİ BÖLGELERİ OLUŞTURULMASI, EKONOMİK MERKEZLERİN HAYATA GEÇİRİLMESİ-


2011 Türkiye'sinde, İstanbul'un ekonomik göstergelerin yüzde 50'sini tek başına karşıladığını gördüklerini ifade eden Öztürk, ''Ülkemizin 2023 için ortaya koyduğu hedefte en az 2 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklük olacak. Bugünkü yapıyla devam edilirse bu İstanbul'un tek başına en az 1 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklüğe ulaşması demektir ki; İstanbul bu kapasiteyi sağlıklı olarak karşılayamaz. Karşılamasını beklemek gerçekçi de olmaz. Gelişimin sağlıklı ilerlemesi için yeni sanayi bölgeleri oluşturmamız gerekir. Yeni ekonomik merkezleri hayata geçirmemiz gerekir. Bunun da en önemli adreslerinden biri Konya olmalıdır'' diye konuştu.

Uzun yıllar tarım şehri olarak bilinen Konya'nın, sanayi şehri olma yolunda önemli mesafe kat ettiğine dikkati çeken Öztürk, şöyle devam etti:

''Bugün artık adından sanayi şehri olarak da söz ettiren Konya'mızın geldiği noktada daha fazla üreten, daha fazla istihdam alanları oluşturan, daha fazla ihracat yapan bir Konya hedefini gerçekleştirmek için finans sorununun çözülmesi gerekiyor. Türkiye'de kişi başına düşen ihracat 1500 dolardır. Konya'da ise bu rakam 750 dolar seviyesindedir. Bu rakam Konya'nın ekonomik potansiyelini göz önünde bulundurduğumuzda yetersizdir. Konya'yı merkez noktalardan biri haline getirdiğimiz takdirde bu makasın daralacağını ve ekonomideki coğrafi dağılımının dengelenme sürecine gireceğini düşünüyoruz. 2023 vizyonunda Konya'nın merkez şehir olması için Konya Ticaret Odası olarak bizimde üzerimize düşen görevi yerine getireceğimizin bilinmesini istiyoruz.''

Türkiye'nin ve Konya'nın kalkınma hedefine ulaşabilmesi için önümüzdeki dönemde birinci gündem maddesinin ekonomi olması gerektiğini vurgulayan Öztürk, ekonomik sorunların çözümüne gereken önemi veren bir Türkiye'nin, aynı zamanda pek çok sosyal sorunu da beraberinde aşmış olacağını sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.