1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. 24 Kasım Öğretmenler Günü
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

24 Kasım Öğretmenler Günü

A+A-

Eğitim camiasının ve öğretmenlerimizin manen ve madden huzur ve refahlı günlere erişmeleri dileğimle günlerini kutlarım. Valilikçe yapılan törenleri medyadan dinledim ve izledim. Ön tarafta oturan her kimse oturuş şeklinden dolayı pekâlâ programın yöneticisi, sunucu veya korumalar tarafından uyarılabilirdi. Kamuoyu önünde uyarılması nahoş olmuştur.                       

Sivil toplum

kuruluşları

veya örgütleri

Bu yazımda vakıf ve derneklerin genel kurullarının yapılış şekli, usulü ve işleyişi konusunu ele alıp yazmaya çalışacağım. Dernek veya vakıflar üyelerini genel kurula telefonla veya mesaj ile çağırırlar, gelen üyeler hazır on cetveline imzalarını atarlar, çoğunluk sağlanamamışsa gelmeyenlerin yerine birileri imza atar çoğunluk sağlanmış olur veya genel kuruldan sonra gelmeyenlere telefonla gelip imzalarını atmaları istenir daha da olmazsa dosya gelmeyen üyelere gönderilerek imzalar tamamlanır. Oysa gerçek ve doğrusu, denetleyici kurumları temsilen görevli bulundurması ve nezaretinde olursa bu tür usulsüzlükler yapılmaz. Genel kurula üye gelsin veya gelmesin, daha önceden vakıf veya dernek başkanı kurula seçilecek üyeleri belirlerler. Üyeler de bu belirlenen yönetim ve denetim kurulunu seçerler. Oysa işin doğrusu genel kurul sırasında yazılı önergelerle, istişare ile belirlenmelidir. Vakıf ve derneklerin yönetim ve denetim kuruluna seçimleri formaliteden ibaret olup fiilen bir etkileri olmaz, ancak vakıf veya dernek başkanı yönetim kurulu üyeleri adına işleri yürütürler.

***

Birçok işin yapılmasında ne görüşleri alınır, ne de istişare yapılır. Genel olarak 3 yılda bir genel kurul yaparlar, üyeler dünya ve ahiret sorumluluğunu ve vebalini düşünerek, bilinçli tercih yapmalıdırlar, aksi halde bu süre içerisindeki vakıf ve derneklerin faaliyetlerinden; iyi, kötü, verimli, verimsiz, bütün iş ve işlemlerinden sorumlu ve vebalde olduklarını hatırlatır, uyarırım. Vakıf ve derneklerden bazıları; fakir ve fukaraya yardım yapmayıp boş çevirmekte dolayısıyla ne yardım isteyenlere ne de öğrenciye yeterli yardımı yapmamaktadırlar. Öğrenci adına, “Burs veriyoruz, eğitim yardımı yapıyoruz, barınmalarını sağlıyoruz” diyerek topladıkları zekât ve bağışları bu sözlere rağmen ne sayı olarak ne de meblağ olarak yeterli öğrenciye burs veremedikleri gibi barındıracak yeterli sayıda öğrenci bulamadıklarından yurt ve evler boş kalmaktadır.

***

Topladıkları hayır, hasenatı yani zekât ve bağışları yeterli miktarda harcamadıklarından para olarak biriktirmekte, banka hesaplarında kalmakta, Kenz(İslam’a göre haramdır) yapmaktadırlar. Yine topladıkları ayni yardımları; gıda ve çeşitlerini, giyim ve çeşitlerini de kayıt altına almadıkları gibi dağıtmadıklarından ya çürümekte, ya da bozulmaktadır. Rabbani (kds.)Hazretlerinden “Bir Allah dostunun, Evliyaullah, şeyh, seyit vb. havada uçtuğunu görseniz yere indiği zaman istikametine bakınız” Hayır, sahibi insanların dikkatini çekmek istiyorum; Âcizane diyorum ki Vakıf veya dernek başkanı yahut görevlendirdikleri hocalar vasıtasıyla yapacağınız yardımları yaparken kişilerin hacı, hoca olmasına, söz ve davranışlarına göre değil o vakıf veya derneğin işleyişine, şeffaf olmasına, harcamalarına bakmalı, görmelidirler. İslam’a göreen güzeli ve doğrusu hak olanı bizzat ihtiyaçlı insanların tespitini yaptırıp şahıslara kendisi vermelidir. Hoşça kalın, Allah’a Emanet olunuz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar