1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 299 kişi için soruşturma devam ediyor
299 kişi için soruşturma devam ediyor

299 kişi için soruşturma devam ediyor

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, "FETÖ soruşturması kapsamında bizde 317 kişi görevden uzaklaştırıldı. Daha sonra KHK ile 175 kişi ihraç edildi. Şu anda 299 kişiyle ilgili soruşturma süreci devam ediyor bunların dışında." dedi.

A+A-

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk oldu.

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı ile editörlerin sorularını yanıtlayan Avcı, "15 Temmuz darbe girişimine karşı Türk milletinin gösterdiği kahramanlığı anlatan kültür sanat etkinliklerine destek veriyor musunuz? Şu ana kadar nasıl çalışmalar yapıldı?" sorusuna karşılık, 15 Temmuz sonrasında çok duygusal yoğunluklu günler yaşandığını, bunun en iyi ifade bulacağı mecranın da sanat ve kültür alanı olduğunu söyledi. 

Bu konuda özellikle gençlerin duyarlılıklarını, çalışmalarını destekleyici programlar geliştirdiklerini belirten Avcı, daha önce uygulamaya koydukları "Genç-Des" programı kapsamında, 15 Temmuz sonrası temaları öne çıkaran projelere öncelik vermeye çalıştıklarını anlattı. 

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünce, 15 Temmuz şehitleri anısına üç büyük yarışma düzenlendiğini aktaran Bakan Avcı, bu kapsamda "Afiş, Tasarım ve Video" yarışması yapılacağını kaydetti. 

Avcı, bu yıl 73'üncüsü yapılacak "Devlet Resim Heykel Yarışması"nın da 15 Temmuz temalı olarak düzenlenmesine karar verdiklerini bildirerek, bu yarışmanın, Ankara ve İstanbul'a yapılması planlanan "15 Temmuz Anıtı"na katkı sağlayacağına inandığını dile getirdi.

"Anıt düzenlemeleri konusunda zafiyetimiz var"

Her türlü anıtsal düzenlemenin "heykel" kavramı içinde değerlendirilebileceğini belirten Avcı, "Buna çok ihtiyacımız var. Çünkü açıkçası biz bu işi pek bilmiyoruz. Anıt düzenlemeleri konusunda zafiyetimiz var. Dolayısıyla o konuda bu yarışmanın da ciddi bir düzenleyici rol oynayacağına inanıyoruz" dedi. 

Yine Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından "Çok Sesli Koro Eserleri Beste Yarışması" açıldığını anımsatan Avcı, ayrıca belgesel ve sinema filmi projelerinden 15 Temmuz temalılara öncelikli destek verme kararı aldıklarını ifade etti. 

Avcı, "15 Temmuz ile ilgili çok film, belgesel projesi geliyor. Diyelim, Ankara'da Kahraman Kazan ile ilgili. Zaten 15 Temmuz'dan sonra Kazan'a gittiğimde bunun sözünü de vermiştim. Sözünü vermeme gerek yokmuş, zaten çok büyük bir talep var. Orada inşallah bir de şehitlerimizin hatıralarını yaşatmak için bir müze açacağız" diye konuştu. 

FETÖ soruşturması kapsamında açığa alınanlar

Bakan Avcı, bir başka soru üzerine de Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde FETÖ soruşturması kapsamında bugüne kadar 490 kişi hakkında soruşturma açıldığını, bunlardan 317'sinin görevden uzaklaştırıldığını bildirdi. 

Avcı, "Daha sonra da KHK ile Kültür ve Turizm Bakanlığından 175 kişi ihraç edildi. Şu anda bunların dışında 297 kişiyle ilgili soruşturma da devam ediyor, bunların 112'si açığa alınmış durumda. İhraç konusu soruşturma sonucuna göre belirlenecek" şeklinde konuştu. 

"Terör saldırılarının olumsuz etkileri oluyor"

Olağanüstü hal uygulamasının 3 ay süreyle uzatılmasının turizme etkisinin sorulması üzerine Avcı, kelime anlamı olarak "olağanüstü hal"in yanlış anlaşılmaya müsait olduğunu belirtti.

Özelikle yurt dışında bu konuda yanlış anlaşılmaların olduğunu ifade eden Avcı, "Yurt içinde vatandaş olağanüstü halin kendi gündelik hayatına nasıl yansıdığını, daha doğrusu nasıl yansımadığını zaten yaşayarak görüyor." ifadesini kullandı.

Avcı, 3 ay için ilan olağanüstü halin gereklilikten dolayı uzatıldığını belirterek, "15 Temmuz darbe girişiminden sonra ortaya çıkan yeni deliller, belirtiler, örgüt yapılanmasına ilişkin elde edilen bilgiler, tutukluların verdikleri ifadelerden ortaya çıkan yeni bilgiler bu sürecin etkin bir biçimde yürütülmesi için bu düzenlemenin bir süre daha devam etmesi gerektiğini gösteriyor. Bunu da vatandaşımız gayet güzel görüyor." dedi.

Bakan Avcı, olağanüstü hal uygulamasının turizme etkisine ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı:

"Yerli ve yabancı turizm operatörleri, sektörün temsilcileri de Türkiye'deki olağanüstü halin Türkiye'ye gelecek turistler açısından hiçbir olumsuz etkisi olmadığını,Türkiye'nin bütün tatil yörelerinde hayatın normal akmakta olduğunu hatta olağanüstü halin aslında gelen turistlerin, misafirlerin güvenliği bakımından ayrıca önemli bir katkısı olduğunu biz de onlar da söylüyorlar. Ama tabii her şeye rağmen olağanüstü hal değil ama diyelim Suriye'de, Irak'ta olup bitenler, dünyanın her yerinde olan ama Türkiye'de de zaman zaman olan terör saldırıları tabii turist kararlarında, ülkemize gelmeyi düşünen insanların kararlarında etkili olabiliyor."

'AKM'nin yerine yeni opera binası yapılacak'

İstanbul'daki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) binasına ilişkin Avcı, "O binadan hayır gelmeyeceği İstanbul Teknik Üniversitesi raporundan da belli. Rapor olmasa bile çıplak gözle görülüyor zaten. Cumhurbaşkanı da ilan etti zaten, orada İstanbul'a yakışan bir opera binasının yeniden projelendirilmesi ve yapılması gerekiyor. Biz onunla ilgili proje çalışmasını başlattık. Buranın alışveriş merkezi yapılacağına dair iddialar var. Öyle bir şey söz konusu değil, orada yeni bir opera binası yapılacak." dedi. 

Topkapı Sarayı'nın hazine bölümünde oluşan çatlaklar ve avlusunda oluşan çukurla ilgili de Bakan Avcı, şöyle konuştu:

"Dramatik bir çukur söz konusu değil. Öyle büyük bir çukur değil, bir metre var yok bir çökme olmuş. Sebebini de biliyoruz, hiçbir risk yok. Hazine olarak kullanılan bölümdeki çatlak ciddi bir çatlak. Bu birdenbire ortaya çıkmış bir şey de değil. Ciddi bir çatlak ama çözümsüz değil."

'Bakanlar Kurulu kararıyla çıkacağız'

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, sözde Ermeni Soykırımı iddiasıyla ilgili Türkiye'yi suçlayacak bir projeye destek verileceği için "Yaratıcı Avrupa Programı"na itiraz edildiğini ve Türkiye'nin programdan çıkacağını bildirdiğini belirterek," Şu ana kadar şartlarımızın yerine getirileceğine dair somut bir bildirim yok. Onun için Bakanlar Kurulu kararıyla çıkacağız." diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.