1. HABERLER

  2. 2’nci garda belirsizlik
2’nci garda belirsizlik

2’nci garda belirsizlik

Eski Buğday Pazarı’na yapılması planlanan 2’nci tren garı belirsizliğini koruyor.

A+A-
Eski Buğday Pazarı’na yapılması planlanan 2’nci tren garı belirsizliğini koruyor. Mülk sahiplerinin dükkan paraları banka hesaplarına yatmasına rağmen yetkililer kesin bir tarih vermedi. Bazı esnaflar 2018’de 2’nci garın yapılmış olacağını söyledi.
 
İlyas Şen'in haberi
ikirnci-gar-(1).jpg
İnşası yılan hikayesine dönen ve Eski buğday Pazarı’na yapılması planlanan 2’nci tren garı belirsizliğini koruyor. Hacı Baba Kebap İşletmecisi Mustafa Kart, bölge esnafının tedirgin olduğunu söyledi. Eski tren garının kullanılmayacağını belirten Kart, “Şu an faaliyette olan tren garı kullanılmayacak. İniş ve biniş yeri olarak buraya yapılacak yeni tren garı kullanılacak. Projeyle ilgilenen yetkili kişi 2018’de 2’nci tren garının bitmiş olacağını söyledi. 6 Eylül’de yıkım için ihale yapılacağı söyleniyor. Mülk sahiplerine dükkan bedelleri de ödendi. Hatta Aksaray yolu üzerinde bir yerde belirlenen noktaya dükkanlar yapıldı. Eski buğday Pazarı’nda kirada olanlara oradan taksitle mülk edinme hakkı da verildi. Bütün bunlar olurken kimse gelip yıkım için kesin bir tarih vermedi. Esnaflar tedirgin. Çünkü ne zaman ne olacağı belli değil. Bir an önce ne olacaksa olsu. Bizde esnaf olarak ona göre hareket edelim. Dükkanlarımızda tadilat-tamirat yapamıyoruz. Başka bir yerde 2 milyon liraya yeni dükkan aldık ama herkes bizi burada bildiği için oraya gidip iş yapamıyoruz, mağdur oluyoruz” dedi.
 
ikirnci-gar-(2).20150907110119.jpg
‘3 bin TL’ye anlaşırız’
Bedel parası konusunda mahkemelerin uyuşmadığını ifade eden Yağcılar Yün Sahibi Muzaffer Yağcılar, “Dükkanların boşaltılması konusundaki mahkemeler devam ediyor. 5-6 mahkemenin baktığı davalarda bedel paraları da farklılık gösteriyor. Örneğin benim dükkanımın değeri 90 bin TL ise aynı metrekareye sahip yanımdaki dükkanın değerini başka mahkeme 100 bin TL olarak belirliyor. Yani mahkemeler bile birbiriyle uyuşmuyor. Ulaştırma Bakanlığı Uzlaştırma Müdür Yardımcısı Ergun Eski bedel belirlemek için geldi. Önce metrekaresine 400 TL fiyat belirledi. Bizde bilirkişi getirdik ve bin 270 TL fiyat söyledi. 400 lirayı kimse kabul etmeyince Ergun Bey’de bin 270 TL fiyat teklif etti. Ancak biz kabul etmedik. Biz 3 bin lira istiyoruz. Burası Konya’nın en güzel yerlerinden biri ve bu fiyatı çevredeki konutların satışına bakarak belirledik. Hatta onlara göre daha düşük fiyat istiyoruz. Çünkü bir an önce bu işin bir sonuca bağlanmasını istiyoruz. Buradaki esnaf mağdur oluyor. Bu işe bakan avukat bize hızlı kamulaştırmayla buraların yıkılabileceğini ve mahkemenin devam etmesinin bir önemi olmadığını söyledi. Yaklışaık 210 dükkan yıkılacak ve herkes diken üstünde bekliyor” diye konuştu.
ikirnci-gar-(4).jpg
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır