1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

A+A-

Engelliler bulundukları toplumun manen emniyeti ve güveni olmakla beraber Allah’ın (CC) rahmetini çeker. Engelli bireylerin sorunlarının çözümünde toplumun diğer kesimlerinin duyarlı olmasına ihtiyaç var. Yöneticiler ise samimi ve ciddiyetle engelli kardeşlerimizin sorunlarını çözmelidir. Ayrıca Engelliler Günü yılda belli güne sıkıştırmadan sürekli ve daima hayatın içinde yer almalılar ve anılmalılar diye düşünüyorum. Saadet Partisi engelliler koordinasyon merkezi kurmuş. Aktif ve faaliyette bulunmaktadır. Diğer partilerde böyle bir oluşum var mıdır bilemiyorum, yoksa kurmalıdırlar diyor, özel insanların günlerini kutluyorum. 

“Parlamento 5378 Sayılı Engelliler Yasası’nı da 2005 yılında çıkardı. Kanunlar aslında var fakat kanunun öngördüğü; yılda 2 defa atama yapılır hükmüne rağmen yürütme yani hükümet icra olarak yapmıyor. Az miktarda göstermelik olarak birkaç atama yapıyorlar. Ondan sonra gerisi beklemede bırakılıyor. Engelli birey diyor ki ‘ben sadece 3 Aralık değil, 365 gün engelliyim’ (Kaynak SP. EKM. Başkanı İsrafil Bayrakçı)”

Yerel meseleler

Rögarlar veya yağmur kolektörleri: Rögarlara dolan çamur ve diğer dış etkenlerden oluşan çöp vs. kirlilik yapmakta. Bilhassa yaz aylarında kötü koku çıkarmakta, şehir kirliliği oluşmakta, yağmur yağması halinde ise yer yer tıkanmalar olacağından yolların yani cadde ve sokaklara suların taşması ile yollar bazı mahallelerde veya yerlerde kullanılamaz hale geldiğini müşahede etmekteyim. Şu anda herhangi bir rögarın başında durduğunuz vakit burnunuzun direğini sızlatacak şekilde koku vermekte, âdete lağım gibi kokmaktadır. Dolayısıyla cadde ve sokaklarda bulunan yağmur sularının aktığı rögarlar periyodik olarak yıl içerisinde temizlenmesini arz ve teklif ederim.

Eski ve Karatay sanayi:Küçük ölçekli, dar gelirli oto tamircisi veya diğer esnafın yer aldığı bu sanayiler taşınması gündemde olup yeni Motorlu Taşıt Sanayi siteleri yapılacağı, projelendirilmesi, yer tahsisi vs. yapıldığını basın ve yayına yansıtıldığı kadar ile takip ediyorum. Çevre Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyemizin ortaklaşa yapacağı bu yeni tesislerin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Yeni sanayiye başvurular alınmaya başlandığını da öğrenmiş bulunmaktayım inşallah hak sahipleri başvururlar, onların dışında kimseye tahsis edilmez, hak gaspı veya farklı yaklaşımlar ortaya çıkmaz diye umut ediyorum. Tekstil pazarını da dahil ederek kaldırılacak olan bu sanayilerin yerine Selçuklu ilçemizin ihtiyacı olan Millet Bahçesi veya kent ormanı adı ile mesire alını yapılabilir diye umut ediyorum.

Manifaturacılar Çarşısı: Bu çarşımızın iş hacmi azalmış, çevre düzenlemesi ve bakımı ile atıl vaziyette devam ettirilmektedir. Tekstilcilerde taşınabilir, birlikte yeşil alanları,otoparkı ile yeni çevre düzenlemeleri yapılmalı, bakımı ve onarım ile canlandırılmalıdır. İlaveten yapılacak işyeri olursa yahut mevcut işyerlerinin dönüşümü olursa bedesten tipi yapılmalıdır.

***

Ulaştırma dairesi başkanlığı tesislerinde eski tramvaylar atıl vaziyette durmakta, ne yapılacak ne olacak, nasıl değerlendirilecek tabiki vatandaş olarak bilmemekteyiz. Yetkililerimiz cevap vermeli diye umut ediyorum. Yeni alınan tramvaylarda ise sıkışık bir vaziyette yolculuk yapılıyor, yolculuk sırasında insanımız kendiliğinden sanki çözüm bulmuş gibi bay ve bayanlar ayrı ayrı gruplar halinde oturarak yolculuk yapmaktalar, boş koltuklar varsa baylar oturuyorsa bay, bayanlar oturuyorsa bayan geçip oturuyor. Maalesef oturma düzeni ne insani ne İslami olmuştur. Gönül ister ki yetkililerimiz koltukların oturma şeklini değiştirerek, dönüştürerek kalıcı çözüm getirebilsinler. Yeni alınan tramvayların borcu kaldı mı? Ödendi mi yoksa hala borcu var mıdır? Buna da açıklık getirilmeli. Hoşça kalın, Allah’a emanet olunuz…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar