İsmail İkiz

İsmail İkiz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

522.217

A+A-

“Kitaplar kendinize ve başkalarına saygı duymayı öğretecek, yüreği ve aklı, dünya ve insanlık sevgisiyle dolduracaktır.” Maksim Gorki

***     

522.217… Yazması kolay bir sayı. Ama “Bu sayı kadar insanı bir araya ne getirir?” derseniz yazının sonunu okumanızı tavsiye ederim.

Selçuklu Kongre Merkezi, Konya’nın kültür ve sanat hayatına gerçek bir derinlik kattı. Bu merkez sayesinde büyük bütçeli tiyatrolar şehre gelmeye başladı. Konya Şehir Tiyatrosu daha fazla seyirci ile buluşma imkânı buldu. Birçok sanat etkinliği için güzel bir yuva oldu. Yakın geçmişte Şener Şen’i yıllar sonra yeniden sahnelenen “Zengin Mutfağı” ile bu salonda izleme imkânı bulduk. Ankara Devlet Tiyatrosunun sahneye koyduğu “Reis Bey”i de yine bu sahnelerde izledik. Kısa zaman sonra da Kerem Alışık “Esaretin Bedeli” oyunu ile yine bu merkezde tekrar sahneye çıkacak. Saymanın güç olduğu birçok konser için de bir alan oluşturmuş oldu Selçuklu Kongre Merkezi.

“Konya Mistik Müzik Festivali” 22-30 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenlendi. Birçok ülkeden gelen sanatçılar, korolar ve topluluklar Konya’da ağırlandı.

 “Konya Şehir Tiyatorsu” bu sene de kapalı gişe oynamaya devam edecek gibi görünüyor. Özellikle “Suç ve Ceza” oyunu görülmeye değer.

Bir güzel haber de Konya merkezli hayat, edebiyat dergisi “Mahalle Mektebi”nin editörü Abdullah Kasay’dan. Abdullah Kasay editörlüğünde yeni bir kitap piyasaya giriş yaptı. Kitabın adı “Perdenin Ötesine Bakmak - Yazarın Sineması”. Kitap, bünyesinde edebiyat dünyasının birçok başarılı isminin yazılarını barındırıyor. Toplamda 70 yazar... Sadık Yalsızuçanlar, İhsan Kabil, Cihan Aktaş… Kitap her bir yazarın hayat süreçlerinde kendilerini etkileyen bir filmi kaleme almalarından oluşuyor. Uzun zamandır elime almak için sabırsızlandığım bu kitabın, bu değerli çalışmanın ortaya çıkmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim. Başta Abdullah Kasay’a…

Gelelim yazının başında belirttiğim 522.217 sayısına. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 18-27 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenen “Konya Kitap Günleri” tam 522.217 misafiri ağırladı. Kitap günleri kapsamında 450 yazar okurlarıyla buluştu. 500 civarında etkinlik düzenlendi. Emeği geçenleri tebrik ederim. Bu niceliğin niteliğe dönüşmesi dileğiyle…

***

“Bir damla mürekkep bir milyon kişiyi düşündürebilir.” Lord Byron

 

Kültür Sanat Günlüğü

* Hz. Mevlâna'nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arûs) 07-17 Aralık 2019 tarihleri arasında icra edilecek.

* Tantavi Kültür Merkezinde, 2 Kasım 2019 Cumartesi 14.00’de Abdullah Kasay moderatörlüğünde Feyza Şule Güngör ile sinema ve felsefe üzerine söyleşi gerçekleştirilecek.

* 2020 yılında 3.'sü gerçekleştirilecek olan “Sufisin Sufi Sinema Günleri” kapsamında düzenlenecek olan “2. Ulusal Uzun Metraj Film Senaryo Yarışması” için katılım tarihleri 01.11.2019 - 01.04.2020 tarihleri olarak duyuruldu.

* Konya Şehir Tiyatrosu Kasım ayında “Âmâk-ı Hayal”, “Cimri”, “Suç ve Ceza” ve “Küçük Kara Balık” oyunları ile seyircileri ile buluşacak.

* Konya Devlet Tiyatrosu “Shirley Valentine”, “Fehim Paşa Konağı”, “Kasetçi” ve “Gökkuşağı Ülkesi” oyunları ile Kasım ayında perde diyecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.