1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. 7 Haziran Seçimleri Neden Yenilenmeli?
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

7 Haziran Seçimleri Neden Yenilenmeli?

A+A-
Evet, 7 Haziran’da yapılan milletvekilliği seçimleri yenilenmelidir. Yeni bir seçimin ülkeye kaça mâl olduğunu bu masrafın ülke için zarar olduğunu bilmiyor musun diye sormayın…  Çünkü ülkenin hükümetsiz kalmasının ya da zorunlu koalisyonlarla idare edilmeye kalkışmasının faturasının kaç seçime bedel olduğunu hiç düşündünüz mü?
Seçimlerin yenilenmesi ne getirecek? Öncelikle ders verenler inşallah anlaşılmıştır diye geri dönecekler. İstikrar ve huzur için tek parti iktidarı şart diyenler bir kere daha düşünecekler.  Seçimler yenilenirse yüzde 20’leri alırız diyenlerin tıraşı gözler önüne serilecek ve koalisyon için kırmızı çizgi çekenler de çizginin altında mı üstünde mi olduklarını görecekler.
Bütün bunlar dikkate alındığında AK Parti dışında kalan sözüm ona yüzde 60’lık blokta pardon dağınıklıkta yer alanlar şapkalarını önlerine alıp bir daha düşünmeliler ve yenilenme yerine bir erken seçim hükümeti kurmayı ya da dışarıdan şartsız desteklemeyi iyi değerlendirmelidir.
***
7 Haziran seçimlerinin yenilenmesi için karar almak çok zor. Neden derseniz milletvekillerinin önemli bir bölümü yeni seçildi ve emeklilik hakkını kazanamadılar. Bu yüzden TBMM’den böyle bir kararın çıkmasında zorluklar yaşanabilir. Tek kolaylık tüm partilerin evet demesi ve eskilerin emeklilik sorunu olmadığından böyle bir karar alınabilir. Bir de başka yol var ki, zaten bu yol zorunlu bir yoldur ve şimdilik başka da çıkar yol görünmemektedir. AK Parti’nin koalisyon isteklerine diğer 3 siyasi partinin de hayır demesi ve bunun dışında bir hükümetin de kurulamayacak olması dolayısıyla 45 gün sürenin tamamlanarak Cumhurbaşkanı’nın doğrudan seçime götürmesi…
Bütün bunları zamanla göreceğiz. Elbette müneccim değiliz ama görünen tablo istesek de istemesek de böyle… Burada önemli olan seçimlerin yenilenmesinden çok kafaların yenilenmesidir. Eğer yenilenen seçimlere aynı kafa yapısıyla gidilecekse bu millet daha büyük dersler vermeyi de çok iyi bilir. Siyasi geçmişimizde yaşananlar unutulmadı ve kolay kolay da unutulmayacaktır.
***
Dün tek başına iktidar olan ANAP ne hale gelmiştir. Umudumuz Karaoğlan diyerek Merhum Bülent Ecevit’e verilen destek bir dönemde nasıl sona ermiştir. Benzer olayların yaşanmaması için herkes kılı kırk yarmalı ve hesabını iyi yapmalıdır. Ben yaptım oldu zihniyeti bir taraf bırakılarak ülke için millet için daha iyisinin nasıl yapılabileceğinin öne çıkma zamanı gelmiştir.
Koalisyon görüşmeleri önümüzdeki gümlerde yoğunlaşacak ve gelişmeleri hep birlikte izleyeceğiz. İnşallah ülke için hayırlısı olur da hepimiz rahat bir nefes alırız. Komşumuz Yunanistan’ı da hatırımızdan çıkartmadan daha ince düşünür ülke menfaatlerine öne çıkarırız.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.