1. YAZARLAR

 2. Sezen Talip Demir

 3. 9 Güzel Kitap Önerisi
Sezen Talip Demir

Sezen Talip Demir

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

9 Güzel Kitap Önerisi

A+A-

Bahar çoktan geldi, hatta yaza göz kırpıyor. Güneşli günlerde salgıladığımız mutluluk hormonları havada uçuşuyor. Ağaçlı, ormanlı, çimenli bir yere gidip piknik yapmak, belki bir kamp, belki bir tatil… Peki ya tıpkı müzikler gibi size eşlik edebilecek kitaplar? Bu yazımda iç ısıtan, sevgiyi öne alan eserleri derledim. Umarım beğenirsiniz…

 1. Yüreğinin Götürdüğü Yere Git (Susanna Tamaro)

Böylesi bir içerikte en tepede yer alacak eserlerden biri olabilir. Seksenine varmış bir büyükannenin, torununa yazdığı deneyim dolu mektuplardan oluşuyor. Bu mektuplarda büyükannenin içini dökmelerine de şahit oluyorsunuz, hayat hakkında vardığı neticeye de.

 1. Denizler Altında 20000 Fersah (Jules Verne)

Meşhur Kaptan Nemo’nun denizaltısıyla yaptığı yolculuk ve her türden deniz canlısının da yer aldığı bu kurmaca, çocuk edebiyatı kadar yetişkinlerin de heyecanla okuduğu bir yapıt olmuştur. Gemilere çarparak onları batıran garip bir cismin peşindeki bu esrarlı yolculuğu, hissederek okumanız kuvvetle muhtemel.

 1. Ağaca Tüneyen Baron (Italo Calvino)

Çocuk saflığı barındıran ve yetişkinleri de kapsayan bir diğer eser, Calvino’nun meşhur Ağaca Tüneyen Baron’udur. Bir tür ütopya olan kurmacada; 12 yaşında babasının tavırlarından rahatsız olup ona çıkışan bir çocuğun bundan sonra tüm ömrünü ağaçlarda geçirme telaşesi yer alır. Çocuk öyle kararlıdır ki yeryüzüne bir daha ayak basmamaya yeminlidir ve tüm günlerini ağaçlarda geçirmeye başlar.

 1. Siddhartha (Hermann Hesse)

1960 ve 70’lerde özellikle Zen ve yol felsefesine merak duyan gençleri içine çekmiştir. Sebebi ise eserde yeni bir öğreti ve yolculuğu keşfeden bir başkişinin olmasıdır. Siddhartha, kendisinden önceki hiçbir hocayı ve onların öğrettiklerini tam olarak içselleştiremez, herkesin kendi yolculuğu olduğuna ve bunu bir başkasından öğrenemeyeceğine inanır.

 1. Anadolu Notları (Reşat Nuri Güntekin)

Romancılığımızda dili en güzel kullanan isimlerimizden Reşat Nuri Güntekin’in bu iki ciltlik eseri bir gezi yazısıdır. Güzelliğe ve sevgiye inanan Reşat Nuri Bey Anadolu seyahatleri ve konaklamaları sırasında halkın güzel yanlarını bu çalışmasında gözler önüne serer.

 1. Sarnıç (Sait Faik Abasıyanık)

Hem bahar hem de okumak diyorsak listemizi zenginleştirecek bir diğer isim de Sait Faik’tir. Öykülerindeki insanları öylesine gerçek ve yalın bir dille aktarır ki bu karakterlerin gerçek kişiler olduğunu bilmeyenlerimiz dahi onların kalp atışlarını duyabilirler.

 1. Gündökümü (Tomris Uyar)

‘Bir Uyumsuzun Notları’ alt başlığıyla sunulan Gündökümü, yazarın gerçekten tanık olduğu olaylardan yola çıkarak yazdığı kitabıdır. Edebiyat çevresi, dostluklar, tebessüm ettiren anılar… Yazarın 25 yıl boyunca tuttuğu bu ‘gündökümleri’ döneminin genel anlayış ve öncüllerini hesaba katarsak gerçekten de ‘uyumsuz’ notlar olsa gerek.

 1. Doğmamış Çocuğa Mektup (OrianaFallaci)

İçinizi ısıtmaktan öte bir yapıt. Eserin adından da bilebileceğimiz üzere; Fallaci burada doğmamış çocuğuna mektuplar yazıyor. Bu, bir yandan da güçlü bir monolog eser. Erkeğinden ayrılan bir kadının hamile olduğunu anlamasıyla başlayan bu fırtınalı konuşmalar, anlatıcının kaygılarını, umutlarını, korku ve sevgilerini olduğu gibi gözler önüne seriyor.

 1. İstanbul’un Nâzım Planı (Sunay Akın)

Şairin ‘Yeditepeli şehrim’ diye şiirlerinde bahsettiği İstanbul tabii ki Nâzım’ın pek çok hatırasıyla iç içe. Bunları da bizi hep şaşırtacak denli bilgileri ortaya çıkaran Sunay Akın’ın aktarması oldukça doğal. Bahar aylarını yaşadığımız şu günlerde, Sunay Akın’ın bu eserini de kesinlikle okumalısınız. Keyifli okumalar…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.