1. HABERLER

  2. A Takımı tamam sıra aday listesinde
A Takımı tamam sıra aday listesinde

A Takımı tamam sıra aday listesinde

Kongrede MKYK’daki büyük değişikliğin ardından partinin A Takımı olarak adlandırılan MYK’yı belirleyen AK Parti’de tüm dikkatler aday listesine çevrildi. Davutoğlu başkanlığındaki üst komisyon Türkiye’yi kucaklayacak listenin oluşturulması için çalışmalar

A+A-

AK Parti'de birçok yeni ismin katıldığı Merkez Karar ve Yürütme Kurulu'nun (MKYK) ardından kurmay ekibinin yer aldığı Merkez Yürütme Kurulu da (MYK) Parti belirlendi. Şimdi gözler milletvekili aday listesine odaklandı.
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki üst komisyon aday belirleme çalışmalarının startını verdi. Listelere son şeklini vermek için dün AK Parti Genel Merkezi'nde çalışmalarına başlayan komisyon, alt komisyonlardan gelen raporları masaya yatırdı.

TEK TEK İNCELENDİ

AK Parti'de ilk olarak alt komisyonlar 558'i kadın 3 bin 656 aday adayının başvurusunu incelemeye aldı. Komisyonların, aday adaylarının dosyalarıyla birlikte, kanaat önderlerinin değerlendirmeleri, illerle ilgili kamuoyu anketleri ve mevcut vekiller hakkındaki karneleri derleyerek, Davutoğlu başkanlığındaki üst komisyona verdi. Dün çalışmalarına başlayan üst komisyon'un 550 kişilik aday listesini belirleyerek Cuma günü YSK'ya teslim edecek.

ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK BEKLENİYOR

550 kişilik listede, 7 Haziran'a göre önemli değişikliklerin olması bekleniyor. Üç dönem kuralına takılanlar yeniden aday gösterebilecek. Türkiye'yi kucaklayacak muhafazakar kitleyle birlikte, Milli Görüş, ülkücü camia ve farklı kesimleri temsil eden adayların da listelerde yer bulacağı belirtiliyor. Listede ayrıca farklı etnik kökenli adayların yer bulması öngörülüyor. Bunun yanı sıra kanaat önderlerinin de aday gösterilebileceği konuşuluyor.

GELENEĞE UYULACAK
AK Parti'de yazılı bir kurala bağlanmasa da kurucu Genel Başkan Tayyip Erdoğan döneminden beri uygulanan bir gelenek söz konusu. Başta MKYK olmak üzere parti yönetiminde görev yapan isimlerden bazıları bir dönem dinlendirilerek milletvekili adayı gösterilmeyebiliyor. Davutoğlu'nun da bu geleneği devam ettireceği, bundan dolayı şu an parti yönetiminde görev yapan bazı isimlerin aday gösterilmeyebileceği belirtiliyor.

Doğu ve Güneydoğu adaylarında revizyon
Adayları, yeni seçilen MYK'dan üst kurulda bulunan üyeler belirleyecek. Titiz bir çalışma yürütecek olan üst kurulun özellikle Doğu ve Güneydoğu listelerinde büyük bir değişime gideceği belirtiliyor. Bazı illerde kaydırmaya gidilmesi gündemde.

7 Haziran seçimlerinde Diyarbakır'dan aday gösterilen ve vekil seçilen Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın tekrar memleketi Bingöl'den aday gösterileceği konuşuluyor. Doğu ve Güneydoğu'nun dışında diğer bölgelerde de değişime gidilmesi planlanıyor. İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere büyükşehirlerde de aday listelerinde değişim yaşanması bekleniyor. Listelerde kaydırma olacağı gibi sıralamalarda da bir değişikliğin söz konusu olduğu belirtiliyor.

Arena'da gövde gösterisi
AK Parti, 21 Eylül'deki tanıtım toplantısıyla adaylarını kamuoyuna tanıtacak. Ankara Arena'daki programda Davutoğlu, seçim beyannamesini de açıklayacak.

Ekonomi ağırlıklı seçim beyannamesi
Genel merkezde tüm birimlerde 22 Eylül'de yapılacak seçim beyannamesi ve aday tanıtım toplantısı için çalışmalara başlandı. Özellikle ekonomik ağırlıklı olması beklenen beyannamede emekli, memur, dul, yetim, köylü, işçi, esnaf, öğrencilere yönelik vaatlerde revizyona gidilecek. Emeklilerin maaşına zamla birlikte faizsiz kredi yolda. Üniversite mezunlarına iş buluncaya kadar belli miktarda maaş verilmesi imkanı oluşturulacak, kısmi süreli çalışmayla istihdama katılımları sağlanacak.

Genç işsizliği önleme projesi
Genç işsizliğinin önüne geçmek için “Ulusal Genç İstihdamı Strateji Belgesi" hazırlanacak. Gençlerin ortaöğretimden yükseköğretime geçişte eğitim ve kariyer planlamasına yardım edecek “Kariyer Merkezleri" kurulacak. Belli kıstaslar içinde ücretsiz internet dahil gençlerin bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanmaları sağlanacak. Başarılı öğrencilere burs ve talep eden tüm öğrencilere kredi verilecek. Gençler sanatsal ve sportif aktivitelere yönlendirilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.