1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. AB Hayali OD’a Düştü
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

AB Hayali OD’a Düştü

A+A-

Yıllardır, Avrupa Birliğine (AB) girme hayalleri kurarken, kendimizi Orta Doğu (OD) ateşinde bulduk. Bir de Doğu Akdeniz’i ateşe atmak isteyenler ile uğraşmak zorunda kaldık. Ab, yani su odu yani ateşi söndürür, ya da od suyu buharlaştırır.

*

Hatırlayanlar olacaktır, AK Parti hükümetinin ilk döneminde AB’ne girmek için, Avrupa kriterleri ile uyumlu olmak için gösterdiği çaba çok dikkat çekici idi. Ancak bu çabanın dış politika için değil, iç politikada bazı hedeflere ulaşmak için harcandığını düşündürecek şekilde, bir süre sonra AB olmasa da olur tarzı bir politikaya geçti AKP.

*

O dönem, Türkiye Cumhuriyeti Devletini yöneten AKP hükümetine biçilen görevler birilerini iyi gaza getirmiş olmalı ki, dış politikada Orta Doğu’nun (OD) yeniden tasarlanma projesinde, komşularımızın bölünmesinden tutun da iç işlerine karışmaya kadar birçok konuda AB ve ABD politikaları ile uyumlu olduk…

*

İşin sonunda, bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz komşularımızın dostluğunu kaybettiğimizi gördük. Hala, göremeyenler de var! Sıfır sorun derken, sıfır komşu durumuna düştük!

*

Gelişen olaylardan beklediğimiz sonuçların çıkmadığını acı tecrübeler ile anladıktan sonra bir ara yine AB-ABD eksenine, oradan Çin’e, Çin’den Rusya’ya, Rusya’dan tekrar ABD eksenine savrulan bir dış politikanın içinde bulduk kendimizi.

*

Şimdi, Doğu Akdeniz’de kim yanımızda kim karşımızda, ne görüyorsunuz?

*

Bugünü göremeyenler, yıllar önce olmuş olaylar üzerinden birilerini suçlayarak kendilerini haklı çıkarmaya çalışıyor farkında mısınız? Ve bunlara kananlar var!

*

Uluslararası ilişkilerde, dostluk yerine çıkarların belirleyici olduğu bilinir. Peki, biz bu bilgi yerine hangi bilgiyi koyarak düşündük dış politikalarımızı oluştururken? Bizi, Orta Doğu ateşine iten veya çeken dostlarımız(!), Doğu Akdeniz’de bize karşı ateş yakmaya çalışıyor! Buna ne diyeceğiz? Kendi silahlarımızı yapıyoruz! gibi bir övünme, yeterli cevap olur mu sizce?

*

Biz, AB (su) hayal ederken, niçin OD (ateş) çukuruna düştük sizce? Bu düşme analitik düşünme becerimizin yetersiz olmasından kaynaklanıyor olabilir mi?

*

Dış politikada, taktik düşünce yetersiz kalır. Tarihi derinliği olan stratejik düşünce gerekir. Stratejik düşüncenin temelinde de analitik düşünme vardır… Dünya ile ahiret yaşamı arasındaki çizgiyi anlamayanlar, insanî düşünmenin hangi seviyesindedir?

*

Bu sorulara cevap veremezsek, dün bize Moskova’da cami açtıran sempatik dostun ertesi gün, bize düşmanlık ilan edenlerin yanına geçip, geliştirdiği silahlar ile gösteri yapmasını anlayabilir miyiz?

*

Bu sorulara cevap veremezsek, dün dedesinin ölümü için resmi yas ilan edenler, bugün torunun düşmanlarımız arasında niçin başı çektiğini anlayabilir mi?

*

Bunlar gibi beklemediğiniz nice sonuçtan ders alın ve düşman yalanlarını tarih zannederek, kuruluş ayarlarımız ile çekişmeye bir sorun verin artık ve düşman ateşine odun taşımayı da bırakın. Odun taşıdığınız ateşler bizi yakmak için yakılıyor, anlayın! Düşman ateşine odun taşırken, ab-ı hayatı bulmazsınız! Bulursanız bile ateş o suyu buharlaştırır her türlü yanarsınız. Milleti de yakmayın! Selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.