Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ABD Ekosistemi

A+A-

Beş yüz yıl kadar önce keşfedilerek yerleşime açılan toprakların bir kısmında kurulan elli devletin birleşerek oluşturduğu ABD, dünyanın en büyük ülkesi değil, en kalabalık ülkesi de değil ancak dünyanın en büyük ekonomisi… Boynuz kulağı geçer misali ‘Yeni Dünya’, ’Eski Dünyayı’ geçmiş, hem de iyi geçmiş.

*

ABD’nin, ekonomi büyüklüğünden daha önemli özelliği ‘kendisine yeterli’ bir ekonomi olması, eski dünyaya ihtiyaç duymadan yaşamını sürdürebilecek bir ekosistem kurmuş ABD...  Bunun verdiği özgüven ile dış dünyaya pek bakmıyor, kulak da vermiyor. Baksa da ancak kendi menfaatine olanı görüyor veya gördüğünü kendi menfaatine çevirmeye çalışıyor… ABD dış politikasında, “ABD’nin dostu yoktur ABD’nin menfaatleri vardır” yaklaşımın hakim olması bu yüzden. Anlatabiliyorsan anlat kendini!

*

ABD’ye kendini anlatmak gerekir mi, niçin gerekir? Ayrı bir tartışma konusudur ancak Cumhurbaşkanımız, ‘kendi bölgemizdeki’ durumu ‘dünyaya anlatmak için’ ABD’ye gitme gereği duyuyorsa ortada “kabul görmüş” bir gereklilik var demektir. Tartışmayı da boşa yapmamak gerekir.

*

ABD’yi anlarsak, bizi haklı davalarımızda niçin desteklemediğini de anlarız. Boş yere üzülmeyiz, kırılmayız, alınmayız. Boş hamaset konuşmaları ile zaman harcamayız… Haklı davamızda kendimizi anlatamadığımız için kendimize bakmalıyız!...

*

ABD kendi menfaatleri çerçevesinde tam bir özgürlük ülkesi, her kafadan bir ses çıkıyor. Herkes bir rekabet, bir yarış içinde. Rekabet verimliliği artırıyor, yarış adam kayırmaya izin vermiyor! Arada kaçaklar olsa da sistemin esası “liyakat” üzerine kurulmuş olduğu için makamı hak eden kişi geliyor göreve. Yalanı, yanlışı ortaya çıkanın da gözünün yaşına bakılmıyor. Başkan olsa bile!

*

O halde sorum şu; Böyle bir sistem ile yönetilen topluma, bizi kimler anlatabilir? Liyakat yerine adam kayırma ile atanan kişiler bizi anlatabilir mi? Her yıl olduğu gibi önümüzdeki Nisan ayında yine gündeme gelecek olan Ermeni iftiralarına karşı bizden kimler hangi çalışmaları yapıyor, hangi tedbirleri alıyor? Bu konuda Arap ülkelerinde, Türkiye aleyhinde çıkan yayınların, Türkiye’de Türkiye’nin haklılığını anlatan yayınlardan daha fazla olduğunu kim biliyor?

*

ABD, yetmiş iki buçuk milleti aynı hedef için birbirine bağlayıp tarihi olmayan bir millet kurarken, biz Anadolu’daki bin yılları aşan ortak geçmişimize rağmen milletin adını niçin koyamıyoruz? Milliyetçilik ile ırkçılık arasındaki farkı niçin anlamıyoruz? Bizi, bir bir ayırmaya çalışan, bizi milletimize, milliyetçiliğimize düşman edenlere niçin kanıyoruz?

*

Bu sorulara vereceğimiz cevapların doğruluğu, dünyaya kendimizi anlatma gücümüzü de artıracaktır, üzerimize atılan iftiralardan da kurtulmamızı da sağlayacaktır. Siyasette kişiye bağlı kayıkçı kavgaları için konuşmayı bırakıp acilen ‘kendine yeterli bir sistem’ için konuşmaya başlamalıyız. Selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.