1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. ABD mi? Mısır mı?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ABD mi? Mısır mı?

A+A-

Seçmenler olarak seçimden seçime bir oy kadar söz hakkımız olduğunu düşünüyorum. Seçimden sonrasını seçilenlere bırakalım diyorum.

*

Türk Tipi Başkanlık Sistemi veya Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi derken partili Cumhurbaşkanı ile Türkiye parti devletine mi dönecek gibi soruların yanıtlarını yakında alacağız. Yeni Türkiye, Hüsnü Mübarek'in Mısır'ı, Hafız Esad'ın Suriye'si gibi mi yönetilecek? Yoksa ABD gibi mi?

*

Başkanlık sistemini tartışmaya gerek yok bence. Ancak bazı belirsizlikler sebebi ile oluşan soruları da paylaşıyorum izninizle. Örneğin, ABD’de uygulanan ve ABD’yi dünyaya hâkim kılan “başkanlık” sistemini göstererek özendirilen yeni sistemin, Suriye veya Mısır’daki ya da Afrika ve Latin Amerika ülkelerindeki gibi hüsrana dönüşmesini önlemek için nasıl tedbirler alındı?

*

Seçimlerde, parti başkanlarının milletin iradesi önüne geçmesine sebep olan partiler yasasını değiştirmeden, hükümet sistemini değiştirmenin faydası nasıl alınacak?

*

Yeni dönemde ülke yönetimine dinamizm kazandırmak için millete ve makama layık kişilerin liyakatı mı esas alınacak yoksa başkana sadakat mi aranacak? Yeni dönemde siyasetin kirli ayak oyunları mı konuşulacak yoksa meclis aritmetiği için ittifakların arkasından mı dolaşılacak?

*

İçine düştüğümüz siyasi tuzakları, melun olayları, kandıranları unutup, bir kereden bir şey olmaz diyerek, istişaresiz bir şekilde burnumuzun dikine gitmeye mi devam edeceğiz yoksa?

*

Bir kereden

birşey olmaz mı?

Kayıp yavrulardan gelen acı haberler ile herkesin yüreği yanıyor ama ateş düştüğü yeri daha fazla yakıyor. Daha önce de yaşandı benzer acılar, yine devam ediyor.

*

Önceki ateşlerden en az birisi kanun koyucuların yüreklerine düşmüş olsaydı, yanmaya devam eder miydi gibi sorular cevap arıyor… Milleti ile empati kuramayan milletvekilleri bir kereden bir şey olmaz diyenler için ne diyor acaba?

*

İki günden beri ne diyeceğimi bilemiyorum. Bu acılara sebep olanlara verilen cezalar potansiyel suçluları caydırmadığı ve toplum vicdanını serinletmediği için üzüntü kine dönüşüyor, Allah’ın lanetini sebep olanlar ve göz yumanlar üzerine diliyorum. Vesselam.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.