1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. ABD’nin Çekilmeye Hiç Gönlü Yok
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ABD’nin Çekilmeye Hiç Gönlü Yok

A+A-

Türkiye’nin ısrarlı ve son derece başarılı terör operasyonları karşısında, ‘Suriye’den askerlerini çekeceği’ açıklamasını yapan Amerika ‘petrol kuyularını koruma bahanesini öne sürünce’ sözünden döneceği sinyali alınmıştı. Hafta sonunda Amerika’nın Deyrizor ve Haseke bölgelerine askeri kuvvetle birlikte yüz tır mühimmat ve malzeme sevk ettiği haberleri de bunu doğruladı. Daha önce de Deyrizor’a 150 tır dolusu askeri malzeme gönderdiği belirlenen Amerika bölgede sağlanan sükûnun tehdidi olmaya devam edecek görünüyor.

Lozan ve Servr’i

ters yüz etme girişimi

Akdeniz için merkez nokta saylan Kıbrıs’ta siyasi ve askeri hareketlilik yükselmeye devam ediyor. Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Geçitkale Havaalanı’nda acil koduyla İHA ve SİHA Merkezini faaliyete geçirmesi, Libya ile yapılan anlaşmadan da tedirgin olan ülkelerin telaşını ikiye katladı. İHA ve SİHA’lar Doğu Akdeniz'de görev yapan sondaj ve savaş gemilerine eşlik edecek.KKTC Başbakan Ersin Tatar’ın bu süreçte, “Bizim bu bölgede müttefikimiz ve bizlerle her türlü yakın ilişki içerisinde olan Türkiye Cumhuriyeti'dir. 1571'den sonra bu ada her zaman Osmanlı ve Türklerin yönetiminde olmuştur. 1878'de o zamanın şartlarında bir süre İngilizlere kiralanmış sonra Lozan Anlaşması'nda bir takım oyunlar oynanmış, bir takım haksızlıklar yapılmış, İngilizler kendi tapusuna geçirmiş. Ama 1960 Anlaşması ile tekrar burada Türk-Yunan dengesinin kurulabilmesi ve Kıbrıs Türklerinin de eşit bir halk statüsünde haklarını kazanması için önemli bir adım atılmıştır” şeklinde açıklama yapması manidardır.

Zira,Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı gün bir TV kanalında Libya anlaşmasıyla ilgili değerlendirmede bulunurken de, “Libya'ya yönelik uluslararası hukuktan kaynaklanan hakların kullanılmasıyla ilgili olarak kısa bir zaman önce mutabakat muhtırası imzalamıştık. Bunlardan biri deniz yetki alanların sınırlandırılması ve askeri işbirliğiyle ilgiliydi. Şimdi de güvenlik ve işbirliği anlaşması Meclisimize sunuldu. Bu anlaşmalarla Akdeniz'de hem Libya'nın hem Türkiye'nin hakkı korunmuş olacak. Daha da ileri gideceğim, burada Sevr'in tersyüz edilmesi var” dedi.

Kıbrıs’ta Tatar, Lozan anlaşmasında döndürülen oyunlara vurgu yaparken, Erdoğan’da Libya anlaşmasıyla Sevr’i tersyüz ettiklerini ifade ediyor. Görünen o ki Türkiye doğalgaz ve petrol aramakla kalmıyor, tarihi hesapları da gün yüzüne çıkarıyor.

***

Vilayet Basın bürosunu haftanın bir kaç günü ziyaret ettiğimiz günlerdi. Ofiste şık giyimli, ciddi duruşlu yeni bir personelle karşılaştık. Merhum İl Basın Müdürü İbrahim Yıldırım ‘Hasan Hüseyin beyle tanıştırayım, yeni personelimiz’ diyerek tanıştırdığında, ‘Bıyıklar konuşuyor’ dedik. Yüzüne tebessüm yayıldı ve ‘Bozkırlı bıyığıdır’ kucaklaştık.

Hasan Hüseyin Tanrıverdi yıllarını Vilayet Basın Bürosunda geçirdi, İl Basın Müdürü oldu. Son görüşmemizde, hastanede ziyaret ettiği bir dostunun böbreklerindeki rahatsızlığı son ana kadar nasıl fark etmediğine şaştığını anlatmıştı. Meğer kendisinde de aynı rahatsızlık varmış, çok geç farkına vardı. Dönemin Konya Valisi Aydın Nezih Doğan hassasiyet gösterip tedavisi için gereken desteği verdi. Fakat bünyeyi saran hastalıktan kurtulamadı, geçen hafta vefat etti.  Sevenlerinin omuzlarında Üçler Mezarlığındaki ebedi istirahatgâhına defnedildi. Allah rahmet eylesin.

Selçuklu’nun kadim

ismi Ali Düz

1980’li yıllarda biz Anadolu’da Bugün ve Konya Postası’nda iken Ali Düz Türkiye’de Yarın’da muhabirdi. Daha sonra Konya Postası’nda mesai arkadaşı olduk. Mesleğimizin nadide simalarından biri olarak iz bırakarak, yeni kurulan Selçuklu Belediyesi’ne Basın Müdürü oldu. İsmail Öksüzler, Adem Esen ve Uğur İbrahim Altay gibi Selçuklu’nun bütün belediye başkanlarıyla mesai yaptıktan sonra yeni başkan Ahmet Pekyatırmacı tarafından birkaç ay önce Kültür Müdürlüğü’ne, geçen hafta da Başkan Yardımcılığı’na getirildi. İstikrar şampiyonu diyebileceğimiz Ali Düz’ün yeni görevinde de Selçuklu Belediyesi’ne ciddi yararlar sağlayacağına inanıyoruz. Hayırlı olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.