1. YAZARLAR

  2. Fatma Nur Namlı

  3. Aç Olduğunuzda Bunlardan Kaçının
Fatma Nur Namlı

Fatma Nur Namlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Aç Olduğunuzda Bunlardan Kaçının

A+A-

Beslenmek insanlar için olmazsa olmaz bir durumdur. Çeşitli besinlerden elde edilen protein, vitamin ve mineraller, gelişim açısından da oldukça büyük önem arz eder. Vücudumuz aç iken gerçekleştirilen eylemler ise bizlere birtakım zararlar verebilir. Yazımda size bu konu hakkında bilgi vereceğim.

Narenciye suyu içmeyin

Turunçgillerin içerdiği asit ve sert lifler aç karnınızı tahriş eder, bu özellikle gastrit hastaları için tehlikeli bir durum. Narenciye suyunu kahvaltıyla beraber ya da ara öğünde tüketmeye çalışın.

Sakız çiğnemeyin

Sakız çiğnerken üretilen sindirim asidi, aç karnın iç yüzeyini tahrip eder ve gastrite yol açabilir. Ayrıca sakız çiğneyenlerin meyve ve sebze yerine abur cubur (patates kızartması, şekerleme) tercih ettiği bilimsel olarak kanıtlandı. Tok karnına bile 10 dakikadan fazla sakız çiğnemekten kaçının.

Kahve içmeyin

Kafeinsiz kahve bile aç karnına içildiğinde mide ekşimesi ve diğer sindirim sistemi sorunlarına neden olabilecek asit üretimini uyarır. Öte yandan sabahları kahvaltı öğününü atlamak serotonin eksikliğine ve günün geri kalanında kasvetli bir ruh haline neden olabilir. Sabah ilk iş olarak kahve içme alışkanlığından vazgeçemiyorsanız, sütlü içmeyi deneyin. Süt kahvenin boş mideye vereceği zararı azaltabilir. 

Uyumayın

Açlık ve düşük glikoz seviyeleri uykuya dalmamızı engeller, yüzeysel uykuya ve erken uyanmaya neden olur. İlginç bir şekilde, uykusuzluk açlık hormonlarının seviyesini artırır. Akşam yemeğini atladıktan sonra ertesi gün daha fazla yememizin nedeni budur.

Yoğun egzersiz

Aç karnına egzersiz yapmanın daha fazla kalori yaktığına dair bir görüş var. Aslında aç karna egzersiz yağ kaybını etkilemez. Öte yandan kas kaybı gerçektir. Vücutta enerji olmadığı için egzersiz yoğunluğu da azalır.

Alışveriş yapmayın

Hepimiz, açlığın gerçekten ihtiyacımız olandan daha fazla yiyecek almamıza neden olduğunu biliyoruz. Aslında aç bir mide, gıda dışı mağazalarda bile bizi daha fazla alışveriş yapmaya itiyor. Önceden hazırlanmış bir alışveriş listesinin yanı sıra, nakit ödeme yapmak da tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Tartışmayın!

Araştırmalar, açlığın bizi daha da agresif hale getirdiğini söylüyor. Aç karna tartışmaktan kaçının çünkü normalden daha büyük tepkiler verme olasılığınız daha yüksek olacak.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar