1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. “Acı patlıcanı kırağı çalmaz” diyenleri duyuyorum.
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

“Acı patlıcanı kırağı çalmaz” diyenleri duyuyorum.

A+A-

Tavsiyem,

Test etmeye kalkmayın:) 

Mümin; emin kimse demektir. Yani; güvenilir, sağı-solu belli olan.

Şimdi neden bunu anlatıyorum. Karantinaya alınan umrecinin polisin yüzüne tükürmesi ve madem biz Korona virüsü kaptık siz de kapın demesi gücüme gitti. Umreden dönen vatandaşlarımız, öğrenci yurtlarında 14 gün gözetim altında tutulmaları için alıkoyuldular. Kaldıkları yerden hoşnut değillermiş ve ailelerine serzenişte bulunup,

"Öğrenci yurtları ahır" diyorlarmış. Keşke umreye 3-5.kez gideceğinize, Umre paralarıyla birer öğrenci okutsaydınız. Hiç değilse öğrenciler o ahırlarda yaşamak zorunda kalmazlardı.

Sizde daha çok sevaba girerdiniz.

Şimdi soruyorum, Ey hacı bu ne perhiz bu ne lahana turşusu...

Ne demiştik, Mümin; emin kimse demektir. Emaneti olmayanın imanı yoktur.

Dosta da, düşmana da güven telkin etmeyenin imanı yoktur. Standartları olmayan, mesela çifte standart gibi. Evrensel ölçüleri olmayan, eyyamcı, rüzgara göre yön değiştiren "Rüzgar Gülü" gibi fırıldaklara, ne yapacağı belli olmayan tiplere kim güvenir, kim inanır. Velhasıl; ne yapacağı belli olmayanın imanı yoktur. Emanetin zıddı zaten HIYANET'tir.

Mümin; tam olarak kelime anlamı, karşısındakine güven veren kimse demektir. Müslüman da; elinden ve dilinden başkalarının salim olduğu kimsedir.

Yoksa İman; âmentü duasını bir çırpıda okumaktan mı ibaret?

Ya da gür bir seda ile "eşhedü en lâ"yı çekmekten mi?

Şimdiye kadar hep önce sahih bir itikat dedik, yine diyeceğiz amma.

Hz. Muhammed peygamber olmadan önce de EMİN idi. Muttakî /Sorumluluk bilincini kuşanmış idi,

İmanı ahlakla birleştiremedik maalesef.

Ahlak; "iman, ibadet, ahlak" şeklindeki skalada hep son sıraya atıldı. Bizde polisin yüzüne tükürecek kadar ahlaksızlaştık.

Biz bu işi ciddiye almıyoruz vatandaş olarak. Devlet her türlü tedbiri alıyor görüyor takdir ediyoruz. Lakin millet gerekeni yapmamakta ısrarcı. Bu gidişle İtalya’dan, İran’dan, Çin’den beter olacağız demedi demeyin. Lütfen alınan tedbirlere uyun. Fırsatçılık yapmaya çalışmayın. Bana ne bana bir şey olmaz diyenlerle dolu mezarlıklar.

Sırf eleştiri adına birçok şey söylenebilir devlet ve devleti yönetenler için. Ama ne değişir. Biz millet olarak alınan tedbirlere uymadıktan sonra. Bu arada bence Sağlık Bakanı ve Sağlık Bakanlığı personeli elinden geleni yaptı, yapıyor. Teşekkür ediyorum bir gazeteci ve vatandaş olarak.

Saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.