1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Adalarımız ve Lozan
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Adalarımız ve Lozan

A+A-

Tavukların eşelenmesi gibi birileri tarihi deşip duruyor. Tarih deşilecek bir çöplük değil ki, tarih gelecek için dersler barındıran bir meydan, belki bir kısmı çöplük ama çoğu cevher.. Tarihten samimiyetle ders almak isteyenler tarihi deşelemez, altın arayan madenci gibi titiz ve saygılı olur. Deşenlerin derdi başkadır, bunlar kendilerini yemleyenlere tarihte zarar veren kişileri gömecek çukurlar açmak için deşerler. Amma, tarih içinde ilahi adaleti de barındırır ve bunlar er ya da geç kazdıkları çukura kendileri düşerler.

*

Bunlar tarihçi ünvanı ile gezebilirler ama aslında bunlar tarihi içten çarpıtanlardır yani kısaca TİÇ diyebiliriz. Bu tiçler tarihi ders almak için değil intikam almak için çarpıtanların maşasıdır.

*

Tarihimizde başarılarımız olduğu kadar başarısızlıklarımızın da olmasına rağmen bu tiçlerin bir gurubu başarısızlıklarımızı görmezden gelerek sadece başarılar üzerinden kuru övünmeler ile halkın sevgisini kazanmaya çalışır. Diğer grup tiçler ise sadece başarısızlıkları anlatarak başarıları gölgelemek, milletin kendine güvenini sarsmak için çalışır. Bu her iki tür tiçin yaptığı da aynı amaca hizmet eder; tarihe küsen millet kendi tarihini yalan zannederken düşman yalanlarına tarih diye kanar.

*

Örneğin, Ege Adaları Lozan’da verilmiştir ve doğrudur. Bu bilgi üzerinden Lozan Antlaşmasını yapanları kötülemeye, karalamaya, milletin gözünden düşürmeye çalışırlar. Yemin etseler başları ağrımaz!.

*

Evet, Ege Adaları Lozan’da verilmiştir… Sen deşelenenleri bırak tarihe saygı ile bir bak, şunu göçreceksin; Ege adalarının verildiği Lozan Antlaşmasının tarihi 1912… Ve bu antlaşmanın bizdeki adı UŞİ (Ouchy) Antlaşmasıdır. İtalyanca adı ise  “Trattato di Losanna” şeklindedir. Tarihi deşeleyenler bunu Lozan Antlaşması olarak tercüme ederler ve bu antlaşmadan 11 yıl sonra yapılan Lozan Antlaşması ile karıştırırlar.

*

Samimiyetle tarihten ders almak isteyenlerden şu beklenir; Osmanlı’nın yaptığı Lozan antlaşmasında Ege Adaları İtalyanlara verildi ama Kuva-i Milliyecilerin yaptığı Lozan antlaşmasında Ege Adaları geri alınamadı. Evet suçlayabiliriz, Kuva-i Milliyeciler İsmet Paşa başkanlığında 1923 yılında yapılan Lozan Antlaşmasında, 1912 yılındaki Lozan antlaşmasında Osmanlının verdiği Ege Adalarını geri alamamıştır...

*

Adaları verme başarısızlığını görmezden gelerek adaları alamama başarısızlığını bu kadar abartmak bu milletin insanına yakışır mı? Acaba kimler bizden gibi görünüp bize düşman yalanlarını tarih diye yutturmaya çalışır?

*

Tarihten ders almak ve tarihimize layık olmak duası ile Allah’ın selamı görünene söylenene kanmayıp, işin aslını anlamaya çalışanlar üzerine olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.