1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Adalet Mülkün Temelidir-2
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Adalet Mülkün Temelidir-2

A+A-

Hikaye 1: Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethinden sonra tüm mahkumları serbest bırakır. Ancak iki papaz zindandan çıkmak istemez. Halka zulüm ve işkence eden Bizans İmparatoru’na, adaletli olmasını tavsiye ettikleri için hapse atılmış olan papazlar, zindandan çıkmamaya yemin etmişlerdir. Olaydan haberdar olan sultan, papazları dinler ve onlara şöyle der: “Sizler İslam adaletinin uygulandığı bu memleketi geziniz, Müslüman kadıların ve halkın davalarını dinleyiniz. Eğer hayata küsmenize sebep olan adaletsizliği hala görürseniz önceden verdiğiniz kararınıza göre uzlete çekilerek hayata küsmekte haklı olduğunuzu kanıtlayınız.”
*
Papazlar zaman kaybetmeden yola çıkarlar. İlk durakları Bursa’da şöyle bir olayla karşılaşırlar: Bir Müslüman’ın, “hiçbir kusuru yok” denilerek bir Yahudi’den satın aldığı atın eve gidince hasta olduğu ortaya çıkmıştır. Müslüman, sabah erkenden kadının yolunu tutar. Ancak kadı henüz gelmemiştir. Bir süre boyunca bekleyen Müslüman atını alıp evine geri döner ve at o gece ölür. Olayı öğrenen kadı, atın sahibi Müslüman’ı çağırarak şöyle der: “Eğer siz geldiğinizde ben makamımda olsaydım, atı sahibine iade edip paranızı alırdım. Ancak zamanında yerime gelmediğim için olayların bu şekilde gelişmesine sebep oldum. O yüzden atın ölümünden doğan zararı ben ödeyeceğim.”
*
Hikaye 2: Papazların sonraki durağı İznik’tir ve şöyle bir mahkeme ile karşılaşırlar: Bir Müslüman’dan tarla satın alan başka bir Müslüman tarlayı sürerken sabanına bir küp altın takılır. Çiftçi altınları alarak tarlayı satın aldığı kişiye gider ve altınları vermek ister. Ona “Eğer tarlanın içinde böyle bir hazine olduğunu bilseydin bana bu fiyata satmazdın. Al şu altınlarını” der. Tarlanın ilk sahibi ise, tarlayı kendisine taşı ve toprağıyla beraber sattığını söyleyerek altınları kabul edemeyeceğini söyler, o altınlar senin hakkındır der. İki Müslüman, altına sahip çıkmak veya paylaşmak yerine adalet tecelli etsin, hak yerini bulsun diye kadının huzuruna çıkarlar.
*
Hikaye 3: Fatih Sultan Mehmet, yapılacak bir cami inşaatı için uygun görülen araziyi istimlâk eder. Ancak arazi sahibi Yahudi bu istimlâk fermanına itiraz etse de bir sonuç alamaz ve kadının karşısına çıkarak sultandan şikâyetçi olur. Kadı, sultanı davalı olarak huzuruna çağırır. Fatih Sultan Mehmet, ben cihan padişahıyım sen de kimsin ki beni ayağına çağırıyorsun deyip, kadıyı görevden almak yerine, adalet karşısında sade bir vatandaş olarak kadının huzuruna çıkar.
*
Kadı her iki tarafı da dinledikten sonra kararını verir: Sultan yaptığı istimlâk için kusurlu bulunmuştur ve kadı ceza olarak sultanın istimlâk fermanını mühürleyen sağ elinin kesilmesine hükmetmiştir. Fatih Sultan Mehmet “adaletin kestiği el acımaz” inancı içinde karara itiraz etmez. Tüm bu olanları bir rüyadaymış gibi izleyen Yahudi, gördüğü adalet üzerine şikâyetini geri alır ve sultanın eli kurtulur. Dahası Yahudi vatandaş bu adalet sisteminden ve insanlıktan o kadar etkilenmiştir ki o anda şahadet ederek Müslüman olur.
*
Şimdi biz adaletimiz ile kimleri Müslümanlığa davet ediyoruz kendimize bir soralım? Başbakan ve hükümetin kendilerine komplo kurulduğu savunmasına saygımız sonsuzdur ve bazı soysuzların da bizden görünüp komplolar kurması muhtemeldir. Başbakan hem kendilerinin hem de soysuzlukla itham ettiklerinin hakkını ve onurunu ahrete bırakmak yerine adalete ve günümüz teknolojisine güvenerek kendilerini sevenler ve seçenleri rahatlatma yoluna niçin gitmiyorlar?
*
Aksi halde, bir şüphe, bir şaibe ve sonu gelmeyen tartışmalar yanında başbakanlık ofisinde bulunan dinleme cihazı raporunda istenen tahrifatı yapmadığı gerekçesiyle TÜBİTAK başkan yardımcısının görevden alınması bu milletin vicdanında ve hafızasında bir leke olarak kalacaktır. Belki vekillerini seçen milletimizin umurunda olur ümidi ile arz ederim…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.