1. YAZARLAR

  2. İlyas Tuncer

  3. Adaletin Işıkları Adil ise Işıldar
İlyas Tuncer

İlyas Tuncer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Adaletin Işıkları Adil ise Işıldar

A+A-

Karanlık gecelerin aydınlanabilmesi için sokaklarda güven, huzur ve adaletin olması gerekir. Sizler tüm ışıkları yaksanız sadece binanın görünen yüzü aydınlanır. İçerisinde dönen karanlıklardan hiç kimse haberdar olamaz. Ya da sokaktaki ampullerin yanması binanın içerisini aydınlatacağı anlamına gelmez. Işık tek bir hedeften hakkaniyetle dağılırsa o zaman adalet sağlanır ve her şey gün gibi parlar.

Adil bir ülkenin adalet savunucuları şahıslar arasında farklı tutum göstermezse eğer adaletin ışığı asla sönmez. Adaleti kendilerinden olanlar ya da makam sahibi kişiler için kullanırlar da bir mazlumun hakkını yerlerse binaların tüm ışıklarının yanık olmasının hiçbir ehemmiyeti yoktur. Bu yanan ışıklar yalnızca israftan başkası değildir.

***

Geçtiğimiz günlerde yapılan Twitter paylaşımın altındaki mana neden herkesi ayağa kaldırdı? O güne kadar o binanın ışıkları yanmıyor muydu da dikkatini birden ne çekti? Neden o gece?

Enis Berberoğlu davasının kişi hürriyet ve güvenliği hakkının ihlali gerekçesiyle yeniden görülmesi için yerel mahkemeye dosyası gönderildi. 14. Ağır Ceza Mahkemesi de bu dosyanın görüldüğünü ve yeniden yargılamaya gerek kalmadığını bildirdi. Restleşmenin olduğu gecede ise AYM üyelerinden biri o gece tevafuk üzerinde görev yaptığı AYM binasının önünden geçerken binanın parlayan ışıklarıyla fotoğrafını çekti ve içinde hiçbir kasıt olmaksızın o anda Twitter’da paylaştı. Belki de sadece ışıkların yanık kaldığını hatırlatmak istemiş olabilir. Bunu kendi profilinde hukukun ışıklarının hiç sönmeyeceği konusundan bahsederek kendi düşüncesinin arı duru iyi niyet olduğunu belirtti, sağ olsun. Tabii iyi niyetle yayınlanan bir paylaşımın altında da latif bir mana vardır bunu ilerleyen günler gösterecektir elbet.

***

Peki bu restleşmenin olduğu dosya esasen ne ile ilişkiliymiş? Enis Berberoğlu milletvekilliğinden mahkumiyete ilerlemek için ne yaptı? Berberoğlu ve saz arkadaşları devletin yatak odası niteliğindeki Milli İstihbarat Teşkilatı’nın faaliyetlerini bir şekilde öğrenip dünyanın gözüne soka soka ifşa etmiştir. Bu yaptıklarıyla kendilerine onur madalyası takamadığımız için kendilerinde özür dileriz. Onun yerine onursuzca yaptıklarının bedeline karşın hapishane duvarları arasında kendileri boncuklarla bir madalya yapıp münasip bir zamanda taksınlar artık bir zahmet.

Hülasa, sizden olan birinin kusurlarını örtmek adına tehditkar tavırla yaktığınız ışıklara fazla güvenmeyin çünkü bu ülkede ışıklar asla sönmesin diye mücadele eden binlerce güzel yürekli insanlar var. Yanması hak olan ışıklar için...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.