1. YAZARLAR

  2. İlyas Tuncer

  3. Ağa Beylik Davası
İlyas Tuncer

İlyas Tuncer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ağa Beylik Davası

A+A-

Devlerin kavgalarında devlere taraf olmak yerine dev olma hevesi için tüm bunlar. Libya’da ezilen halkın yanında olmak için askeri eğitmenlerimizi gönderdik, karşımıza çıkanlar Amerika ve Rusya. Suriye’de halkını ezen yezidin karşısında durduk, karşı cephede Amerika ve Rusya. Can Azerbaycan’a kendi hadlerini aşacağını tüm dünyanın bilmesine rağmen Ermenistan’ı kışkırtan ülkelere baktığımızda Amerika ve Rusya. Akdeniz’de petrol aramalarımızı taciz eden Yunanistan’ın sırtını sıvazlayan bizi taciz etmesini teşvik edenlere baktığımızda yine Amerika ve Rusya.

İki kutuplu bir dünya düzeni soğuk savaş döneminde sağlam temeller üzerine inşa edilmişti. Akıp giden yıllar üzerine kutuplar çıkarları doğrultusunda birbirine yaklaşmaya başlamıştı. Birbirlerinin kuyusunu kazan iki devlet çıkarları için birliktelik gösterdiği her olay güç kaybına neden olmaya başlamıştı.

***

Bu devlerin oluşturduğu güç boşluklarını birileri doldurmalıydı. Bu fırsatı gören Türkiye öncelikle bağlı bulunduğu kutuptan uzaklaşmaya başladı. Karşı kutup kendine yaklaştığını zannettiği zamanlarda ise Türkiye dünyaya yeni bir kutup doğurabilme ihtimallerini gösterdi.

Türkiye devlerin karşısına kimlerle çıkabilecekti? Safi kendi gücü buna yeterli miydi? Türkiye Cumhuriyeti kendi gücü bu devlerle yalnız başına kavga etmek için yeterli değildi. Yanına alacağı devletler kendinden olmalıydı ve bunlara ağabeylik yapabilmeliydi. Önce Müslüman devletleri bir araya getirdi, ardından Türk devletlerini bir araya getirdi. Bu yanına aldığı güçler hem kendinden hem de liderlik edebileceği devletlerdi.

***

Türkiye Cumhuriyeti’nin bu büyük yatırımlarını gören devler aralarını bozmak, Türkiye’nin liderlik vasfının olmadığı iddialarını güçlendirmek için yıllarca Asala, PKK, PYD gibi belaları başımıza sardılar. Gölge olduğumuz ülkeleri hep zülüm altında tuttular ki bizim yetişemeyeceğimizi göstermek istediler.

Dün Osmanoğulları’nın yüklendiği sorumluluğu yüklendik. Biz aç kaldık, mazlumları doyurduk. Ayakkabımız kanla doldu, kardeşimizin yarasını sardık. Sırtımızda yer kalmadı yeni bir hançer vurulacak, dostumuzun ardını kolladık. Bizler dün olduğu gibi bugün de can Azerbaycan’ın yanındayız. Dağlık Karabağ sahibine teslim edilinceye kadar kavgamızı vereceğiz. Doğu Türkistan özgürlüğüne kavuşuncaya kadar haykıracağız. Kudüs sokaklarında çocuklar özgürce oynayıncaya kadar durmayacağız. Dönenler dönsün bu davadan biz her daim bu davanın neferi olacağız. Aksa da kanımız yolumuzda bir an geri durmayacağız. Çünkü bizim davamız makam, mevki ya da yalnızca liderlik yapma hayali değil, bizim davamız mazlum çığlığı duyulmayan bir dünya imar etmek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.