1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ağabeyinin Böbreği ile Hayata Tutundu
Ağabeyinin Böbreği ile Hayata Tutundu

Ağabeyinin Böbreği ile Hayata Tutundu

Konya'da 4 yıl önce kronik baş ağrısı şikayeti üzerine gittiği hastanede yapılan tetkiklerde yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği teşhisi konan 36 yaşındaki İbrahim Güngör, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ağabeyi 42 yaşındaki Cumali

A+A-

Konya'da 4 yıl önce kronik baş ağrısı şikayeti üzerine gittiği hastanede yapılan tetkiklerde yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği teşhisi konan 36 yaşındaki İbrahim Güngör, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ağabeyi 42 yaşındaki Cumali Güngör'den yapılan böbrek nakli ile yeniden hayata tutundu. 

3 çocuk babası ayakkabı tamircisi İbrahim Güngör, her sabah başının ağrıması ve bu ağrıların artması üzerine 4 yıl önce Selçuk ÜniversitesiMeram Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvurdu. Yapılan tetkiklerde yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği teşhisi konan Güngör, diyaliz tedavisine başladı. 

ÇOK MUTLUYUM 

Güngör'e, uygun bir böbrek nakli yapılması için ağabeyinden önce annesi, babası ve dayısının doku testi yapıldı. Yapılan doku testlerinin uygun olmadığını belirten İbrahim Güngör, şunları söyledi: 

"Doku testleri uyum sağlamayınca böbrek bağışının yapılmasını ve bana uygun dokunun bulunmasını bekliyorduk. Tabi bu hastalık zor bir hastalık. Baş ağrısı için gittim ve böbrek hastası olduğumu öğrendim. O an kanım donmuştu. 4 yıl boyunca ister istemez hayatımı olumsuz etkiledi. Bu etki aileme de yansıdı. Son olarak ağabeyinin doku testi yapıldı. Doku testi olumlu çıkınca, organ nakli gerçekleşti. Şu an çok mutluyum. Ağabeyim sayesinde yeniden hayata tutundum. " 

BİR HAYAT KURTARDIM 

İlk yapılan doku testleri uygun bulunmayınca önce karamsarlığa kapıldıklarını belirten ağabey Cumali Güngör, "Sonra ben test yaptırdım. Olumlu çıkınca nakil gerçekleşti. Kardeşimi tekrar hayata bağladığım için çok mutluyum. Burdan vatandaşlara sesleniyorum. Herkes böbreğini bağışlarsa ülkede böbrek yetmezliğinden hayatını kaybedenlerin sayısı azalır. Sonuçta bir hayat kurtarıyorsun. Herkesin bu konuda daha duyarlı olmasını diliyorum" dedi. 

İbrahim Güngör'ün ev kadını eşi 34 yaşındaki Semra Güngör, kocasının böbrek hastası olduğunu öğrenince üzüldüğünü, bir yandan da ona destek olmaya çalıştığını söyledi. Semra Güngör, "Çocuklarım bana, 'anne babam yine makineye mi girecek ?' diye soruyordu. Onlar da ister istemez çok üzülüyordu. Allah razı olsun ağabeyi böbreğini verdi. Hiç bir zaman bizi tek başımıza bırakmadılar. Nakil yapılınca çokSevindik eşimi hayata bağladı. Çocuklarım da çok sevindi" diye konuştu. 

İKİ KARDEŞİN DE DURUMU İYİ 

Ameliyatın başarılı bir şekilde gerçekleştiğini belirten Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şakir Tavlı, "Organ naklimizi laparoskopik donör nefrektomi yöntemiyle böbreğini alarak naklettik. Bu yöntemle vericinin vücuduna 1. 5 santimlik küçük kesiler açarak bu bölgeden böbreğini alarak diğer kişiye naklettik. Bu yöntemle yaptığımız 8'inci vaka ve çok iyi sonuçlar aldık. En ufak bir komplikasyon dediğmiz kötü sonuç almadık. Kesiler küçük olduğu için verici yani ağabeyi 2 gün içerisinde normal hayatına dönüyor. Ameliyat yaklaşık 1 saat 15 dakika sürdü. Hastamızın ikisi de şu an çok iyi durumda" dedi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.