1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Ağaç İle Odun Farkı
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ağaç İle Odun Farkı

A+A-

Daha önce de ifade etmiştim, gündeme takılı yazmayı tehlikeli buluyorum diye, zira birileri yaptıkları ya da yapacakları işi kamufle etmek için gündeme “bir tutam ot atıyor” ve medyadaki “adı büyük” ağabeylerin haber kaçırmama çabası sonucu milletin algısı, öncelikleri değişiveriyor. Rüzgara karşı ağaç gibi değil de ot gibi duranlar gündem nereden eserse oraya yatar ama son baharda yok olur gider. “Tohum derdinde olmayan ağaca odun denir” diyor bir atasözünde. Bu manada geleceği düşünmeyen insanlar zamanla odunlaşıyor demek de mümkündür. Bir felsefeye göre dün geçti, yarın ise henüz gelmedi, bugünün tadını çıkarmak gerekir. Mutlu bir aile ortamının tadını alamamış delikanlı gençlerde etkili oluyor böyle fikirler ve biraz da odunlaşma eğilimindeki insanlarda tabi ki. Bizi hayatta tutan ise, düşünür, aydın, sanatçı geçinip böylesi fikirleri yayanlara rağmen köylüde, çiftçide bu tür fikirleri barındıracak kusurlu beyin kıvrımlarının olmamasıdır. Düşünsenize, çiftçi hasadı kaldırınca, dün geçti, yarın da gelmedi, bugünün tadını çıkaralım deyip hasadın tamamını satıp yeseydi, gelecek yıl için tohumluk ayırmasaydı ne yerdi bu bol keseden atanlar acaba? Geçmişimizden ilham alarak, bugünün gücü ile gelecek için tohumlar atmazsak, gelecek geldiğinde üzülmeye de hakkımız olmayacaktır. Bu tohumlar bir “oy” kadar küçük görünebilir ama aynen içinden dev sekoyaların, çınarların çıktığı küçücük bir çekirdek kadar değerlidir. Gelecek için çalışanlar hedefleri olan insanlardır. Kendisini, ailesini, milletini, devletini gelecekte nerede görmek istiyorsan ona göre çalışırsın. İnsanın ne kadar geleceği gördüğü ise neye yatırım yaptığından anlaşılır. Hani derler ya on yıl sonrası için ağaç dik, onlarca yıl sonrası için ise insanı eğit diye. İnsanını seven, milletini, devletini seven, geleceği gören insan, insana yatırım yapar. Ben vereyim sen ye demez, ben vereyim ama sen de bana oy ver hiç demez. Ben diyeyim sen dinle de demez, sen de beyini kullan der, beraber konuşalım, beraber yapalım, beraber gelişelim der, gücümüzü, potansiyelimizi kullanalım der. Yanlışa sapmamak için de eğitim verir. Yanlışı doğruyu ayıracak şekilde bir bilinçlenme, bilinçlendirme politikası uygular. Bilinç olmayan beyindeki bilgi heybedeki yük gibidir. 
Bir ihracatçı olarak, 10 yıl sonra, 2023 yılında, Cumhuriyetin yüzüncü yaşında, ülkemizi dünyaya 500 milyar dolar değerinde mal ve hizmet ihraç etmeyi başarmış bir ülke olarak görme hedefi bana heyecan veriyor. Hedef var ise yapılacak işler bellidir, bu tür işleri kişisel siyasi hedeflerin üzerinde tutmak gerekir. Bizi engellemek isteyenler olacaktır elbette. Onları suçlamak yerine, onların üzerimizde oyunlar oynamasına izin vermemeliyiz. Suçu başkasında arayan insanlar gelişemezler. Güçleri varsa doğruları eğebilirler ama asla gelişemezler.
Son bir ayda yaşanan olayların dünyaya verdiği mesaj, böyle giderse 500 milyar dolar ihracat hedefi hayaldir dedirtecek cinsten. Medyada dönen gündem salvolarını, kayıkçı kavgalarını geçip, biraz daha düşününce, zaten ihracat artsa da ithalat daha fazla artıyor ve teknik olarak daha önemli olan “ihracatın ithalatı karşılama oranı” ise %60’ları geçemiyor. Bunu dikkate alarak, didişmek yerine, daha yapısal çözümler üretmeli ve daha güçlü politikalar uygulamalıyız. Girişimci ruha güven vermeli, 10 yıl sonra iş dünyasına girecek genç nesli düşünmekten, kendini ifade etmekten ürkütmemeli, “ceylan kadar korkak” olan sermayeyi rakip ülkelere kaçırmamalıyız. Hükümet bazı kesimlerle anlaşamıyor olabilir, bazı kesimler de oy vermediği bir partinin yönetiminde olmaktan rahatsız olabilir ama eğer “birlikte bir gelecek” istiyorsak, bunun çözümü kavga değildir, bunu en çok “büyüklerin” bilmesi ve bildiğini uygulaması gerekir. Çünkü kavgada kazanan olmaz, olsa da baştan belli olmaz ama mekan sahibi kesin kaybeder…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.