1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Ah be İstanbul!
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ah be İstanbul!

A+A-

Korona virüsün Türkiye’de en çok görüldüğü İstanbul’un Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu daha birkaç ay evvel pandemi hastanesinin yolunu “Param yok” diyerek yapmadığı halde geçen hafta Londra’daki müzayedede İtalyan ressam Gentile Bellini’nin Fatih Sultan Mehmet tablosunu tam 770 bin sterlin ödeyerek satın aldı.

Hastane yolunu ‘parasızlık gerekçesiyle’ yapmayan, önceden planlanmış arıtma tesisi temel atma törenini ‘temel atmama törenine çevirip insanların değil ‘yaprakların’ alkışına talip olan, fakire fukaraya dağıtacağı erzak için prototip hazırlayıp insanların zekâtını-fitresini isteyen İmamoğlu’nun, Fatih’in Türbesi’nde ‘derebeyi kabili’ tur atmasını müteakiben tablosuna valizler dolusu para vermesi ‘şimdilik’ pek de kolay izah edilir bir durum değil!

Tablodaki diğer kişinin kimliği ise şimdilik meçhul. Yükselen yoğun tepkiler üzerine Fatih’in karşısına resmedilen gencin Şehzade Cem Sultan olduğu söylense de Tarihçi Prof. Erhan Afyoncu geniş bir tahlil yaparak ‘20’li yaşlarda görülen resmin şehzadelere ve Fatih’in gençlik dönemine ait olmadığını’ ifade etti. Afyoncu’ya göre, resmin gerçek bir Bellini eseri olup olmadığın da belirgin değil. Kanaatimizce eser sergiye çıktıktan sonra gizemli şahsın kimliğine dair enteresan, hatta rencide edici tartışmaların yaşanması da muhtemeldir!

Çavuşcugöl

Erdoğan’a sesleniyor

Hafta sonunda Ilgın’ın Çavuşcugöl mahallesinden bir dostumuz telefon edip ‘Tarım yaptıkları arazilerine, mahallenin 100-150 metre yakınındaki kömür ocağına dâhil edilmek üzere el konulma kararından duydukları rahatsızlığı’ anlattı.

Çavuşcugöl, Büyükşehir Yasası’na kadar belde statüsüne sahipti ve Ilgın’ın büyük yerleşim yerlerinden biriydi. İsmini köyün girişindeki gölden alıyor; sırtı ise kömür ocaklarının bulunduğu dağa yaslıdır. Eski ocak köye daha uzak durumdaydı. Ancak yeni ocağın yerleşim sahasına çok yakın olduğu ve kamulaştırma için mahkemenin ‘el koyma kararı verdiği’ tarım arazilerine bitişik durumda bulunduğu ifade ediliyor.

Köylülerin geçim kaynağı arazilerinin mahkeme kararıyla ve ‘El koyma yöntemiyle’ alınıyor olması muhalefeti de harekete geçirmiş. Geçen hafta İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş bölgede köylülerle bir araya gelip sorunları konuşmuş. Çavuşcugöl’lü arkadaşımız “Burada olanlardan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı da haberdar etmek istiyoruz. Köyümüzün bitişiğindeki arazilerimizin madene kurban edilmesini istemiyoruz. Eminiz ki durum Reisi Cumhurun bilgisi dışında gelişiyor” diyordu.

Öğrenciler sınava

motive değil!

Türkiye geçen iki hafta sonunda öğrencilerin sınav telaşına tanık oldu. Önceki hafta olduğu gibi bu hafta sonunda da “Yanlış okula gittiği için sınava girememe tehlikesi yaşayan ve polis motosikletleriyle sınav yerine yetiştirilen ya da birkaç dakikayla kapıda kalan öğrencilerin haberlerini bolca okuyup izledik.

Oysa biz yıllar önce DPY İvriz Öğretmen Okulu Sınavları’na hazırlanırken, mezun olduğumuz okulun müdürü Mustafa Günok hepimizi odasına toplayıp ‘Sınava nasıl çalışacağımızdan, nasıl gideceğimize kadar’ birçok tavsiyede bulunduktan sonra “Sınavdan bir-iki gün önce sınav saatine uygun otobüsle sınav olacağınız okula gidin ki yol şartlarını öğrenin. Sınava gireceğiniz sınıfı da idareden izin alarak görün ve alışın” diye nasihat edince bir arkadaşımız dayanamayıp “Gazi Lisesi’ne gideceğiz öğretmenim, görülecek bir şey yok” deyince, ‘Bunun sınav heyecanını üzerimizden atacak bir etkinlik olduğunu, ayrıca sürpriz durumlar yaşamamak için de tedbir amacı taşıdığını’ söylemişti.

Son yıllarda öğrencilerin, hayatının akışına yön verecek sınava gireceği mekânı önceden görmeye ihtiyaç duymaması, yol şartlarını önceden keşfetmemesi sınavlar için en büyük handikap oluyor. Sonra da hep bir ağızdan devleti suçlayıp, sorumluluğu başkalarına yıkmanın yoluna gidiyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.