Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Ah Konya Vah Konya!

A+A-

Fıstığı ve baklavasıyla ünlü olan Gaziantep, yeni bir fuara kapılarını açmak üzere hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi arasında yer alan tarihi şehir, 19. Temmuz’da gerçekleştirilecek ‘Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Kış Fuarı’na (GAPSHOES) ev sahipliği yapacak. Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Kunduracılar Odası, Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın desteğiyle bu yıl 25. düzenlenen fuarda yaz ve kış kreasyonları tanıtılacak.

***

Fuara Gaziantep başta olmak üzere, Adana, Ankara, Çankırı, Çorum, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Osmaniye, Samsun ve Şanlıurfa’dan 300 civarında firmanın da katılacağı tahmin ediliyor. Yurt içi ziyaretçilerinin yanı sıra farklı ülkelerden profesyonel heyet ve ziyaretçilerin de gelmesi beklenen fuarın 22 Temmuz’a kadar açık kalacağı belirtiliyor. Türkiye sanayisi ve ticaretinde çok önemli bir yer tutan Gaziantep’te bu fuarın düzenlenmesini ülkemiz adına olumlu buluyor, emeği geçen arkadaşlarıtebrik ediyorum.

***

Gelelim Konya’ya… Mevlana şehri Konya, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan,yüz ölçüm bakımından ülkemizin en büyük ili. Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan Konya, bulunduğu konum itibariyle ülke ticaretine de büyük katkı sunmakta ve bütün illerle kolayca ticaret yapabilmekte. Şehrimiz iç bölgedeki iller içerisinde önemli bir hinterlant özelliğinede sahip. Tarımsal üretim, sanayi faaliyetlerinin gelişmesi, nüfus potansiyeli ve ticari faaliyetlerKonya’yı önemli bir pazar haline getirdi. Hızla artan ihracatı ve istihdama sunduğu katkısıyla yıldızı gün geçtikçe parlayan şehrimiz, geliştirilen ulaşım ağıyla önümüzdeki yıllarda tamamıyla Türkiye’nin cazibe merkezi haline gelecek.

***

Konya demişken yıl içerisinde düzenlenen fuarlardan bahsetmemek olmaz. Konya’da fuar denilince de herkesin aklına ilk tarım fuarı gelir. Her yıl yüzlerce firmanın ve binlerce ziyaretçinin katılımıyla gerçekleştirilen tarım fuarının tüm şehre sağladığı katkı hepimizin malumu. Ancak ne yazık ki Konya’da düzenlenen diğer fuarlar, bu kadar etki oluşturamıyor. Bu arada şu parantezi de açmak gerekir, bu yıl Konya Müteahhitler Birliği ile Konya Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği öncülüğünde yapılan inşaat fuarı, gelecek yıllarda yapılacak bu fuar adına güzel sinyaller verdi. Yeter mi? Yetmez… Konya’nın bunun gibi kendini kurtarmış büyük fuarlara fazlasıyla ihtiyacı var.

***

Bu fuarlardan biri de şüphesiz ayakkabı fuarı olmalı… Ayakkabı üretiminde Türkiye’de ilk sıralarda yer alan Konya’da günlük 100 bin çiftin üzerinde ayakkabı üretiliyor. Kapasitesinin kat kat üzerinde üretim imkânı bulunan Konya’da birçok bölgesel marka da yer alıyor. Dolayısıyla Gaziantep’te böylesine geniş kapsamlı bir fuarın düzenlenecek olması bizim için hem sevindirici hem de üzücü. Haberi ilk okuduğumda ayakkabı üretim potansiyeli yüksek olan bir şehirde bu fuarın neden düzenlenmediğini düşünmekten kendimi geri alamadım.Gaziantep’te düzenlenen ayakkabı fuarının Konya’da düzenlenmemesinin nedeni sizce ne olabilir? Bizim Antep’den neyimiz eksik? Yoksa şehrimizin bileşenleri ve ileri gelenleri olması gerektiği şekilde fuarlarımıza sahip çıkmıyorlar mı, (Çıkamıyorlar mı?)

***

Şehrin kazanımları olarak büyük bir sosyal sorumluluk projesi adı altında ayakkabı fuarının da şehrimizde düzenlenmesi büyük bir şart... Şehirler sanayisi, ticareti, tarımı ve istihdamının yanı sıra düzenlediği fuarlarıyla da markalaşırlar. Biraz önce de bahsettiğim gibi Konya’nın tarım fuarı gibi kendini kurtarmış büyük fuarlara ihtiyacı var. Konyalı önümüzdeki yıllarda ayakkabı fuarını da şehrinde görmek istiyor. Bizim bunu gerçekleştirecek kapasitemiz ve gücümüzfazlasıyla var. Dolayısıyla herkesin elini taşın altında koyarak ayakkabı fuarını şehrimize kazandırması gerektiğini söylemek istiyorum. Yoksa daha çok ‘Ah Konya, Vah Konya!’ demeye devam ederiz. Bizimki dostane bir tavsiye… Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla hesabı...

Kalın sağlıcakla…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.