1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ahiliği Yeni Kuşaklara Aktarmak Görevdir
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ahiliği Yeni Kuşaklara Aktarmak Görevdir

A+A-

Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı nedeniyle Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi, KTO Karatay Üniversitesi ile Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin işbirliğiyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu etkinliklerde ‘Ahilik Kültürü ve Değerlerinin’ gelecek kuşaklara aktarılarak, yaşatılması mesajının verilmesi yerinde ve güzel bir gelişmedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu süreçte, Ahilik Kültürü’nün birlik ve beraberliğimize olan katsının dillendirilmesi de anlamlıydı. Umarım verilen mesajlar ve çabalar yerine ulaşarak genç kuşaklar Ahilik Kültürü’nü öğrenir, benimser ve yaşatmayı sürdürür. Etkinlikler kapsamında ilk kez yapılan Ahilik Çalıştayı’nda yapılan konuşmalar ve değerlendirmelerde Ahilik Kültürü’nün ve değerlerinin esnaf ile sanatkârlarımıza olan katkıları ile toplumsal yaşantımıza olumlu yansıması ele alındı. Ahilik Çalıştayı’nın açılış konuşmasında Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Karabacak, “Ahilik salondan çıktı ve ahilik bizzat esnafın bayramı olarak esnafın içinde kutlanmış oldu. Bundan dolayı çok mutluyum. Ahilik, Türk-İslam ülküsünün ahlakı üzerine kurulmuştur. Ahiliğin temelinde kalite, emeğe saygı, helal kazanç, eline, diline sahip olmak ve güvenilir olmak vardır. Esas olan helal kazançtır. Ahi muhtaçken bile komşusuna yardım etmelidir.” diyor. Muharrem Karabacak ahilikte esas olanın helal kazanç olduğunu vurgulayarak, bu anlayışın sürdürülmesinden dolayı memnun olduğunu dile getiriyor. Aynı zamanda Ahi, muhtaçken bile komşusuna yardım etmelidir derken de, esnaf ve sanatkârlar tarafından bu kültürün yaşatılmasını istiyor.

***

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk konuşmasında, devletin ve milletin bekası için geleneklere bağlı kalmanın önemine değinerek, “Bu açıdan ahilik kültürünü yaşatan ve nice yüzyıllarca yaşatılmasına kaktı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Ahiliği devletin ana omurgası olarak görmekteyiz. Bin yıldır devlet ne zaman zor bir döneme girse ahiler en önde oldu. Onların temsilcileri olarak bizler de buradayız. Bugünün ahileri ve müteşebbislerinin de ülkemizin içinde bulunduğu zorlukları aşmak için öncülük edeceklerine inanıyoruz” diyor. Selçuk Öztürk, ülke olarak ekonomik anlamda zor bir süreçten geçildiğini hatırlatarak, bu süreci moral bozmadan inancımızı kaybetmeden üretmeye ve çalışmaya devam ederek aşılacağını belirtmesi önem arz ediyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Sultan Alâeddin’in ayak izlerinin olduğu yerlerde yöneticilik yapıyoruz. Ahi Evran’ın ayak izlerinin olduğu yerlerde ticaret yapıyoruz. Bu da Konya’nın ne kadar büyük bir şehir ve misyonunun da ne kadar güçlü olduğunun bir göstergesi. Bu güzel bir başlangıç olacak ve bu birliktelik gelecek yıllarda daha güzel etkinliklere bir kapı açacak. Bu işin başlangıcı Konya’dır. Ahi Evran, ‘Elin, kapın, sofran açık; belin, dilin, gözün kapalı gerek’ diyor. Ahi Evran tarafından kurulan Ahilik Teşkilatı yüzyıllar boyunca esnaf ve sanatkârların hem mesleki hem de ahlaki gelişimine öncülük etmiştir. Geçmişimizin kilometre taşlarından biri olan Ahilik Teşkilatı, günümüzün esnaf birlikleri ve meslek odalarının da temelini oluşturmuştur” diyor.  Başkan Uğur İbrahim Altay, ahilik teşkilatının yüzyıllar boyunca esnaf ve sanatkârların mesleki ve ahlaki gelişimine öncülük ettiğinin altını çiziyor ve ülkemizin kalkınmasında önemli katkılar yaptığını, bundan sonra da bu katkılarını sürdüreceklerini dile getiriyor.

***

AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, “Ahiliğin bir yaşam tarzı olarak benimsenmesi ve yaşanması çok önemlidir. Gelecek kuşaklara da aktarmakta amacımız olmalıdır. Ülkemizin içinde bulunduğu zor süreci birlik ve beraberlik içinde yaşayarak aşabiliriz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizde yapılmak istenen tüm operasyonlara da dur dedik” diyor. Ahiliğin kardeşlik, cömertlik, dostluk, yardımlaşmak ve paylaşmak olduğunu belirten Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk İyibildiren, Anadolu’nun Türkleşmesine ve Müslümanlaşmasına büyük katkı sağlayan, ecdadımızın dünyaya hükmeden bir devlet haline gelmesini sağlayan önemli teşkilatlardan biri olan Ahilik Teşkilatı’nın yüzyıllardır bu toprakların özünü ve nüvesini oluşturduğunu belirtti.

Sonuçta; bizi biz yapan, esnaf ve sanatkârlarımızın yapısını sağlamlaştıran, ayakta tutan, diğer taraftan birlik ve beraberliğimizi güçlendiren Ahilik Kültürü ve değerlerini yaşatmak, gelecek kuşaklara aktarmak bir görev olsa gerek. Ne derseniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.