1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. Ahilik Fuarı’nda göz doldurdular
Ahilik Fuarı’nda göz doldurdular

Ahilik Fuarı’nda göz doldurdular

Ahilik Fuarı’nda göz doldurdular

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı öncülüğünde düzenlenen Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi’ne birçok sektörden çok sayıda marka ve Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği üyesi odalar katıldı.

gelenek-haline-getirilmeli.jpg

  Gelenek haline getirilmeli

 Konya’da ilk defa gerçekleştirilen fuara yerli bir firma olarak destek vermek için katıldıklarını ifade eden Kağnıcıoğlu Pastacılık ve Catering Sahibi Kadir Kağnıcıoğlu ve Pastacılar Odası Başkanı Mustafa Kağnıcıoğlu, “Konya’mızda ilk defa yapılan ve devamının gelmesini arzu ettiğimiz fuara destek vermek için katıldık. Ülker firmasının özel şefleri standımızda bizlere eşlik ediyor. Misafirlere kendi elleri ile yaptıkları ürünleri ikram ettiler. Fuarın büyüyerek ve gelişerek gelenek haline getirilip devam ettirilmesi gerektiği düşüncesindeyim” dedi.

kaliteden-odun-vermiyoruz-001.jpg

 

 Kaliteden ödün vermiyoruz

 Konya’nın yerli bir markası olarak Konya’da ilk defa düzenlenen Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi’ne katılmak ve destek vermek istediklerini aktaran Tekbaş Un Yönetim Kurulu Üyesi Emre Tekbaş, “1997 yılından bu yana modern tesislerimizde buğdayları işleyerek Türkiye’nin farklı yerlerinde önde gelen gıda üreticilere, fırınlara ve toptancılara ulaştırıyoruz. 35 bin metrekarelik açık alan ve 7 bin metrekarelik kapalı alana sahip 60 bin ton buğday depolama ve günlük 500 ton buğday unu üretim kapasitesine sahip tesisimizi 2017 yılında, Endüstri 4.0 yönergesine uygun hale getirdik. Tekbaş Un olarak bizler tutarlılık ve lezzette beklentileri karşılamayı hedefleyen üretimimizi uygun fiyat politikasıyla müşterilerimize sunuyoruz. Yüksek kalite standartlarımızdan ödün vermeyerek ISO 9001, ISO 22000 ve TSE Helal Uygunluk sertifikalarına sahibiz” ifadelerini kullandı.

 

2019-ahi-ciragi.jpg

2019 Ahi Çırağı

 2019 Türkiye Yılın Ahi Çırağı seçilen Özgür Demirci, “Böyle anlamlı bir oluşumun içerisinde olmak ve yılın ahi çırağı seçilmek çok güzel bir duygu. Geçmişte esnafımız ahiliğe, iş ahlakına ne kadar önem verdiyse bizde bu zamanda onları örnek alarak yaşatmalıyız. Ahilik aslında vatandaş, halkın içinden olmak demek. İşimizde ahlaklı ve dürüst olursak bu toplumun her kesimine hitap eder. Böyle bir etkinliğe öncü olan ve katkı sağlayan herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

bilinclenmeye-katki-saglar.jpg

 Bilinçlenmeye katkı sağlar

 2018 yılının Ahisi, Bozkır Tahin Dünyası Sahibi Osman Kalay, “Fuara özel olarak getirdiğimiz makine ile tahinin nasıl yapıldığını ve nasıl safhalardan geçtiği misafirlerimize anlatıyoruz. Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi çok önemli bir etkinlik. Bu etkinlikler inşallah esnafımızın ve ticaretle uğraşan her kesimin daha da bilinçlenmesine katkı sağlar. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

bakkal-amcalar-desteklenmeli-(3).jpg

Bakkal amcalar desteklenmeli

 2 bin 150 esnaf üyelerini temsil ederek fuara katıldıklarını ifade eden Konya Bakkallar Bayiler ve Kuruyemişçiler Esnaf Odası Başkanı Feridun Döner şu şekilde konuştu: “Bakkal eskiden olduğu gibi halen bir mahallenin güvencesidir. Mahallelinin anlık sıkıntılarını çözer, parası olmaz veresiye açar. Bakkal amcalar her zaman desteklenmeli. Bakkal amcalar gerektiği zaman sokağın bekçisi, istihbaratçısı olur. Kötü gününde de iyi gününde de koca koca AVM’ler değil o esnaf senin yanında olur.”

ahilik-her-alanda-olmali-001.jpg

 Ahilik her alanda olmalı

 Ahiliğin ülkemizde çok önemli bir yeri olduğunu söyleyen Konya Bakırcılar Odası Başkanı İbrahim Işık, “Ahilik sadece ticaretimizde değil, hayatımızın her alanına sirayet etmeli. İnsanımız sadece ticaretinde değil sosyal hayatında da ahlaklı, dürüst ve samimi olmalı. Bizde bu bilinçle Bakırcılar Odası olarak üyelerimize temsilen fuarda standımızda misafirlerimizi ağırlıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi

gayretimizi-oduller-alarak-taclandirdik.jpg

 

Gayretimizi ödüller alarak taçlandırdık

 Konya sanayisinin büyük markaları arasında yer alan FİMAK Fırın ve Gastronomi Makinaları, Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi’ne destek vermek amacıyla yerine aldı. FİMAK’ın 1976 yılında hizmet vermeye başladığını ifade eden Genel Müdür Ramazan Güven, “49 bin 500 açık alan üzerine kurulmuş, kapalı alanı 26 bin metrekare olan fabrikamızda uzman kadromuzla günümüzün en son teknolojilerini kullanarak hizmet veriyoruz. Yurt dışında kurduğumuz komple tesislerle de milli sanayimizi uluslararası pazarlarda gururla temsil ediyoruz. Ürünlerimizde müşteri memnuniyetini esas alarak bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek en iyiyi ve en güzeli yapmanın gayreti içerisindeyiz. Bu gayreti 2 tasarım ödülümüz ve TÜBİTAK onaylı ürünlerimizle taçlandırdık” diye konuştu.

dogalliktan-odun-vermiyoruz.jpg

 Doğallıktan ödün vermiyoruz

 1962 yılından bu yana Konya’nın yerli bir markası olarak hizmet verdiklerini dile getiren Has Kahve Yetkililerinden Mevlüt Azman, “Türk kahvesini aroma kullanmadan doğal olarak üretiyoruz. Sade Türk kahvemizin yanında yine doğallığı bozmadan ürettiğimiz 8 çeşidimiz bulunuyor. Ürünlerimizin tek içimliği, 100 gr ve kilogramlık paketleri var. Ankara ve Antalya’da bayilik çalışmalarımız var. Has Kahve artık e-ticaret hizmeti de vermekte” dedi.

‘guvenligimizi-yerli-ve-millilestirdik’.jpg

 

‘Güvenliğimizi yerli ve millileştirdik’

 Şehirlerin daha markalaşması için bazı önemli etkinliklere ev sahipliği yapması gerektiğini Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi’nin de bunlardan biri olmaya aday olduğunu aktaran Babayiğit Teknoloji Sahipleri Emre Babayiğit ve Abdullah Büyüksoylu, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli ve milli vurgusunu ilke edinerek bütün güvenlik kamerası ürünlerimizi kendimiz üretiyoruz. Güvenliğimizin çok önemli olduğu bu dönemi yabancıların eline teslim etmektense biz yerlisini üretiriz diye çıktığımız bu yolda uluslararası arenada da kabul gören çok nadide ürünler ürettik” ifadelerini kullandılar.

yorganciligi-genc-nesile-anlatiyorlar.jpg

Yorgancılığı genç nesile anlatıyorlar

 Bitmek üzere olan meslekler arasında yer alan yorgancılığı yeniden canlandırmak ve yeni nesile anlatmak amacıyla fuarda yer aldıklarını ifade eden Konya Yorgancılar Çeyizciler Tuhafiye Yün ve Orloncular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ramazan Tezel, “Teknolojinin gelişmesi ile birlikte el emeğinin yerini makineler aldı. Bu da neredeyse her mahallede yer alan yorgancıların mesleğini bitirdi. Biz de bu nadide mesleği fuarı ziyaret eden genç nesile göstermek için yerimizi aldık” dedi.

tecrube-etme-firsati-veriyoruz.jpg

Tecrübe etme fırsatı veriyoruz

 Mobilyacılık sektöründe el işçiliğinin yerini son teknolojik makinelerin aldığını söyleyen Mobilyacılar Odası Genel Sekreteri Fatih Esen ise şu şekilde konuştu: “Bu sene ilk defa gerçekleştirilen Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi’nde yerimizi aldık. Fuarı gezmeye gelen misafirlere geçmişten günümüze kadar gelen el işçiliği ile yapılan mobilyaları gösteriyoruz. El işçiliğinin nadide örneklerini tecrübe etme fırsatı veriyoruz. Konya STEM Ahşap Atölyesi’nden yetkililerimiz standımızda mini bir uygulama yaparak mesleğimizin örnekler sunuyor.”

metal-sanat-evi-marka-oluyor.jpg

Metal Sanat Evi marka oluyor

 51 yıllık tecrübeleri ile metal sektöründe hizmet vermeye devam ettiklerini aktaran Ayvazoğlu Metal ve Metal Sanatevi Yönetim Kurulu Başkanı Selim Ayvaz, “Türkiye için üretim, yatırım, istihdam ilkemizle faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Her sektöre ürün temini yapıyor ve 7 ülkeye ihracatımız var. 3 yıldır e-ticarette varız. E-ticaretteki gücü görerek son 1 yılda bu alanda yatırımımızı artırdık. 2017 yılında kendi bünyemizde Metal Sanat Evi’ni kurma kararı aldık ve bu yeni firmayı büyütmek adına İstanbul ve Konya’da showroom açılışları gerçekleştirdik. Bu showroomların akabinde 9 ilde bayilik verdik ve bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerlemekteyiz” diye konuştu.

yenilik-ve-guvenilirlik-on-planda.jpg

 Yenilik ve güvenilirlik ön planda

 Yüzbaşıgil İnşaat ve Yapı Plus İnşaat Mühendislik olarak 2 firma ile fuara katıldıklarını ifade eden Yüzbaşıgil İnşaat ve Yapı Plus İnşaat Mühendislik Sahiplerinden Remzi Yüzbaşıgil, “Çalışma tarzı olarak ileri görüş ve yenilikçiliği tercih ederek güvenilirliği ön plana tutan bir firmayız. Boya ve duvar kağıdı toptancılığı yapıyoruz. Konya, Karaman, Aksaray, Antalya, Isparta, Afyonkarahisar ve ilçelerinde hizmet veriyoruz. Aynı zamanda uygulama işlemleri yapıyoruz. Uluslararası birçok firma ile çalışıyoruz ve kendi markamız olan stroco ısı yalıtım palet sistemlerinin üretim ve satışını yapıyoruz” dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.